13 lipca 2015 r część II
Miało być o ogrodzie. Granice działki zostały zagospodarowane trzy i dwa lata temu. Rośliny pięknie sie rozrosły.
Do zagospodarowania została zachodnia część działki, mocno nasłoneczniona, z bardzo ciężką glebą. Tutaj kopana była studnia chlonna i POŚ-ka z drenażem rozsączającym. Wszystkie prace ogrodowe Śmigalska wykonywała ręcznie, co przeraziło ją dopiero po wbiciu ostatniej łopaty. Najpierw glina została posypana warstwą piasku i przekopana na głębokość dwóch szpadli. Zasiana została gorczyca. Dobrze, że zima była łagodna i te prace można było rozpocząć jeszcze w lutym. Po podrośnięciu gorczycy trzeba było ją ściąć i ponownie przekopać glebę. To pozwoliło na polepszenie struktury ziemi.
W części działki, gdzie przebiegają nitki drenażu rozsączającego założony został ogródek warzywny z najbardziej przydatnymi warzywami. Rośnie tam fasolka szparagowa, pomidory, ogórki, cebulka dymka, groszek, bób, koper, selery, pory, ogórki i zioła w zielniku (melisa, mieta, bazylia, lubczyk, tymianek, natka pietruszki). Jedna z rabatek przeznaczona jest na truskawki. W celu estetyczniejsazego wyglądu ścieżki zostały obsiane trawą na szerokość kosiarki.
Wygląda to tak -zdjęcie jest sprzed miesiąca
Do ogródka prowadzi pergola obsadzona różami pnącymi.
Od północy ,po zrobieniu opasek, powstały dwie podwyzszone rabaty z kamiennym suchym murkiem. Rosną tam rośliny cieniolubne. po prawej stronie rododendrony, runianka japońska, cisy i tawułka
Po lewej ostrokrzewy, trzmielina płożąca, hortensja ogrodowa, żurawki, trawki, tuja aurea nana.
Na środku powstało coś w rodzaju ronda, a wokół niego dwia rabaty w kształcie księżyca. Mają za zadanie podzielić w przyszłości ogród na zakamarki- zakątki tak, aby całość ogrodu nie była widoczna na pierwszy rzut oka.
Lewe półkole jest lekko podwyższone. Tajemnicza niebieska wieżyczka to naprędce wymyślone poidełko dla ptaków- niezwykle przydatne podczas upałów.
Tutaj rosną kwaśnolubne wrzosy, pierisy, modrzewnice, azalie, kolkwicja, sucholubny tamaryszek, róża parkowa, hortensja, trawy i dwa świerki.
i zbliżenie
Na rondzie rolę solitera odgrywa glediczja trójcierniowa sunburst, średnie pietro utworzą dwa berberysy, miskant gracilismus, a najniższe piętro to żurawki.
Prawe półkole zostało podzielone na różankę, którą tworzą dwie róże pnące i trzy rabatowe, bukszpan, lawenda. W górnej części rabaty Śmigalska posadziła krzewy borówki amerykańskiej, jagody kamczackiej, hortensję, poziomki, trawy, szałwię omszoną.
Działka nie była równana. Trzeba było zaplanować rozwiązanie problemu przejścia z przodu na tył domu. Powstały więc kamienne schodki z pergolą obsadzona różami. Rabata po prawej stronie ma stanowić w przyszłości parawan części wypoczynkowej.
Studnia chłonna została obsadzona bylinami, a pod zachodnią stroną domu rosną funkie, hortensje i miskanty
Ostatnie kawałki surowej ziemi zostały zwałowane, trawa zasiana, Teraz trzeba czekać na kiełkowanie.
W ogrodzie udało sie osiągnąć efekt ciągłej zmiany barw. Jedno przekwita, drugie zakwita, a jesienią będzie się ciekawie przebarwiało. Przed nami wciąż mnóstwo pracy, ale ogród juz nam się odwdzięcza.
Pozdrawiam czytających
Ś-ś
PS. Elfir miała rację- najtrudniejszym elementem ogrodu jest ładna trawa.