Zamieszkać pod Limbą
Przez Bordzio,
- Czytaj więcej..
-
- 0 komentarzy
- 685 wyświetleń
Przez Bordzio,
Przez Bordzio,
Przez Bordzio,
Przez Bordzio,
Przez Bordzio,
Kolejny postęp w papierologii :)
Właśnie przyszły Warunki z Energetyki. Podłączamy sie do skrzynki która jest w granicy między nami a sąsiadem (istniejącej).
Warunki z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji odebrał już osobiście nasz Achitekt.
Tak więc mamy już wszystkie potrzebne papiery do wystąpienia o warunki zabudowy, co też nasz Pan Architekt ma uczynić niezwłocznie :) Tak więc przekonamy się na ile szybko działa nasz Urząd Gminy Zielona Góra (ponoć sprawnie, ale przekonamy się sami).
Przez Bordzio,
Czas na kolejny update :) (mówiąc ładnie po polsku )
Udało mi sie troszkę porysować aranżacje pomieszczeń. Skupiłem się na kuchni i łazienkach, tak by wiedzieć gdzie pójdzie instalacja kanalizacyjna i woda. Ale najbardziej myślałem o kanalizacji, bo musi pójść na parterze pod podłogą. A ze względu na zmiany w kuchni będzie konieczne dorobienie pionu wentylacyjnego do wyciągu kuchennego.
Więc po kolei:
- kuchnia:
Oto nasza aranżacja. Nie przywiązujemy się w tej chwili do wyglądu mebli, bardziej do ustawienia poszczególnych elementów, żeby zobaczyć gdzie potrzebne są jakie media. Nie wiemy też jeszcze czy postawić jakąś ściankę pomiędzy kuchnią a jadalnią, ale myślimy o jakiejś możliwości zamknięcia kuchni. Może jakieś przesuwne drzwi? Zobaczymy. Widok od strony drzwi do spiżarni:
http://images33.fotosik.pl/42/16d22dca5049b6f1.jpg
Oraz plan pomieszczenia:
http://images27.fotosik.pl/111/d4068d35b5b1027a.jpg
Z tego wynika że potrzebujemy dodatkowego kanału wentylacyjnego do kuchenki. Wg Architekta spokojnie da sie to zrobić wystawiając z dachu dachówkę wentylacyjną. A normalna wentylacja grawitacyjna zostaje z komina na ścianie ze spiżarnią.
Łazienka na parterze:
Lenistwo nie pozwoliło mi zrobić rysunku :) , ale chcemy powiększyć minimalnie łazienkę kosztem pokoju. Na tej ścianie ma się zmieścić wanna, WC tak jak w oryginalnym projekcie, umywalka pod oknem.
Łazienki na poddaszu:
Jeden z pomysłów na aranżację łazienki z pomieszczeń 2+3:
http://images30.fotosik.pl/111/0bdcf63e8a0ec758.jpg
W tej wersji miało być tylko okno połaciowe zamiast "wolego oka", ale po rozmowie z Architektem i Inwestorką zdecydowaliśmy się na zrobienie małej lukarny, tak jak na bocznej elewacji. Przy okazji pozwoli to ograniczyć trochę ilość śniegu zjeżdżającego z dachu na wejście.
Łazienka zamiast pokoju 8 na poddaszu przy pokoju rodziców (czyli naszym :) , czyli Inwestorów )
http://images32.fotosik.pl/42/4400942436337a8f.jpg
I jeszcze mały raport z załatwiania formalności:
- dostaliśmy już zapewnienie o dostawach gazu
- czekamy na papier z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji
- czekamy na Energetykę
- są już gotowe aktualne mapki do pozwolenia na budowę, wygląda na to że podłączenie do prądu będzie z istniejącej skrzynki na granicy z sąsiadem.
Uffff..... udało się znowu coś napisać, ważne że jest o czym :)
Przez Bordzio,
No to kolejny raport z postępów :)
W sobotę zaniosłem kupiony projekt i wszystkie dokumenty (akt notarialny, wyciąg z księgi) do naszego Pana Architekta :) Ucieszył się, bo teraz już bedzie mógł załatwiać wszystkie papiery i uzgodnienia do pozwolenia na budowę. Nie powiem że nas to też cieszy i liczymy że wszystko pójdzie szybko i gładko (ach ten optymizm... :)
No i pierwsze miłe zaskoczenie :) Pan Architekt mówi: a na działce już był geodeta, działka oznaczona (granica) i do pozwolenia bedzie już najaktualniejsza mapka gotowa :)
Więc w sobotę po południu w drodze do rodziców jedziemy zobaczyć ten magiczny kołeczek wbity w nasza glebę :) A po drodze kolejne miłe zaskoczenie. Mieliśmy po drodze tak ze 2km kiepskiego, dziurawego i wąskiego asfaltu. Musieliśmy się mijać z autobusami MZK wjeżdżając na jeszcze bardziej dziurawe od drogi pobocze. A tu miła niespodzianka, na tym odcinku pojawił się nowy szeroki asfalcik :) No to już teraz prawie od naszego domu do Zielonej Góry mamy normalna drogę
A teraz trzeba szybko myśleć i decydować się bo chodzą mi po głowie różne pomysły na realizację:
- dach - a może by tak więźba prefabrykowana? ciekawe jak wyjda koszty... poczekam na zaktualizowany projekt i chyba gdzieś go wyślę do wyceny takiej więźby. Na pewno bedzie szybciej i z dobrego drewna, ciekawe jak z kosztem i czy nasz dach da sie łatwo zrobić.
- ogrzewanie - na pewno bedzie piec gazowy kondensacyjny. Ale jak rozprowadzać ciepło? Na poddaszu grzejniki, kuchnia, łazienki, hol - podłogowe. Ale co w salonie i pokoiku na parterze? Ile stref sterowania można wydzielić? Czy wstawiać jakiś grzejnik do garażu (chciałoby się utrzymać w garażu >5oC zimą).
Ze sprawy do załatwienia/wymyślenia w miarę szybko:
- jakiś składzik na budowę - blaszak (nowy albo używany?) Sąsiedzi dookoła już mieszkają więc mam nadzieję że nie bedzie wielkich problemów ze złodziejami, ale schować coś zawsze trzeba będzie.
- jak i czym ogrodzić, żeby tanio, szybko i nie przeszkadzało w budowie :)
I na spokojniej, ale trzeba sie za ne zabierać:
- mam kosztorys, trzeba by go powielić i puścić po hurtowniach budowlanych żeby odsiać z konkursu te najmniej rozsądne :)
- pozbierać po znajomych firmy budowlane z referencjami :) Na pewno bedziemy chcieli żeby fundamenty i ściany/stropy wykonała jedna firma, chyba że by potrafili dachy robić to dostana zlecenie na surowy zamknięty. Ale nie liczę na tyle szczęścia. No i zobaczymy co z prefabrykowanej więźby wyjdzie...
Przez Bordzio,
OK, a teraz czas na troszkę "mięska" czyli konkretów dla budowniczych :)
Oto obrazki jak nasz projekt wygląda w wersji oryginalnej:
Widok z przodu:
http://images34.fotosik.pl/5/6b436dfc23df02b1.jpg
Widok z tyłu:
http://images34.fotosik.pl/5/52d33d1572eee44a.jpg
A teraz środek z naszymi zmianami :)
Parter:
http://images32.fotosik.pl/5/ceeaf92575f40ae0.jpg
I lista zmian :)
1.Wydłużenie garażu (ok. 2m) żeby zrobić pomieszczenia gospodarcze
CO, pralnia, suszarnia od strony garażu składzik
2.Zmiana WC koło kuchni (pomieszczenie 3) na spiżarnię z wejściem od kuchni
3.Likwidacja okien w kuchni i salonie przy podcieniu
4.Wyrównanie poziomów podłogi salonu i reszty parteru (do ok. 2.70m).
5.Powiększenie łazienki na parterze kosztem pokoju „8”
6.Pojedyncza brama do garażu
I poddasze:
http://images32.fotosik.pl/5/3a845090b3716f85.jpg
I zmiany na poddaszu:
1.Zmiana pokoju 8 na łazienkę do pokoju “6”, wejście od pokoju przez garderobę
2.Przygotowane miejsce na saunę w pomieszczeniu „9” przylegająca do łazieni rodziców - to już wersja "full wypas"
3.Połączenie pomieszczenia “2” i “3” w jedna łazienkę
4.Zmiana dachu nad łazienką “2”+”3”, likwidacja “bawolego oka”, zamiana na okno połaciowe.
5.Likwidacja balkonu w pomieszczeniu “6”, zamiana drzwi balkonowych na okna
Przez Bordzio,
Witaj w naszym Dzienniku Budowy :)
Właśnie zaczynamy z żoną organizację naszej budowy Budować sie bedziemy w Drzonkowie k. Zielonej Góry. W maju kupiliśmy działke 733m2 i trochę osiedliśmy na laurach ciesząc się tym że już wiemy gdzie...
No ale w końcu przyszedł czas na decyzję jaki dom chcemy budować, jak ma wyglądać, co w nim ma być, a co nam nie odpowiada.
Najpierw miał być dom do 140m2, z podwójnym garażem przy budynku, podcieniem obok salonu żeby można było wypić kawke nawet jeśli pada deszczyk..., spiżarnią przy kuchni, pokojem dla gości i 4 sypialniami u góry. Tak se skromnie kombinowaliśmy. Po przewertowaniu ton (!!!) katalogów stwierdziliśmy "tu nie ma naszego domu" i trzeba coś poprzerabiać...
Nasz pierwszy wybór padł na "Dom pod wierzbą II" z DomNaHoryzoncie. Trochę w nim było przerabiania, przestawiania ścian, podnoszenia ścianki kolankowej żeby zrobić pokoje na poddaszu... Wyszło wg. mnie super. To bylo prawie to. Policzyłem więc powierzchnie po przeróbkach i wyszło 190m2. Podrapaliśmy się po głowach (każde po swojej) i stwierdziliśmy że trzeba poszukać czegoś innego co bedzie pasować do naszych wyobrażeń o domu ale nie bedzie wymagało takiego kombinowania.
No i po następnym etapie poszukiwań wpadliśmy (a właściwie moja żoneczka :) ) na Dom pod Limbą z Archonu. Był niemal idealny. Wymagał w sumie niewielkich przeróbek, które za chwile wrzuce niżej.
Projekt własnie kupiliśmy, architekt już czeka "w blokach" żeby zacząć adaptacje i załatwianie pozwolenia na budowę. Mamy nadzieję że na wiosnę nasz domek zacznie rosnąć.
Planujemy wykonanie stanu surowego zamkniętego przy pomocy firm zlecając prace, a resztę prac na ile się da "własnemi rencami" ew. zlecając poszczególne prace drobniejszym "fachowcom".
Na w tej chwili planujemy wykonać ściane 2-warstwową, suporex 24cm + styropian 12-15cm. Więc już niedługo zaczniemy się rozglądać za kredytem (no niestety inaczej sie nie da) i wykonawcami pierwszych etapów budowy :) .