Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości
  • wpis
    1
  • komentarzy
    0
  • odsłon
    22

Entries in this blog

Cohabitat

 

Hejże!

 

 

To mój debiut na forum (-:

 

 

Ponieważ już za tydzień zaczynam realizować warsztaty budowy niewielkiego obiektu gospodarczego - w technice strawbale loadbearing - czyli użycia kostek słomy jako materiału konstrukcyjnego... no i oczywiście izolacyjnego - chciałbym tutaj zaprezentować wam proces projektowania i wykonawstwa - krok po kroku.

 

 

Osobiście jestem wielkim fanem wszelkich technik budownictwa z materiałów lokalnie dostępnych... najlepiej pochodzenia naturalnego. Jestem w tym całkowicie zakochany i ah i och ! Stąd cały pomysł zrobienia tych warsztatów. Cała akcja jest non-profit ... spotyka się banda zapaleńców, którzy lubią poszukiwać - zrzucamy się na materiały i budujemy - proste

 

 

 

 

 

 

 

W ultra-mega-hiper-super skrócie historia budownictwa z użyciem kostek słomy - tzw. technika strawbale - narodziła się w U.S. pod koniec XIX wieku.

 

 

 

 

 

jak zawsze - potrzeba matką wynalazku - rejony stanu Nebraska są niezwykle ubogie w drewno, obfitują jednak w trawy. Wraz z wynalezieniem pierwszych, konnych pras kostkujących pojawiły się baloty siana... z których to farmerzy z braku innych możliwości zaczęli wznosić pierwsze obiekty gospodarcze.

 

 

 

 

 

niektóre z tych pionierskich konstrukcji stoją po dziś dzień, z trzycyfrową liczbą lat na karku Okazało się, że wytrzymują próbę czasu, są ciepłe i wygodne. Minęło ponad sto lat...i ....

 

 

 

 

 

 

technologia wkroczyła do nowoczesnego zastosowania. Zamiast siana jest słoma - używa się jej m.in. w innowacyjnych realizacjach domów pasywnych tak jak w przypadku tego obiektu projektu arch. Wernera Schmidta.

 

 

Co do gliny to nie ma wielkiego "wow!" gdyż wykorzystywało się ją praktycznie wszędzie i od zawsze. Glina wraca do łask jako materiał o pięknej estetyce i niesamowitych właściwościach fizycznych, pozwalających modelować mikroklimat w pomieszczeniach.

 

 

 

 

 

 

największymi obiektami z gliny są wieżowce w mieście Shibam w Jamenie, gdzie tylko stropy są drewniane:

 

 

 

 

 

 

Koncepcja dachu zielonego pochodzi z rejonów Skandynawii, gdzie ma bardzo długą historie użycia. Do wykonywania hydroizolacji historycznie stosowało się korę brzozy i smołę drzewną . Darńi pozwalała wykorzystać śnieg jako izolację termiczną (-:

 

 

 

 

 

 

Nie przedłużając wstępu przejdę zatem do meritum... WARSZTATY... i to co my będziemy robić (-: W następnym wątku pokrótce prześledzę wszystkie etapy (-: Stay tuned folks (-:



×
×
  • Dodaj nową pozycję...