Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości
  • wpisów
    0
  • komentarzy
    0
  • odsłon
    28

Entries in this blog

nk

Forum

 

Dalszy ciąg na forum: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?231300-Dom-w-Winnicy-projekt-indywidualny-(%C5%9Bl%C4%85ska-stodo%C5%82a-NF40" rel="external nofollow">http://forum.muratordom.pl/showthread.php?231300-Dom-w-Winnicy-projekt-indywidualny-(%C5%9Bl%C4%85ska-stodo%C5%82a-NF40" rel="external nofollow">http://forum.muratordom.pl/showthread.php?231300-Dom-w-Winnicy-projekt-indywidualny-(%C5%9Bl%C4%85ska-stodo%C5%82a-NF40" rel="external nofollow">http://forum.muratordom.pl/showthread.php?231300-Dom-w-Winnicy-projekt-indywidualny-(%C5%9Bl%C4%85ska-stodo%C5%82a-NF40)

 

Zapraszam!

nk

Wstępny projekt funkcjonalny

 

I oto wypracowaliśmy taki projekt (rysowany w programie Sweet Home 3D – polecam).

 

 

Na razie jest to tylko funkcjonalne rozmieszczenie pomieszczeń. Koncepcję okien już częściowo mamy, co zamieściłem w opisie, ale nie jesteśmy do końca zgodni jak rozwiązać kwestię dachu (dwuspadowy na pewno, tylko jaki kąt i jaka ściana kolankowa). Czekamy więc na propozycję architektki (Archma@Mikołów), żeby zobaczyć całą bryłę z wstawionymi oknami, elewacje, no i wreszcie wziąć pod uwagę realne grubości ścian.

 

 

I od razu pytanie techniczne - jak założyć osobny wątek do Waszych komentarzy? Proszę o pomoc, gdyż chciałbym mieć oddzielne miejsce na dyskusje.

nk

Inspiracje

 

Najciekawsze projekty, na których oparliśmy nasz “Dom w winnicy”:

 

1. Pewny C314@Murator

 

Ma najwięcej pozytywnych cech zgodnych z naszymi oczekiwaniami. Traktujemy go obecnie jako pewną bazę, a modyfikacje chcielibyśmy zaczerpnąć też z innych projektów. Garaż i kotłownia są doklejone poza główna bryłą budynku.

 

Nie mamy przekonania czy konieczna jest taka ściana kolankowa i pełnej wysokości. Wg autorów, to jest atutem tego projektu, ale dla nas niewielkie skosy mają urok. Może jednak obniżyć dach, aby ściana kolankowa po wykończenia miała ok. 1,2-1,5 m. Czy warto wtedy też zwiększać skos dachu? Jak wtedy wypadną okna, może kolankowe, tylko czy warto?

 

Na parterze jest kuchnia z widokiem na wejście i jadalnia z oknem południowym - tarasowym. Jadalnia jest też oddzielona ścianką od salonu, co nam odpowiada. Czy dałoby się zrobić taż jakieś przesuwne drzwi lub wnękę w kuchni, aby w razie konieczności całość lub część kuchni osłonić od jadalni?

 

Podoba nam się także mały stolik w kuchni, choć piec umieścilibyśmy w ciągu przy ścianie. Może ewentualnie dodać małe okno na południe z kuchni, a te na zachód zmniejszyć o połowę? Salon jest ma częściowy kontakt z schodami, kominek jest rogowy - może warto zbudować komin zewnętrzny. Ale przy takim kominku trochę trudniej z rozprowadzeniem ciepłego powietrza do innych pomieszczeń (DGP). Nie mamy przekonania co jest lepsze - czy kominek w narożniku salonu, aby komin wyprowadzić na zewnątrz, ale za to nie w pełni dogrzać wszystkie pomieszczenia czy też odwrotnie - kominek w centrum salonu z wydajnym DGP, ale też komin przez środek budynku. Z drugiej strony wentylacja mechaniczna też w pewnej mierze powinna przemieścić ciepłe powietrze do innych pomieszczeń. Ale czy to się faktycznie sprawdza?

 

Taras od południa (najlepiej częściowo zadaszony) z ogrodem zimowym (ok 4 x 3m) przylegającym dłuższą ścianą do naroża salonu. Z salonu przejście do tej oranżerii i wyjście z niej na taras

 

Schody nad łazienką są ok - ani nie całkiem w salonie, ani też nie jako zupełnie oddzielone pomieszczenie. Mogą być pewną ozdobą, ale też nie przeniosą hałasu jak schody bezpośrednio z salonu. Czy można by ewentualnie zbudować tam spocznik z wyjściem na balkon-dach garażu? Na parterze korytarz - komunikacja (2) jest trochę straconą powierzchnią, ale z drugiej strony umożliwia to odseparowanie łazienki od części dziennej, co jest korzystne. Zastanawiamy się także nad wysunięciem garażu przed wejście, aby stanowił osłonę od północy. Wtedy też wejście nie musiałoby by w takim podcieniu. Gdyby udało się zrobić przejście na dach garażu ze schodów, to wtedy piętro można by tylko nieco zmienić. Otóż nie potrzebujemy łazienki przy sypialni. Zamiast tego chcielibyśmy, żeby tam był mały kącik do pracy (mini-gabinet). W rezultacie pomieszczenia z ciepła wodą byłyby dość blisko siebie, a po wysunięciu garażu zmniejszyłaby się także odległość do kotłowni - instalacje cwu byłyby krótsze.

 

Mankament tego projektu - wygląd zewnętrzny i wyjątkowa monotonia okien na piętrze od strony południowej. Projekt Bergamo (5) ma ciekawsze okna na piętrze. Może tak to rozwiązać? Wysunięte okapy w sumie odpowiadają nam, prezentacja budynku na zewnątrz - bardzo nieatrakcyjna.

 

 

 

2. Neo G1 ENERGO@Novio

 

Jest dla nas raczej ciekawostką architektoniczną i choć rozplanowanie pomieszczeń nie jest dla nas optymalne, to podoba nam się ten budynek z zewnątrz, szczególnie połączenie dachu dwuspadowego z balkonem nad płaskim garażem. W tym budynku ściana kolankowa jest dużo niższa niż w Pewnym, wręcz zdecydowanie za niska. Gdyby w przypadku modyfikacja Pewnego polegającej na zagospodarowaniu dachu garażu jako balkonu nie udało się zrobić wyjścia ze schodów, to może taką szeroka lukarna (lub węższa) z drzwiami tarasowymi byłaby alternatywą - wyjście wtedy byłoby z piętra - może kosztem części pralni?

 

Zastanawiamy się też czy dodatkowa przestrzeń uzyskana przez odsunięcie garażu jeszcze dalej od centralnej bryły budynku i wykorzystanie tej części na wejście i jakieś pomieszczenia gospodarcze (lub kotłownię) nie byłoby dobrym rozwiązaniem - tak jak w tym projekcie.

 

 

3. EX16 II G1@Archipelag

 

Podobnie jak poprzedni projekt (Neo G1) tutaj również garaż jest oddzielony pewnym dystansem od budynku. Myślimy, że można by zrobić wiatrołap zlicowany z wjazdem do garażu lub wysunąć garaż przed bryłę budynku (osłaniałoby to wyjście od północy) i wtedy wejście byłoby zlicowane ze ścianą budynku. Stworzyłoby to dodatkowe, wewnętrzne przejście między garażem a domem. W tyle (niejako obok garażu byłaby mała kotłownia).

 

W tym projekcie rozmieszczenie pomieszczeń na parterze (na piętrze nie) ma ciele pozytywnych cech. Kuchnia jest większa niż w Pewnym i można by ją zasłonić jakimiś drzwiami (harmonijka?) przed resztą strefy dziennej w razie konieczności. Z drugiej strony kuchnia wydaje się dość mało ustawna - może zamiast wyspy, bo i tak nie chcemy pieca wyspowego, zwłaszcza z małym blatem do szybkich posiłków mały stolik przylegający do ściany? Fajnie, że jest spiżarka, ale przejście do niej też ogranicza ustawność.

 

Na parterze okna od strony południowej zrobilibyśmy podobnie jak to, co opisaliśmy dla Pewnego - wyjście na taras od jadalni, a z salonu przejście do oranżerii. Trochę niezgrabne wydaje się przejście do pokoju i toalety na parterze. To WC jest tak małe, że trudno tam zmieścić prysznic, ale może warto mieć mikro-łazienkę (mniej mycia). Może udałoby się te część nieco wsunąć pod schody lub też odwrócić kierunek schodów i przesunąć je nad korytarz przy wejściu?

 

 

4. Dom w tymianku 5@Archon

 

Ten projekt kiedyś nam się podobał. Już ud początku zrezygnowalibyśmy z wykuszu, balkonu nad wejściem, a kwestia lukarny od południa też byłaby wątpliwa. Teraz dodatkowo wyrzucilibyśmy garaż jako dodatkową bryłę, a jego miejsca zagospodarowalibyśmy trochę inaczej (jak - nie mamy dokładnych przemyśleń, ale zdajemy sobie sprawę, że dom byłby wtedy nieco węższy, a co miało by konsekwencje we wszystkich pomieszczeniach).Tym nie mniej rozkład większości pomieszczeń wydaje nam się ciekawy. Szczególnie schody na wprost wejście, schowana za nimi łazienka i gabinet dają trochę intymności w tym kącie. W drugiej strony schody te mogą być ozdobą (niekonieczne ażurowe), przestrzeń pod nimi wykorzystana, ale czy warto tracić powierzchnię na to przejście obok schodów? Bylibyśmy ciekawi czy dało by się zaimplementować tę część parteru: schody-gabinet-łazienkę do ustawienia pozostałych pomieszczeń jak w 1. lub 3. projekcie?

 

 

5. Bergamo DCP343 MC@Lipińscy

 

Prosta bryła prezentuje się dobrze, ciekawie dobrane okna.

 

Wartościowy pomysł na wyjście na taras bezpośrednio z kuchni (można łatwo podać jedzenie na zewnątrz i pójść po napoje). Z drugiej strony te drzwi tarasowe sprawiają, że kuchnia jest bardzo źle ustawna. Niepotrzebne wyjście na taras z jadalni, wystarczy z salonu.

 

W kuchni wyspa, wydaje się dość ciasno, a kuchnia prawie całkiem zamknięta od reszty pomieszczeń - to ma swoje zalety, który akurat nie mają inne projekty.

 

Słabo rozwiązana strefa wejścia, kotłownię należałoby przenieść za garaż. Brak pom. gospodarczego lub spiżarki przy kuchni. Salon i dodatkowy pokój powinny być oddzielano ścianą, nie drzwiami.

 

Na piętrze: zamiast antresoli - łazienka, a w miejsce łazienki - pralnia z wyjściem na balkon - dach garażu.

 

Generalnie okna na piętrze wyglądają ciekawie. Może tak duże przeszklenia od wschodu i zachodu to przesada, ale okna południowe na piętrze są znacznie bardziej atrakcyjne niż w Pewnym.

 

 

6. EX-HOUSE@Domy czystej energii

 

Ciekawy projekt, podobny do Pewnego, choć parter różni go schodami przeniesionymi do jadalni/salonu. Ciekawe wejście do domu z wnęką i spiżarką. Antresola zbędna, a łazienkę na piętrze należy podzielić na łazienkę i pralnię. Warto też rozważyć kotłownię wewnątrz budynku (a nie za garażem), aby skrócić długość instalacji ciepłej wody i nie tracić ciepła z urządzeń. Warto przyjrzeć się konkretnym rozwiązaniom izolacyjności.

 

Na forum Barth3z wspomina o ciekawych rozwiązaniach odzysku ciepła: wymiennik ciepła szarej wody/zimnej-doprowadzenia w gruncie. Czy lepiej tak czy też wymiennik pod prysznicem??

nk

Założenia projektowe

 

W następnym poście zamieszczam zestawienie naszych oczekiwań, które też przekazaliśmy projektantce:

 

1. Dom z poddaszem użytkowym, z salonem, jadalnią i jednym pokojem na parterze oraz z 3, a jeszcze lepiej 4 pokojami na piętrze. Na parterze łazienka, garaż jednostanowiskowy oraz kotłownia, kominek. Na piętrze łazienka, pralnia. W sumie 140-160 m2 powierzchni użytkowej. Czyli pewnie klasyka dla rodziny 2+2.

 

2. Celujemy w budynek w standardzie NF40 (lub nieco niżej) i z tego względu chcemy prostą bryłę, bez lukarn.

 

3. Aby wykorzystać słońce, chcielibyśmy mieć salon od południa. Taras - raczej będzie to w projekcie tańsze rozwiązanie (płyty/kamienie betonowe), ale fragment południa bliżej wschodniej części domu - wylewka betonowa oddylatowana od domu na ewentualnie przyszłą oranżerię. Może dobrym rozwiązaniem byłby taras od strony kuchni (S-W) ze stałym zadaszeniem. Byłaby łatwa komunikacja z kuchnią, sporo miejsca od zachodu (wjazd, wejście), a stałe zadaszenie nie zaciemniałoby południowych okien.

 

4. Na piętrze łazienka i ewentualnie pralnia powinny być od strony północnej.

 

5. Kominek: mamy wątpliwości czy centralnie zlokalizowany kominek jest korzystny: może warto uprościć instalację kominową i poprowadzić ją na zewnątrz budynku (izolowane komin stalowy?) skoro obecnie sam komin nie stanowi już źródła ciepła. Wtedy taki kominek mógłby stać przy ścianie zewnętrznej lub w rogu salonu. To niestety utrudni rozprowadzenie DGP do innych pomieszczeń. Ale czy wentylacja mechaniczna nie rozprowadzi ciepła z kominka po całym domu?

 

6. Schody: ze względu na przenoszenie hałasu, niepraktyczny (choć uroczy) charakter schodów ażurowych w salonie chcielibyśmy, aby te schody nadal stanowiły ozdobę - były widoczne z salonu lub/i z wejścia, ale nie były w ich centrum, tylko wydzielone.

 

7. Zależy nam, aby przejście z garażu było bezpośrednio do wiatrołapu. Nie chcemy też, żeby kuchnia była przechodnia, ale jednak przynajmniej częściowo otwarta na salon (osobne pomieszczenie, ale bez ścianki działowej między jadalnią). Chcielibyśmy, aby w kuchni był stół niewielki do jedzenia (szybkie śniadanie), Zastanawiamy się czy piec umieścić w linii pozostałych sprzętów (nie wyspowy) - przy ścianie. Byłoby idealnie, gdyby kuchnię od jadalni lub od salonu oddzielały jakieś drzwi przesuwne, które w razie potrzeby można zasunąć - aby mieć możliwość zamknięcia strefy kuchennej w razie potrzeby (np. nieprzewidziani goście, kiedy w kuchni “coś się dzieje” lub jest bałagan). Dostęp do spiżarki zlokalizowanej w chłodnej strefie (np. blisko wyjścia, najlepiej od str. północnej). Z drugiej strony zależy nam, aby z kuchni było widać wejście do budynku (zachód) i większą część działki (południe) oraz, żeby z kuchni lub najdalej jadalni było wyjście (lub przynajmniej okno) na taras.

 

8. Garaż ze względów energetycznych lepiej jeśli będzie stanowił odrębny blok (ze wspólną ścianą z domem, ale odizolowany od niego). Dach garażu płaski, a od strony garażu byłaby pralnia na piętrze, to można by używać ten dach garażu jako balkon do suszenia prania (wyjście z okolic klatki schodowej lub nawet bezpośrednio z pralni). No i wreszcie widok na winnicę (północ). Ciekawym rozwiązaniem jest projekt Neo G1/Novio.pl Bardzo nam się podoba wygląd z zewnątrz tego domu, choć wolelibyśmy lekko wysunięty okap, a nie taki zlicowany z elewacją. Może wyjście na “garażowy balkon” ze schodów ze spocznika?

 

9. Pomieszczenia z ciepłą wodą blisko siebie i kotłowni, aby uniknąć konieczności cyrkulacji ciepłej wody lub możliwie ograniczyć. Pod tym względem projekt Pewny/Murator ma fajnie rozmieszczone pomieszczenia.

 

Większość z założeń architektonicznych udało się tutaj zrealizować. Proponujemy dach o nachyleniu ok 25-30 st (zgodnie z miejscowym planem zagosp. Przestrzennego), a jednocześnie wysoką, praktyczną ściankę kolankową (160-180 cm po wykończeniu). Eliminacja okien dachowych (ew. w garderobie przy sypialni).

 

Wątpliwości:

 

1. Czy to są wygodne schody? Czy da się zrobić spocznik tak, aby można było zrobić wyjście na dach garażu i kotłowni (balkon). To wyjście mogłoby zarazem doświetlać klatkę schodową.

 

2. Kuchnia: czy piec przy ścianie czy dosunięty do stołu (wyspa)? Czy gotowanie na piecu nie przeszkadza w korzystaniu ze stołu (ciepło, pryskający tłuszcz, itp.)

 

3. Kominek: czy w rogu salonu, ew. na ścianie wschodniej ze stalowym kominem na zewnątrz. Korzyści - wygodny komin nie zabierający przestrzeni w domu i łatwy w wyprowadzeniu przez dach (przypuszczalnie na jego krawędzi), eliminacja zacieków w izolacji komina na dachu. Ale czy wsporniki komina przymocowane do ściany szczytowej nie będą mostkiem ciepła? Czy sam stalowy komin wychodzący na zewnątrz nie będzie takim mostkiem? Takie ustawienie kominka umożliwi rozprowadzenie ciepła do salonu, pokoju na parterze oraz sypialni na piętrze.

 

Alternatywa: przesunąć kominek w głąb salonu, ale wtedy komin przez cały budynek, ale dzięki temu można łatwiej rozprowadzić ciepło (DGP) na salon, pokój na parterze oraz sypialnię i pokój na piętrze (lub kanałami jeszcze dalej).

 

Ogólna wątpliwość: czy w domu niskoenergatycznym (“3-4 litrowym”) rozprowadzenie ciepła z kominka, np. DGP jest korzystne czy też podczas palenia w kominku pojawia się “bomba ciepła”, na która nie jest w stanie zareagować podłogówka i jest za gorąco? A może ciepło z kominka wykorzystać tylko w salonie i pokoju na parterze, a pozostałe ciepło odebrać do płaszcza wodnego i dalej do zbiornika cwu? Na naszej działce mamy możliwość pozyskania drewna kominkowego, więc z paliwem nie ma problemu, gorzej z czasem na to palenie...

 

4. Czy zaplanowane, wydzielone WC na piętrze da się zreazlizować? Mamy tak w mieszkaniu i bardzo nam to odpowiada. Wolimy ciasne, wydzielone WC niż muszlę w większej łazience.

 

5. Okna - to tylko propozycja (nienaniesiona na plan): Na parterze byłoby dobre wejście do ogrodu od jadalni - szerokie, przesuwne drzwi, reszta fiksy. Zaś od salonu węższe drzwi przesuwne lub uchylne + fix do planowanej oranżerii. Czyli dużo przeszklenia od południa. Czy oko od wschodu jest potrzebne w tym salonie? Tę ścianę można by inaczej wykorzystać, a zrobić jeszcze większe przeszklenie od południa.

 

Nie mamy pewności czy warto dawać okno narożne w kuchni. Chcielibyśmy, aby z tego okna było widoczne zarówno wejście (ta część okna mogłaby być w zasadzie skryta pod zadaszonym tarasem) jak i podwórko. Może warto jednak zrobić część okna tylko na zachód, a nad stałe małe okno na południe. Chociaż czy to nie zagrozi ustawności kuchni.

 

8. Garaż/kotłownia. Wysunięcie garażu ma na celu osłonięcie od północy oraz zlokalizowanie kotłowni jak najbliżej łazienek. W garażu ma zmieścić się samochód osobowy kombi. Nie planujemy tam trzymać sprzętów ogrodowych ani rowerów - mamy na to inne pomieszczenia na działce. Natomiast byłby wskazany kącik do majsterkowania, miejsce na odkurzacz centralny (za boku przy wjeździe), ew. zlew techniczny w ścianie wewnętrznej, aby woda nie zamarzała. Dobrze byłoby zagospodarować trochę miejsca na “graty” samochodowe (opony, itp.).

 

Co w kotłowni: pompa ciepła, przypuszczalnie gruntowa (sonda pionowa), do tego zapewne zbiornik wody (ok. 300l) do cwu. Ponadto filtry wody, rozważamy system zmiękczania wody, choć to ogromne wyzwanie dla naszej niezwykle twardej wody; skrzynka elektryczna (może lepiej w garażu?) i szafka ogrzewania podłogowego (mogą też być w garażu) oraz rekuperator. Czy te instalacje zapewnią na tyle ogrzewania (oraz ciepła z gruntu, więc pewnie nie warto od niego izolować), aby utrzymać dodatnią temperaturę? W kotłowni umieścimy także system przetwarzania energii z paneli fotowoltaicznych, który planujemy umieścić na dachu. Chyba przy takich instalacjach nie ma potrzeby wstawiania dodatkowych drzwi z kotłowni na zewnątrz.

 

Nie wiemy czy warto umieszczać okna w garażu - byłaby to północna wystawa. Może jedno szersze okno fix+ małe uchylne lub tylko małe uchylne, ale na tyle małe, aby człowiek się przez nie nie wślizgnął?

nk

 

Uff, w końcu odważyłem się wyjść z cienia. Na początki będzie długo uzewnętrzniania się i prośba o Wasze wsparcie – krytykę i podpowiedzi.

 

Podglądam od jakiegoś czasu Wasze dyskusje, postępy w pracach. Czytam non-stop, choć pewnie nadal za mało i w wielu kwestiach mam niejasności. Widzę, że wiele projektów i Waszych poglądów pokrywa się z naszymi. Są tu ambitne projekty, nietuzinkowe wyzwania, które Waszą zaradnością i sprytem udaje się pokonywać z sukcesem.

 

Od pewnego czasu Wasze doświadczenie, nasze przemyślenia i dyskusje z architektem (ciągle chcielibyśmy ich więcej) doprowadziły nas do wstępnego projektu naszego przyszłego domu. Jest to projekt podyktowany wieloma czynnikami: naszymi oczekiwaniami, walorami działki, no i oczywiści możliwościami materialnymi. Nasz projekt nazwaliśmy chlubnie Dom w Winnicy, gdyż na naszej działce tuż za domem jest parę krzewów winorośli, które są zarazem jedną z moich pasji. Skoro już pojawiły się walory działki, oto jej fragment. Na szarym polu planowany jest przyszły dom.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...