Dostaję na PW pytania odnośnie naszego domu. Postaram się w tym wątku odpowiedzieć na nie.
Najpierw o technologii wykonania domu. Ławy wylewane w gruncie z betonu B20, zbrojenie ław z czterech prętów żebrowanych fi12, strzemiona co 30cm ze stali gładkiej fi6. Na ławach ściana fundamentowa z 7 warstw bloczków betonowych o szerokości 24cm. Na ścianie fundamentowej wieniec żelbetowy o wymiarach 24x24cm, zbrojony 4xfi12 i strzemiona z fi6 co 30cm.
Izolacja pozioma z foli w postaci trzech warstw: jedna na spodzie ściany fundamentowej, druga na wieńcu a trzecia na pierwszej warstwie bloczków z betonu komórkowego (wysokości 12cm). Izolacja pionowa - dwukrotnie dysperbit od zewnątrz i od wewnątrz ściany fundamentowej.
Ocieplenie fundamentów: styropian wodoszczelny o grubości 12cm. Na styropian poszła folia kubełkowa.
Fundamenty zostały obsypane z zewnątrz gruntem rodzimym (gliną), a od środka piaskiem zasypowym i zagęszczone mechanicznie warstwami co 30-40cm zagęszczarką płytową o wadze 130kg.
Płyta podpodłogowa grubości 15cm została wylana z betonu B15.
Ściany nośne z betonu komórkowego, szerokość 24cm murowane na klej. Naproża wylewane na budowie. Kominy systemowe firmy Plewa, jeden do kominka plus 4 wentylacje, drugi do kotła gazowego plus 2 wentylacje.
Strop monolityczny o grubości 15cm, zbrojony dwukierunkowo, stal fi12. Wieniec stropowy ze stali fi12 plus strzemiona z fi6. Schody również żelbetowe.
Ściany działowe z betonu komórkowego o szerokości 12cm.
Więźba drewniana, płatwie, krokwie, jętki, słupy. Dach z blachy, pod nią membrana wysokoparoprzepuszczalna, bez deskowania.
I to na razie tylko co zostało wykonane. Od wiosny ruszam z oknami, instalacjami, ociepleniem dachu od wewnątrz. Potem gdy ściany obeschną, będzie robione zewnętrzne ocieplenie ze styropianu grubości 15cm. Późną wiosną będą robione tynki.
Całość prac do tej pory kosztowała ok. 140kzł.