Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dystrybucja Gorącego Powietrza DGP kominkiem


Herne

Recommended Posts

To fakt, ale my od początku chcieliśmy poddasze użytkowe. Co do płyt g-k to też o nich myślałam, ale mój maż jest zwolennikiem prostokątów :wink: i na nic persfazje, że inaczej będzie ciekawie.

Chyba utknęliśmy z tą dystrybucją w martwym punkcie. pewnie skończy się na tym, że ogrzany kominkiem będzie tylko salon i hol a reszta pomieszczeń będzie dogrzewana kotłen - no cóż trzeba ponosić konsekwencje swoich decyzji :smile:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumniem, przecież z płyt g-k da się zrobić prostokąty?

Ja u siebie w jednym miejscu musiałam obudować niezaplanowaną belkę (tak to jest jak się robi zmniany w czasie budowy :smile: ) , a że wypadło to nad biurkami w pokojach dziecinnych, to elektryk mi doradził, aby zamontować tam oświetlenie punktowe i teraz wygląda to na celowy zabieg, a nie niedoróbkę. W ogóle elektrycy, jeśli pracowali przy montażu oświetlenia w podwieszonych sufitach z płyt g-k, szczególnie w większych obiektach (mój robił biura i banki), potrafią doradzić niezłe rozwiązania. I warto trochę pokombinować, bo przy lekkich zimach, jakie mamy ostatnio w Polsce (nie mówię o tej!) ogrzewanie kominkowe wystarcza jako jedyne, szczególnie jesienią i wiosną.

 

[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Alanta dnia 2002-01-11 11:32 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agnieszka, spróbuj może poprowadzić rury wzdłuż ścian na poddaszu. Część się schowa w ociepleniu podłogi a część za większą listwą przypodłogową. Otwory zrobisz w suficie lub w górnej części ścian. Ja będę tak kombinować. pozdr.Majka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już o tym pisałem na forum. Wymyślił ktoś z podobnym problem system dystrybucji ciepłego powietrza kanałami metalowymi o przekroju prostokątnym 55x120 mm. Kanał ten wbudowuje się w wylewkę i ocieplenie stropu nad parterem. Problemem jest fakt, że system ten nie nadaje się do rozprowadzania ciepła na długie odcinki. W moim domu wystarczył. Zwłaszcza, że był potrzebny tylko do jednego pokoju, bo w pozostałych wykorzystałem kanał wymurowany łącznie ze ścianą przy pomocy pustaków kominowych (ceramicznych).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to planuję zrobić trochę inaczej:

Kominek prawie w centrum domu w salonie przy połączeniu z hallem (brak drzwi).

Kuchnia będzie oddzielona drzwiami przesuwnmymi od salonu (normalnie otwartymi), a poza tym w kuchni i tak zwykle coś dogrzewa (gary).

Przez ścianę z kominkiem mam gabinet.

Dwie sypialnie nad salonem i gabinetem też się da prosto ogrzać.

Nie ogrzeję tylko łazienek i jednej sypialni z garderobą.

Ponieważ i tak będę miał kocioł, będzie on chodził na małej mocy w celu regulacji i podgrzania podłogi (podłogówka w hallu, kuchni, łazienkach i jadalnej części salonu), więc tamte pomieszczenia ogrzeje wodą. Boję się tylko o ekonomiczną pracę kotła. Jeszcze nie wybrałem, ale musiałby mieć zaniżoną moc 160m*80W to daje 12,8kW, a na ogół kotły zaczynają się od 18kW. Biorąc pod uwagę kominek, mój kocioł powinien pracować od 4kW do 13kW (jak będę leniwy).

Irek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Irek - popatrz uważnie na dane kotłów. Nie znam kotła który umożliwiałby pracę w zakresie 4kW - 13kW. Z reguły moc minimalna jest większa. Ja mam podobny problem i też chcaiłbym żeby kocioł mógł pracować z tak małą mocą ale również z mocą 20kW do celów grzania cw. Niestety nie znam kotła, który miałby tak szeroki zakres pracy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są, choć nie pamiętam kto je produkuje, kotły nawet do 9kW. Nie znam detali modulacji, ale to też pomaga. Ktoś jest specem i może pomóc? Tu ujawnia się też przewaga kombinowania - nie potrzebujesz 20kW jak masz zasobnik. 20kW potrzebujesz jak chcesz na bieżąco brać wodę. Dam znać jak coś znajdę pojutrze na Budmie i jak będę rozmawiał z moim wykonawcą (to za 2-3 m-ce).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyślcie sobie jedną rzecz:

W domu, w którym byłem obejrzeć dystrybucję ciepłego powietrza w salonie można było zrozumieć o czym rozmawiają dzieci w swojej sypialni. Zastosowano w nim rury spiro oraz flex o średnicy 100 i 160 aby ograniczyć opory powietrza.

Zacząłem się zastanawiać, czy na pewno chcę ciepłe powietrze w małżeńskiej sypialni...

 

AZIEL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie ile to jest poza zasięgiem?

Ja u siebie mam mieć nieużytkowe poddasze i tam bedą ruru ale kominek będzie usytuowany przy ścianie zewnętrznej (uuuu..) i to na krótszym boku. Planowałem pytać się tych co będą instalować czy to ma sens - ale pewnie powiedzą że ma bo więcej zarobią. Pytam więc Was o to do ilu metrów jest sens.

Poza tym co złego w ciepłym powietrzu w sypialni? W zimie naprawdę się przyda!

Pozdrowienia BoG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza zasięgiem u mnie oznaczało brak wspólnej ściany (kominek jest prawie w środku, więc do większości pomieszcezń potrzebuję po prostu wyloty) i głowne źródło ciepla (kominek jako uzupełniające).

Ciepło w sypialni jest potrzebne, chodziło o echy i ochy z sypialni, które kanałami pójdą do salonu. Po co mają dzieci wiedzieć co i jak robimy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...