Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości
  • wpisów
    10
  • komentarzy
    0
  • odsłon
    31

Entries in this blog

przemekad

Konstrukcja stalowa dachu

 

Konstrukcja stalowa dachu

 

Jak pisalem wczesniej mialem problem z konstrukcja stalowa dachu. Przebrnalem przez ten problem (mam nadzieje) wiec pisze dla wszystkich zainteresowanych.

 

Po pierwsze- problem. Wyceniono mi kostrukcje stalowa. Probowalem w kilku firmach stalowych, ale niestety wszedzie (o dziwo) cena byla bardzo zblizona- pomiedzy 18.000 a 20.000 plus VAT. Cena oczywiscie zbijala mnie z nog, wiec szukalem dalej. W koncu w jednej z firm stalowych znalazl sie mily czlowiek ktory wytlumaczyl mi o co chodzi.

 

Po drugie- dlaczego tak drogo? Konstrukcja zaplanowana jest do zespawania z dwoch ceownikow (tak zeby po zespawaniu stanowily przekroj kwadratu o bokach 140x140). Ceowniki te maja byc tzw ekonomioczne (oczywiscie dla obnizenia kosztow). A ze ekonomia stoi czesem na glowie, niestety w Toruniu (mimo ze to miasto moze nie najwieksze ale znowu do malenkich nie nalezy) nikt nie ma ceownikow ekonomicznych na stanie, a sprowadzenie ze Slaska tylko dla mnie przedraza bardzo konstrukcje, wiec wszyscy proponuja konstrukcje z ceownikow normalnych.

 

Po trzecie-rozwiazanie problemu. W koncu jeden czlowiek zaproponowal mi banalnie proste rozwiazanie- "Przeciez sa gotowe profile kwadratowe o bokach 140x140x4, ktorymi mozna by zastapic te spawane. Taka konstrukcja bedzie kosztowac.... ok. 13.000. Tylko kto sie Panu zgodzi na taka zamiane bez obliczen?". No wiec ja szybko telefon do Kierownika- on mi odpowiada, ze musi miec kwit potwierdzajacy rownowaznosc. Wiec ja dzwonie do Domowych Klimatow, gdzie podano mi numer tel. do Pana Domulewicza (konstuktora naszego Kadeta). Po rozmowie telefonicznej (Pan slicznie zaciaga po "wschodniemu"), za 400 zl zgodzil sie zrobic taka ocene, ktora dzis dostalem i szczesliwy zamowilem konstrukcje z elementow gotowych. A Pan Domulewicz wytlumaczyl mi, ze "...kiedys Paniiie to bylooo inaczyyyj. Ceowniki ekonomiiiiczne byly taaaaanie, a profile gotowe drogiiie, wiec zrobilem tak zeby biliiilo taaaaniiiij". Poza tym powiedzial ze poczatkowo Kadet mial tylko konstrukcje drewniana, ale kilka osob scigalo ich za to ze dom "chodzi" i pekaja scianki gipsowe. Teraz przy konstrukcji stalowej problem tez zniknal.

 

Po czwart oszczednosc- wychodzi okolo 6000 po odliczeniu kosztow eksperyzy, co i tak bardzo sie oplaca. Polecam moja metode, choc moze w wiekszych miastach ceny stali a zwlaszcza dostepnosc ceownikow ekonomiczych jest wieksza, i problem ten nie istnieje.

 

Po piate (i najwazniejsze) mamy wylany strop (ktory wlasnie wysycha)!!! Bardzo sie ciesze

przemekad

Sciany i strop

 

Sciany parteru zrobione! Panowie uwijaja sie az milo i w 1,5 tygodnia postawili sciany parteru i zalali strop i schody. Teraz maja kilka dni odpoczynku i wracaja na budowe.

 

Walcze z konstrukcja stalowa dachu. Niestety juz w kilku firmacjh stalowych wycena jest podobna. Wszystko oscyluje pomiedzy 18 a 20 tys. Szukam rozwiazania dalej

 

A ponizej zdjecia Kadeta z zewnatrz oraz schody (juz mi sie podobaja)

przemekad

Taaakie grzyby

 

Taaaakie grzyby rosna na naszej dzialce! Na zdjeciu jeden z dwoch Majstrow Glownych. Na granicy dzialki pod malymi sosenkami znalezli takie dwa borowiki (choc na zdjeciu wygladaja raczej na kozaki). Ale ze nasza ekipa sa to gorale (z Mszany Dolnej- wszyscy z jednej wsi), to zakladam ze sie znaja (bo co to za gorale co sie nie znaja na grzybach). Podobno z tych dwoch grzybow to zrobili kolacje dla 6 ludzi!!!

 

No coz...oby robota szla im tak dalej jak teraz (bo robia naprawde niezle- az zal chwalic zeby nie zapeszyc), no i zeby dalej na naszej dzialce tak piekne grzyby rosly.

 

Pozdrawima wszystkich serdecznie

przemekad

Dachowki

 

Bardzo mocno zastanawiamy sie nad dachowka. Poczatkowo zgodnie z moim wrazeniem, ze ostatnio wszyscy klada dachowki czerwone (badz w odcieniu czerwonego), zaproponowalem... "Kochanie, a moze bysmy zrobili dach antracytowy? No wiesz, to taki troche jak grafitowy (uprzedzialem pytanie mojej Zony)." "Ja w domu z czarnym dachem mieszkac nie bede" uciela krotko dyzkusje moja Kochana Zona, co zmusilo mnie do siegnieca w glebsze poklady dyplomacji. "To moze jakis inny kolor, ale chyba nie czerwony, bo wszyscy robia czerwony". "No to moze brazowy?" zapytala Zona. Coz... teraz nalezalo znalezc taki brazowy, ktory by najbardziej byl podobny do antracytowego, no i jeszcze dodatkowo byl w rozsadnej cenie.

 

Jezdzialem, szukalem i znalazlem, ale niestety poczucie koloru i gust mojej Zony nie daly sie zwiesc. Na moje :"Patrz kochanie jaki ladny brazowy dach?" odpowiedziala krotko "Przeciez on jest czarny"... No i cala moja dyplomacja i szukanie poszlo... w diably.

 

Oddalem pole do popisu Zonie. Po spotkaniu w hurtowni budowlanej nadal mielismy metlik w glowie, ale juz wiedzielismy. Trzeba jezdzic, ogladac dachy i szukac dalej. Pojechalismy i doszlismy do zasakujacego (dla mnie) wniosku. Podobaja mi sie dachy antracytowe, ale od lat dzieciecych zawsze chcialem miec dom z dachem o kolorze ceglastym. Dlatego zdecydowalismy sie na kolor miedziany (kasztanowy albo jego odmiany wychodza na dachach "malinowo-wisniowo" co niezbyt nam odpowiadalo.

 

No coz... sztuka kompromisu (czytaj - calkowitego oddania pola Kochanej Zonie) wymaga ustepstw. A ze faktycznie zawsze podobaly mi sie dachy ceglaste, to jednak chyba warto bylo. Sprobuje odzysklac pole decyzyjnosci w czyms innym.

 

A oto dachowki ktore wstepnie wybralismy (wszystkie kolor miedziany angobowany):

 

1. Roben Bornholm typ S (zdjecie pojedynczej dachowki)

 

2. Creaton Aureus (zdjecie pojedynczej adchowki i dachu)

 

3. Creaton Sinfonia (zdjecie pojedynczej dachowki i dachu)

przemekad

Update kosztow

 

No coz... koszty ida do przodu. Wazne, ze rowniez budowa. Fotorelacja za chwile. Najpierw koszty

 

 

1. Projekt- 2.400

 

2. Adaptacja- 2.000

 

3. Oplaty w urzedach powiazane z adaptacja- 800

 

4. Lapowka w Zakladzie Energetycznym za przyspieszenie obiegu dokumentow (a co, tez trzeba liczyc)- 400

 

5. Koszt skrzynki budowlanej i przylacza do niej (i pewnie gorka za szybsze zalatwienie spraw elektrycznych w zakladzie energetycznym)- 850

 

6. Zaliczka dla wykonawcy -10% wartosci SSO

 

7. Wywiercenie studni- 1000

 

8. koszt projektu przylacza wodno-kanalizacyjnego - 800

 

 

Koszty planowane do poniesienia wkrotce

 

1. Za podlaczenie do sieci (dla gminy)- 500

 

2. Koszt przylacza wodno-sanitarnego (plus koszt geodety)- za ok 20-21mb wody i tyle samo kanalizacji plus przylaczenie wywierconej studni lacznie- 4400 (bez kosztu wodomierza)

przemekad

 

Plan jest taki, zeby budowac z jedna firma budowlana. Dlatego tez ja wybralismy i od nich mamy kosztorys. Ale oczywiscie do czasu wbicia pierwszej lopaty koszty poniesione przez nas byly nastepujace:

 

 

1. Projekt- 2.400

 

2. Adaptacja- 2.000

 

3. Oplaty w urzedach powiazane z adaptacja- 800

 

4. Lapowka w Zakladzie Energetycznym za przyspieszenie obiegu dokumentow (a co, tez trzeba liczyc)- 400

 

5. Koszt skrzynki budowlanej i przylacza do niej (i pewnie gorka za szybsze zalatwienie spraw elektrycznych w zakladzie energetycznym)- 850

 

6. Zaliczka dla wykonawcy -10% wartosci SSO

 

7. Wywiercenie studni- 1000

 

 

Koszty planowane do poniesienia wkrotce

 

1. Za podlaczenie do sieci (dla gminy)- 500

 

2. Koszt przylacza wodno-sanitarnego (plus koszt geodety)- za ok 20-21mb wody i tyle samo kanalizacji plus przylaczenie wywierconej studni lacznie- 4400 (bez kosztu wodomierza)

 

3. koszt projektu przylacza wodno-kanalizacyjnego - 800

 

 

Jak narazie wiecej nie pamietam. Jakby cos mi przyszlo do glowy, dodam w nastepnym poscie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...