Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości
  • wpis
    1
  • komentarzy
    2
  • odsłon
    33

Entries in this blog

womer
Czy ktoś z Was budował szkielet z elementów dwuteowych. Według projektu i obliczeń, powinienem zbudować dom pasywny albo naprawdę bardzo nisko energetyczny, ale mam kilka nierozwiązanych problemów.

1. Wybór konstrukcji ściany. Czy w układzie - od środka:

a. GK, Izolacja paroszczelna, ocieplenie 36 cm, płyta OSB, elewacja - element steico SJ45 grubości 360 mm,

b. GK, Izolacja paroszczelna, ocieplenie 24 cm, płyta OSB, ocieplenie 10 cm, elewacja - element SJ45 grubości 240 mm,

2. Czy płytę OSB można przybijać bezpośrednio do stopki elementu konstrukcyjnego. Jeśli z drugiej strony przybijemy płytę GK, to powstanie pudło rezonansowe, które może przenosić dźwięki. Jest ocieplenie, ale czy to wystarczy żeby je wytłumić? Szczególnie gdy zastosuje się granulat styropianowy lub celulozę.

3. Jak uszczelnić konstrukcję, aby "zaliczyć"próbę szczelność n50,

4. Montaż okien w warstwie ocieplenia w układzie ściany w układzie b, choć i w a nie jest to takie proste.

5. czy ktoś miał doświadczenia z ocieplaniem za pomocą granulatu styropianowego. Jak to liczyć, bo przecież nie można przyjąć lambdy jaj dla styropianu, z którego jest wykonany granulat?

6. czy lepsze jest Steico czy Kronopol?

 

Chętnie podzielę się swoimi rozwiązaniami.

 

Witam serdecznie[

Chetnie podzielę sie swoim doświadczeniem w budowie domów w technologii szkieletu drewnianego.

Zdecydowanie jako najbardziej odpowiedni produkt polecam belkę dwuteową Kronopolu. Jest ona znaczniej tańsza od firmy Steico i choć typoszereg belek Kronopolu jako słupki ścienne jest ubogi (praktycznie do wyboru tylko 160 i 180) to z pewnoscia całkowicie wystraczy by z tego materiału wybudowac naprawdę dobry dom pasywny. Belka dwuteowa Kronopol a właściwie jej środnik wykonany jest z płyty OSB 3 która jest duzo lepszym materiałem konstrukcyjnym, odpornym na zmienne warunki atmosferyczne a zwłaszcza wilgotność niż płyta pilsniowa wykorzystywana w belkach dwuteowywych firmy Steico.

Po drugie uważam że cały system budowy domów w technologii Kronopol nie ma sobie równych.

Jest kilka zasadniczych różnic budowy domów Systemem Kornopol a budową domów szkieletowych dostepnych w innych systemach.

Prawidlowo wykonana ściana zewnetrzna Kronopol wyglada nastepująco:

1. tynk strukturalny na siatce

2. izolacja z wełny bazaltowej Fasrock (min grubość to 8 cm)

3. wiatroizolacja

4. płyta OSB3 gr.12mm

5. Słupek ścienny (belka dwuteowa 160mm lub 180mm)

6. wełna bazalatowa w konstrukcji (nie wolno stosować miekkich bo po latach sie osuwają)

7. płyta OSB3 gr. 12mm

8. Paroizolacja ( najlepiej folia aluminiowa zbrojona)

9. Nastepnie wykonujemy tzw. scianke instalacyjną ( konstrukcja łat gr 30 mm pomiedzy którymi kładziemy instalacje elektryczne, hydrauliczne itp nie uszkadzając paroizolacji co doporowadza po latach do dyfuzji pary do wewnątrz konstrukcji a w efekcie zawilgocenie i uszkodzenie budynku)

10 płyta Fermacell nie fazowana klejona doczołowo ( płyta ta jest żaroodporan do temp. 800 st C przez 1,5 godz. przy gr 10mm, połączenie klejone jest trwałe i nie rozrywalne więc nie ma problemu z pęknieciami jak to jest przy płytach GK i nie potrzeba dodatkowych wzmocnień by powiesić ciezkie szafki np kuchenne)

 

Ta scianka instalacyjna to bardzo ważny element w budownictwie szkieletowym o czym nie wiele osób wie.

Kolejna rzecz to dzisiejsze domy i szkieletowe i murowane budujemy tylko z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła tzw. Rekuperacją. Wysokie koszty wykonania Rekuperacji to bajki osób które nie maja pojecia jak dzisiaj budowac domy naprawdę energooszcedne i w umiarkowanej cenie. Wentylacja z odzyskiem ciepla dobrej firmy to koszt dla przecietnego domu ok 10-12 tys. zł wraz z wykonaniem. Budowa wentylacji grawitacyjnej natomiast nie kończy sie na zakupie tylko bloczków systemowych a zaczyna sie na drogich pracach początkowych jak wykonanie ławy fundamentowej, fundamentu, zakupu wspomnianego wczesnie komina systemowego wraz z wymurowaniem , wykonczenie go ponad dachem najczesciej z drogich materiałów jak klinkier oraz kłpotliwe wykonanie dla nie których wykonanie prawidłowego nie cieknacego po latach opirzenie wokól komina. Jesli podliczymy wszystkie koszty ale tak dokładnie to nasza rekuperacja nie bedzie droższa. Oszczedności na poziomie 35 40 % na ogrzewaniu nie wspominając już o wreszcie prawidłowej wentylacji przemawiaja na korzyść Rekuperacji.

Mógłbym tak pisać bardzo dużo ale jesli ktoś kto czyta to co napisałem a chce sie dowiedzieć znacznie wiecej na temat budowy domów sposobie ich ogrzewania i błedów czesto wykonywanych to niech skontaktuje się ze mną na e-maila Chętnie podzielę sie swoją wiedzą. Obecnie mieszkam w Helsigborgu gdzie pracuję i próbuję wdrozyć nowe technologie w Szwecji

Mój e-mail: [email protected]

Pozdrawiam

Jarosław Grabowski



×
×
  • Dodaj nową pozycję...