Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sinizna na krokiewkach


malek

Recommended Posts

Szukam środków do zabezpieczenia drewna zaatakowanego sinizną. Mam wypuszczone na zewnątrz domu krokwie na podprzybitce, które miały być ozdobą dachu, niestety na kilku z nich pojawiły się szaro-bure zacieki świadczące iż w/w paskuda dopadła i mnie. Wiem że raczej się jej nie pozbędę z mojego dachu ale chciałbym zabezpieczyć drewno przed dalszym jej rozwojem. Może ktoś z was zetknął się z podobnym problemem i jakoś sobie z nim poradził. Jeśli tak to dajcie znać proszę. Mile widziane info o środkach chemicznych.......

Pozdrawiam malek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś jest nie tak. Sinizna powstaje w wyniku słego składowania (bez przekładek i przewiewu) mokrego drewna (drewno się zaparzyło). Sinizna nie jest wadą i byłaby widoczna przed montażem więźby dachowej. W przypadku gdy zmiana barwy nastąpiła później to jest to skutkiem działania deszczu i słońca co doprowadzi nieimpregnowane drewno do jenolitego szarego koloru (drewno się utleni). Jedyna rada to koloryzujący dobry impregnat. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barwice drewna (np. sinizna)

 

Sinizna jest najliczniej występującym zjawiskiem wgłębnego barwienia drewna przez grzyby, zaliczanym do szerokiej grupy tzw. barwic. Sprawcami sinizny są niektóre gatunki grzybów należących do workowców ( Ascomycetes ) i do grzybów niedoskonałych ( Deuteromycetes ). Pozyskane z lasu tzw. drewno okrągłe lub świeżo wyprodukowana tarcica, a niekiedy także drewno konstrukcyjne w budynkach, ulegają porażeniu przez grzyby siniznowe wówczas gdy wilgotność materiału utrzymuje się przez dłuższy czas w przedziale wilgotności bezwzględnej 25-90 %. Poniżej i powyżej wskazanego zakresu wilgotności sinizna nie rozwija się. Wgłębne przebarwienie drewna obejmuje niekiedy całą strefę drewna bielastego lecz brak jest wyraźnego wpływu grzybów na strukturę materiału. W związku z tym wytrzymałość drewna nie ulega zmniejszeniu. Uszkodzenia drewna odnoszą się niemal wyłącznie do sfery estetycznej lecz uciążliwość wady wynika z faktu, że zmiana koloru drewna ma trwały (wgłębny) charakter i wpływa na cenę surowca. Przedstawione wyżej informacje na temat grzybów niszczących drewno stanowią tylko zarysy problematyki patologii drewna. Szersze omówienie zjawisk niszczenia drewna można odszukać w opracowaniach książkowych z zakresu ochrony i konserwacji drewna względnie w dalszych publikacjach periodycznych.

 

To ze strony - http://www.szkielet.com.pl/ochrona.php?show=grzyby Tam też więcej informacji na temat grzybów niszczących drewno.

 

Drewno zarażone sinizną można odbarwić różnymi środkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...