W następnym poście zamieszczam zestawienie naszych oczekiwań, które też przekazaliśmy projektantce:
1. Dom z poddaszem użytkowym, z salonem, jadalnią i jednym pokojem na parterze oraz z 3, a jeszcze lepiej 4 pokojami na piętrze. Na parterze łazienka, garaż jednostanowiskowy oraz kotłownia, kominek. Na piętrze łazienka, pralnia. W sumie 140-160 m2 powierzchni użytkowej. Czyli pewnie klasyka dla rodziny 2+2.
2. Celujemy w budynek w standardzie NF40 (lub nieco niżej) i z tego względu chcemy prostą bryłę, bez lukarn.
3. Aby wykorzystać słońce, chcielibyśmy mieć salon od południa. Taras - raczej będzie to w projekcie tańsze rozwiązanie (płyty/kamienie betonowe), ale fragment południa bliżej wschodniej części domu - wylewka betonowa oddylatowana od domu na ewentualnie przyszłą oranżerię. Może dobrym rozwiązaniem byłby taras od strony kuchni (S-W) ze stałym zadaszeniem. Byłaby łatwa komunikacja z kuchnią, sporo miejsca od zachodu (wjazd, wejście), a stałe zadaszenie nie zaciemniałoby południowych okien.
4. Na piętrze łazienka i ewentualnie pralnia powinny być od strony północnej.
5. Kominek: mamy wątpliwości czy centralnie zlokalizowany kominek jest korzystny: może warto uprościć instalację kominową i poprowadzić ją na zewnątrz budynku (izolowane komin stalowy?) skoro obecnie sam komin nie stanowi już źródła ciepła. Wtedy taki kominek mógłby stać przy ścianie zewnętrznej lub w rogu salonu. To niestety utrudni rozprowadzenie DGP do innych pomieszczeń. Ale czy wentylacja mechaniczna nie rozprowadzi ciepła z kominka po całym domu?
6. Schody: ze względu na przenoszenie hałasu, niepraktyczny (choć uroczy) charakter schodów ażurowych w salonie chcielibyśmy, aby te schody nadal stanowiły ozdobę - były widoczne z salonu lub/i z wejścia, ale nie były w ich centrum, tylko wydzielone.
7. Zależy nam, aby przejście z garażu było bezpośrednio do wiatrołapu. Nie chcemy też, żeby kuchnia była przechodnia, ale jednak przynajmniej częściowo otwarta na salon (osobne pomieszczenie, ale bez ścianki działowej między jadalnią). Chcielibyśmy, aby w kuchni był stół niewielki do jedzenia (szybkie śniadanie), Zastanawiamy się czy piec umieścić w linii pozostałych sprzętów (nie wyspowy) - przy ścianie. Byłoby idealnie, gdyby kuchnię od jadalni lub od salonu oddzielały jakieś drzwi przesuwne, które w razie potrzeby można zasunąć - aby mieć możliwość zamknięcia strefy kuchennej w razie potrzeby (np. nieprzewidziani goście, kiedy w kuchni “coś się dzieje” lub jest bałagan). Dostęp do spiżarki zlokalizowanej w chłodnej strefie (np. blisko wyjścia, najlepiej od str. północnej). Z drugiej strony zależy nam, aby z kuchni było widać wejście do budynku (zachód) i większą część działki (południe) oraz, żeby z kuchni lub najdalej jadalni było wyjście (lub przynajmniej okno) na taras.
8. Garaż ze względów energetycznych lepiej jeśli będzie stanowił odrębny blok (ze wspólną ścianą z domem, ale odizolowany od niego). Dach garażu płaski, a od strony garażu byłaby pralnia na piętrze, to można by używać ten dach garażu jako balkon do suszenia prania (wyjście z okolic klatki schodowej lub nawet bezpośrednio z pralni). No i wreszcie widok na winnicę (północ). Ciekawym rozwiązaniem jest projekt Neo G1/Novio.pl Bardzo nam się podoba wygląd z zewnątrz tego domu, choć wolelibyśmy lekko wysunięty okap, a nie taki zlicowany z elewacją. Może wyjście na “garażowy balkon” ze schodów ze spocznika?
9. Pomieszczenia z ciepłą wodą blisko siebie i kotłowni, aby uniknąć konieczności cyrkulacji ciepłej wody lub możliwie ograniczyć. Pod tym względem projekt Pewny/Murator ma fajnie rozmieszczone pomieszczenia.
Większość z założeń architektonicznych udało się tutaj zrealizować. Proponujemy dach o nachyleniu ok 25-30 st (zgodnie z miejscowym planem zagosp. Przestrzennego), a jednocześnie wysoką, praktyczną ściankę kolankową (160-180 cm po wykończeniu). Eliminacja okien dachowych (ew. w garderobie przy sypialni).
Wątpliwości:
1. Czy to są wygodne schody? Czy da się zrobić spocznik tak, aby można było zrobić wyjście na dach garażu i kotłowni (balkon). To wyjście mogłoby zarazem doświetlać klatkę schodową.
2. Kuchnia: czy piec przy ścianie czy dosunięty do stołu (wyspa)? Czy gotowanie na piecu nie przeszkadza w korzystaniu ze stołu (ciepło, pryskający tłuszcz, itp.)
3. Kominek: czy w rogu salonu, ew. na ścianie wschodniej ze stalowym kominem na zewnątrz. Korzyści - wygodny komin nie zabierający przestrzeni w domu i łatwy w wyprowadzeniu przez dach (przypuszczalnie na jego krawędzi), eliminacja zacieków w izolacji komina na dachu. Ale czy wsporniki komina przymocowane do ściany szczytowej nie będą mostkiem ciepła? Czy sam stalowy komin wychodzący na zewnątrz nie będzie takim mostkiem? Takie ustawienie kominka umożliwi rozprowadzenie ciepła do salonu, pokoju na parterze oraz sypialni na piętrze.
Alternatywa: przesunąć kominek w głąb salonu, ale wtedy komin przez cały budynek, ale dzięki temu można łatwiej rozprowadzić ciepło (DGP) na salon, pokój na parterze oraz sypialnię i pokój na piętrze (lub kanałami jeszcze dalej).
Ogólna wątpliwość: czy w domu niskoenergatycznym (“3-4 litrowym”) rozprowadzenie ciepła z kominka, np. DGP jest korzystne czy też podczas palenia w kominku pojawia się “bomba ciepła”, na która nie jest w stanie zareagować podłogówka i jest za gorąco? A może ciepło z kominka wykorzystać tylko w salonie i pokoju na parterze, a pozostałe ciepło odebrać do płaszcza wodnego i dalej do zbiornika cwu? Na naszej działce mamy możliwość pozyskania drewna kominkowego, więc z paliwem nie ma problemu, gorzej z czasem na to palenie...
4. Czy zaplanowane, wydzielone WC na piętrze da się zreazlizować? Mamy tak w mieszkaniu i bardzo nam to odpowiada. Wolimy ciasne, wydzielone WC niż muszlę w większej łazience.
5. Okna - to tylko propozycja (nienaniesiona na plan): Na parterze byłoby dobre wejście do ogrodu od jadalni - szerokie, przesuwne drzwi, reszta fiksy. Zaś od salonu węższe drzwi przesuwne lub uchylne + fix do planowanej oranżerii. Czyli dużo przeszklenia od południa. Czy oko od wschodu jest potrzebne w tym salonie? Tę ścianę można by inaczej wykorzystać, a zrobić jeszcze większe przeszklenie od południa.
Nie mamy pewności czy warto dawać okno narożne w kuchni. Chcielibyśmy, aby z tego okna było widoczne zarówno wejście (ta część okna mogłaby być w zasadzie skryta pod zadaszonym tarasem) jak i podwórko. Może warto jednak zrobić część okna tylko na zachód, a nad stałe małe okno na południe. Chociaż czy to nie zagrozi ustawności kuchni.
8. Garaż/kotłownia. Wysunięcie garażu ma na celu osłonięcie od północy oraz zlokalizowanie kotłowni jak najbliżej łazienek. W garażu ma zmieścić się samochód osobowy kombi. Nie planujemy tam trzymać sprzętów ogrodowych ani rowerów - mamy na to inne pomieszczenia na działce. Natomiast byłby wskazany kącik do majsterkowania, miejsce na odkurzacz centralny (za boku przy wjeździe), ew. zlew techniczny w ścianie wewnętrznej, aby woda nie zamarzała. Dobrze byłoby zagospodarować trochę miejsca na “graty” samochodowe (opony, itp.).
Co w kotłowni: pompa ciepła, przypuszczalnie gruntowa (sonda pionowa), do tego zapewne zbiornik wody (ok. 300l) do cwu. Ponadto filtry wody, rozważamy system zmiękczania wody, choć to ogromne wyzwanie dla naszej niezwykle twardej wody; skrzynka elektryczna (może lepiej w garażu?) i szafka ogrzewania podłogowego (mogą też być w garażu) oraz rekuperator. Czy te instalacje zapewnią na tyle ogrzewania (oraz ciepła z gruntu, więc pewnie nie warto od niego izolować), aby utrzymać dodatnią temperaturę? W kotłowni umieścimy także system przetwarzania energii z paneli fotowoltaicznych, który planujemy umieścić na dachu. Chyba przy takich instalacjach nie ma potrzeby wstawiania dodatkowych drzwi z kotłowni na zewnątrz.
Nie wiemy czy warto umieszczać okna w garażu - byłaby to północna wystawa. Może jedno szersze okno fix+ małe uchylne lub tylko małe uchylne, ale na tyle małe, aby człowiek się przez nie nie wślizgnął?