Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

dostal sie piach do studni wierconej co zrobic?


Recommended Posts

Witam,

Mam wiercona studnie na glebokosc 6.5 m, chcielismy zamontowac pompe\hydrofor przy studni aby w domu nie bylo halasu. Podczas montazu kregow, dostal sie piach do rury od studni. Od tego momentu za kazdym razem trzeba zalewac pompe\hydrofor oraz na poczatku leci brudna woda. Jak ususnac ten piach? czy mozna jeszcze ta studnie naprawic? czy trzeba wyciagnac rure z filtrem i od nowa wierciec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli napewno nie doszło do przerwania siatki na rurze, to nie ma potrzeby wyciągania rury. Trzeba po prostu odłączyć pompę od hydroforu i pompować wodę do jakiegoś zbiornika cały czas sprawdzając w nim czy piasek jeszcze leci.

jeżeli w pompowanej wodzie nie stwierdzamy piasku (nawet odrobiny), to nalezy zdemontować pompę i dać ją do warsztatu slusarskiego celem przetoczenia wirników, gdyż kazdorazowe pociągnięcie piasku przez pompę powoduje uszkodzenie krawędzi wirników. Wyremontowaną pompę montujemy znowu, podłączamy do hydrofora i jeden raz zalewamy. powinno już trzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się, że autor wątku miał na myśli "zasypanie" rury piachem od góry (cokolwiek by to znaczyło) ;) Czy opcja wpuszczenia w rurę grubego węża ogrodowego do samego dołu i próba wypłukania piachu (do góry) przyniosłaby pożądany efekt? Tylko skąd tu wziąć wodę bez hydroforu ;)

 

u mnie (swego czasu) hydraulik stwierdziwszy obecność piasku w pompowanej wodzie pieprznął trzymaną w ręce żabką (taki klucz), że omal się nie rozleciała, wyłaczył pompę i poszedł na piwo. Na drugi dzień przyszedł z kumplem, przytachali ręczną pompę abisynkę, zakręcili ją na rurę i dotąd pompowali na zmiany, aż doszli do wniosku, że piasku już nie ma. oczywiście woda była pompowana do dużej balii i co parę - paręnascie minut dno balii było dokładnie sprawdzane na obecność piasku.

Musisz zdawać sobie sprawę, że nawet kilkanaście ziaren piasku w pompie wirnikowej potrafi ją rozszczelnić trwale. Więc doświadczenie w ocenie tych spraw jest bardzo potrzebne.

 

Aha, jeżeli ręczne pompowanie nie daje efektu i piasek ciągle się pojawia, to można podejrzewać uszkodzenie siatki filtra na rurze w studni. Wtedy trzeba to wszystko wyciągnąć, naprawić uszkodzenie i wiercić od nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poprostu pompujesz tak dlugo aby wyplukac caly piasek.

przy okazji sa specjalne lejki do mierzenia zawartosci piasku w wodzie.sprawdz moze gdzeis pozyczysz.przy okazji jesli znasz parametry pompy mozesz sprawdzac poziom zwierciadla wody w studni i jej wydajnosc.

doba / 2 doby powinno wystarczyc.

 

ps: szlamowki do studni wierconej nie wpuscisz :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...