Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości
  • wpisów
    7
  • komentarzy
    3
  • odsłon
    31

Entries in this blog

ARSA_DŚ

Letnie zamieszanie

 

Po zakończeniu prac z elektryką zaczęła się przeprawa z tynkarzem, który raczył sobie pojechać za granicę bez słowa. Na szczęście udało się znaleźć kolejną ekipę ale czas u to nam trochę zajęło by w pełni sezonu znaleźć kogoś odpowiedniego. W czasie prac tynkarskich wykonano ponadto przejścia pod anemostaty wentylacji mechanicznej oraz odkurzacz centralny. Ocieplenie ścian wykonaliśmy ze styropianem Yetico grafitowa fasada 0.031 o grubości 15 cm, który został przyklejony klejem Dublet, a następnie pokryty siatką z klejem Mapei Thermo. Ruszyliśmy ponadto temat tarasu, który posiada już fundament pod wymurowanie przyszłych ścianek.

 

Zdecydowaliśmy się na tynk maszynowy Baumit lekki gips na sufity oraz ściany garderoby dużej, spiżarni oraz pralni. Tynk lekki cementowo-wapienny Alpol poszedł na ściany w salonie, kuchni i holu, a Baumitem zrobili nam ściany w pozostałych pomieszczeniach. Ogólnie poszło ok. 13,5 tony tynku na ok. 700 m2 powierzchni.

 

 

Po zakończeniu prac tynkarskim rozpoczęliśmy przeprawę z przygotowaniem podłóg pod rozłożenie folii pod styropian a następnie rozkładaliśmy styropian Yetico Alfa Podłoga Premium w dwóch warstwach 5 x 10 cm grubości. Robota strasznie żmudna i pracochłonna. Dzięki zaangażowaniu dużej części rodziny udało nam się to skończyć i przygotować dom pod ułożenie ogrzewania podłogowego w całym domu.

 

 

Zamówiliśmy też parapety zewnętrzne u kamieniarza – wzór impala…

ARSA_DŚ

 

Po zakończeniu walki z więźbą – okazało się że niepotrzebne były pewne elementy !!! na ok. 1m3 drzewa dekarze zaczęli kłaść folię a na nie poszły łaty.

 

 

Zdaniem dekarzy dachówka Creaton Titania jest łatwa w obróbce, a co najważniejsze nie było dużo odpadów. Do zwrotu poszło więc 200 dachówek, 20 gąsiorów więc zawsze jakaś kasa wpłynęła powrotem

 

 

W kilkutygodniowej przeprawie z montażem okien w końcu zamontowano nam okna DAKO DPQ82 wykonane z siedmiokomorowych profili o grubości 82 mm, w kolorze białym z 18 mm szprosami. Nad oknami i drzwiami zamontowano rolety zewnętrzne Portos Termolux w kolorze szarym.

 

 

Pod drzwiami balkonowymi i dużymi fixami zamontowano profile poszerzające by wzmocnić ocieplenie dolnej połaci. Przed wylaniem posadzki i ułożeniem styropianu wzmocnię dodatkowo montaż dużych przeszkleń specjalnymi uchwytami do podłoża, by wyeliminować ew opadanie profili.

 

 

W tak zwanym międzyczasie zamontowaliśmy z kuzynem tymczasowe drzwi wejściowe, a z tatą i szwagrem zwalczyłem tymczasową bramę by nie kusiło kogoś do spacerowania po naszej budowie...

 

Na budowę zawitała też wiertnica do wykonania 2 odwiertów po 80 mb długości do PC.

 

Pracę zaczęli tez elektrycy, którzy dodatkowo montują alarm, sterowanie rolet, domofon i osprzęt tv. Zastanawiam się jeszcze nad kwestią rozmieszczenia kabli pod głośniki do kina domowego, ktoś ma w tym doświadczenie?

ARSA_DŚ

Wiosenne tempo

 

Do kilkumiesięcznej przerwie w pisaniu dziennika wracam z impetem.

 

 

Lutowa zima pozwoliła na wcześniejsze rozpoczęcie prac budowy ścian z edera więc nie czekaliśmy na mrozy i robota poszła z kopyta.

 

 

Pod pustaki ceramiczne poszła plastpapa, do łączenia używaliśmy gotowej zaprawy z miejscowej cementowni. Nadproża okien i drzwi ocieplane zostały styropianem a w kilku miejscach ścianę wzmocniono wylewką betonową z prętami.

 

Ściany wewnętrznie nienośne zostały wymurowane na klej z ytonga, a kominy z gotowych elementów KomWentu. Jeden komin z przewodem dymnym i 1 wentylacyjnym do kominka w salonie, a drugi z trzema przewodami wentylacyjnego dla wywiewu wentylacji mechanicznej oraz odprowadzenia z pochłaniacza z kuchni.

 

Belki stropowe wraz z pustakami zostały dowiezione z miejscowej cementowni Terbud, ekipa szybko je poukładała i podparłą stemplami.

 

Kominy zostały ocieplone w części nad dachowej odpowiednio styropianem i fire rockiem, obudowane płytami osb 15 mm a następnie obite struktonitem 20 x 20 cm w kolorze grafitu.

 

Pokrywy przewodów kominowych zostały dodatkowo zabezpieczone blachą płaską matową by nie zamakały od góry.

 

Zamówiliśmy okna i drzwi tarasowe 3 szybowe w Dako ze szprosami - ogółem koszt 20 000 zł wraz z roletami w kolorze szarym.

 

Tymczasowe drzwi z demontażu pozwolą wkrótce zabezpieczyć dom przed "turystami".

 

Więźba dachowa sprawiła nie lada wyzwanie, nasz dom ma dość spory dach bo aż 350 m2, a zestawienie więźby to 16,5 m3 plus łaty i kontrłaty.

 

Aby zmniejszyć koszty kupiliśmy drzewo w miejscowym nadleśnictwie, a znajomy stolarz podjął się wyciąć nam wg zestawienia wszystkie elementy więźby a to co zostanie miało pójść na łaty i kontrałaty.

 

28 m3 drzewa surowego zmieniło się w 15 m3 więźby, 1 200 mb łat, 600 mb kontrłat więc musieliśmy dokupić jeszcze ok 2 m3 więźby na dokończenie prac...

 

 

Do wykonaniu więźby dekarze przystąpili do prac związanych z montażem foli dachowej 1300g/m2, a następnie przystąpili do montażu dachówki Creaton Titania łupek angobowany, dużej naszym zdaniem ładnie wyglądającej i niedrogiej dachówki ceramicznej.

 

Deska czołowa pokryta struktonitem 30 x 30 cm ułożonym na dwie strony stanowi stelaż montażu rynien Galmet 135 mm szerokości w kolorze grafitowym.

 

Podbitka zostanie wykonana z PCV lub z blachy tradycyjnie już grafitowej

 

Podpisalismy ponadto umowę na instalację PC Nibe 1245, WM Mitsubishi oraz instalcji wodno kanalizacyjnej - na stelażach TECE - 2 x WC i 1 bidet.

 

 

Jeśli ogrzewanie na PC to oczywiście ogrzewanie wodne podłogowe na systemie Wavin w całym domu poza garażem...

 

 

Wybraliśmy już elektryka, roletami będziemy zarządzać poprzez pilota bezprzewodowego marki Inel.

ARSA_DŚ

Zimowe podsumowanie

 

Zima jest z nami jak na razie tylko kalendarzowo i w sumie od niedawna, a gdybyśmy to wiedzieli to i kredyt by się zaciągnęło wcześniej i inaczej zaplanowało roboty ale cóż nie ma co narzekać.

 

Drenaż zrobiony, kanalizacja wpięta do miejskiej, rura wodna też wyprowadzona do granicy działki więc można było spokojnie przysypać ściany fundamentowe.

 

 

W międzyczasie wybraliśmy i kupiliśmy dachówkę ceramiczną - Creaton Titania łupek angobowany i pustaka ceramicznego na ściany nośne - Eder 24.

 

 

Wniosek kredytowy w banku rozpatrzony - najbliższe lata będą niewątpliwie ciekawsze, a wibor 3M często będzie przez nas obserwowany ...

 

 

W piątek 27 podpisujemy umowę kredyty hipotecznego, a potem zmykamy w większym gronie w stronę Karpacza...

 

 

wszystkim budującym i myślącym o budowie czy remoncie życzymy Zdrowych, Radosnych Świąt, Szampańskiej Zabawy Sylwestrowej i samych udanych decyzji w 2014 i następnych latach, Niech Zdrowie Was nie opuszcza.

ARSA_DŚ

Niemal koniec zera;)

 

Od ostatniego wpisu minęło kilka tygodni ale na szczęście pogoda pozwoliła na przeprowadzenie prac.

 

W pierwszej kolejności na uzbrojonego chudziaka wylano beton na ławę fundamentową - dokładnie 30 m3, a potem poszła plastpapa a na nią jednak 1800 bloczków betonowych w 6 warstwach po ok 300 sztuk na 1 poziom.

 

Następnie wywieziono ostatnie bryły gliny, która została po wykopie. W ścianach fundamentowych zrobiono przepusty pod pompę ciepła (ciągle rozważamy montaż tego źródła ogrzewania), kanalizację oraz doprowadzono powietrze do kominka. A pod ławą betonową przeprowadzono wąż do wody, oczywiści w peszlu ;;;

 

 

Ściany z bloczków zostały następnie pomalowane dwukrotnie dysperbitem z obu stron, a po wyschnięciu zasypaliśmy je piaskiem. 400 ton piasku weszło do środka w 3 warstwach, po około 30 cm i każda była ubijana. Po zasypaniu wkopano rury kanalizacyjne pod podłogą, rurę do kominka oraz przeprowadzono przepusty PC i wody.

 

Następnego dnia zalaliśmy wszystko 10 cm warstwą betonu. W tym zostanie nam jeszcze do zrobienia:

 

- ocieplenie ścian fundamentowych styropianem EPS 150 - 10 cm, siatka klej, folia kubełkowa

 

- drenaż dookoła domu

 

- połączenie kanalizacji ze studzienką miejską

 

- wyprowadzenie węża wodnego do granicy działki

 

- zasypanie drenażu i ocieplenia ścian fundamentowych i uporządkowanie całego terenu dookoła.

ARSA_DŚ

Fundamenty

 

Wrzesień minął na załatwienie kwestii dostawy prądu, a właściwie założenia licznika i gniazdek do istniejącej ZK i powieszenia żółtej tablicy na ogrodzeniu, które już na szczęście było wcześniej...

 

W międzyczasie zmieniliśmy nieco rozmiar garderoby od głównej sypialni i powiększyliśmy łazienkę dla gości.

 

Geodeta wyznaczył nam palami oznaczenia osi przekroju budynku i się zaczęło.

 

Końcem września udało się w przerwach między ciągłymi opadami deszczu usunąć humus i zacząć kopać koparką wykop pod fundamenty.

 

Pręty zbrojeniowe, drut wiązałkowy i beton B10 na chudziak - 10 m3 już wlane.

 

Jutro lejemy już właściwe ławy: 114 mb x 70 cm (szerokości) x 35 cm (wysokość) - 28 m3.

 

Potem jeszcze 1400 pustaków 14 cm i już coś będzie widać.

ARSA_DŚ

Zaczynamy

 

Witam

 

Na początku roku wybraliśmy z żoną projekt Grenada z biura projektowego Dom Pasja. Po kilku miesiącach analiz i próbnym oglądnięciu realizacji tego projektu w niedalekiej miejscowości podjęliśmy decyzje. Kupujemy projekt!

 

W międzyczasie znaleźliśmy biuro adaptacji projektów do warunków naszej działki 14 arowej. Początkiem czerwca złożyliśmy wniosek o pozwolenie na budowę i ostatniego dnia sierpnia dostaliśmy pocztą zgodę.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...