Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości
  • wpisów
    107
  • komentarzy
    0
  • odsłon
    172

Entries in this blog

duende

chata za wsią

mam nasiona brukselki i zastanawiam się, czy ją wysiać wprost do gruntu czy najpierw do doniczek... Nasionka są maleńkie.

Poniżej wstawiam sobie informacje znalezione w sieci ...

 

BRUKSELKA (KAPUSTA BRUKSELSKA)

 

Dwuletnia roślina z rodziny krzyżowych pochodząca z Belgii, gdzie uprawia się ją od stuleci (stąd jej nazwa od stolicy tego kraju - Brukseli). Znalazła uznanie w Europie Zachodniej, a potem w USA. Brukselka w pierwszym okresie wegetacji tworzy gruby, silnie ulistniony pęd wysokości 70-90 cm. W kątach liści na pędzie głównym wyrasta 70-80 krótkich ulistnionych pędów bocznych, mających kształt główek wielkości orzecha włoskiego, które stanowią część jadalną rośliny. W stanie świeżym dostępna od października do końca stycznia, a przy właściwym przechowywaniu - nawet do marca. Zaliczana jest do warzyw o dużej wartości odżywczej.

Zawiera m.in.: sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź, cynk, fosfor, chlor, jod, karoten, witaminę E, K, B1, B2, B6, C, kwas nikotynowy i pantotenowy, biotynę, kwas foliowy.

 

Podobnie jak inne warzywa kapustne, gatunek ten ma dość duże wymagania glebowe. Najlepsze do uprawy kapusty brukselskiej są gleby średnie do ciężkich, o uregulowanych stosunkach wodnych. Na glebach lekkich udaje się, jeśli nawadnia się ją i nawozi wysokimi dawkami nawozów organicznych. Bardzo żyzne, o dużej zawartości próchnicy oraz torfowe są mniej odpowiednie — rośnie na nich zbyt bujnie i wylega, a szybko rosnące główki ulegają rozluźnieniu. Nie powinno się jej uprawiać na glebach kwaśnych i podmokłych. Optymalne dla niej pH to 6,5–7,0. Jeśli pH gleby jest niższe, wskazane jest wapnowanie. Powinno się je przeprowadzić jesienią w roku poprzedzającym uprawę.

 

Rośliny kapusty brukselskiej wytwarzają dużą masę (fot. 1), dlatego ich potrzeby pokarmowe są duże. Wskazane jest jesienne nawożenie organiczne (obornik, kompost, słoma lub nawozy zielone) i uprawa w pierwszym, ewentualnie drugim roku po nim. Wiosenne przyorywanie masy organicznej, szczególnie słabo rozłożonej, może przyczyniać się do nadmiernego przesuszenia gleby i utrudnionego podsiąkania wody (można wtedy używać tylko nawozów dobrze rozłożonych lub kompostu).

 

Kapustę brukselską najczęściej uprawia się z rozsady, którą można przygotować na rozsadniku (w polu lub nieogrzewanym tunelu foliowym). Rozsadnik można zakładać na tym samym miejscu dopiero po 4, 5 latach. Gleba powinna być nawieziona kompostem i nawozem wieloskładnikowym, zawierającym także mikropierwiastki — molibden (Mo) i bor (B). Wysiewa się tylko nasiona o wysokiej zdolności kiełkowania, zaprawione, co chroni siewki przed pchełkami, śmietką kapuścianą i chorobami zgorzelowymi. Produkcja rozsady do obsadzenia jednego hektara wymaga około 80–100 m2 rozsadnika i 200–250 g nasion. O powodzeniu uprawy decyduje termin siewu na rozsadniku, dostosowany do wczesności odmiany i planowanego terminu zbioru. Optymalne terminy siewu dla brukselki uprawianej do mrożenia przypadają na kwiecień. Późniejsze — w maju — są nieodpowiednie dla większości odmian, niezależnie od ich wczesności, gdyż powodują znaczne obniżenie plonu. Dla uzyskania zbiorów od końca października do połowy listopada odmiany wczesne należy wysiewać w połowie kwietnia. Z siewu na rozsadniku w początku kwietnia uzyska się plon w drugiej połowie września lub na początku października. Przeniesienie siewu na koniec kwietnia jest możliwe tylko dla odmian bardzo wczesnych, których zbiór planuje się na połowę listopada. Odmiany średnio wczesne, planowane do zbioru w październiku, powinny być wysiewane na początku kwietnia, natomiast do zbioru w połowie listopada mogą być wysiewane w połowie kwietnia. Wysiew w końcu kwietnia lub na początku maja będzie się wiązał z obniżeniem plonu (nawet o 20–30%). Dla odmian średnio późnych i późnych zaleca się tylko najwcześniejszy termin siewu na rozsadniku (na początku kwietnia). Późniejszy wiąże się zawsze z obniżeniem plonów, proporcjonalnym do opóźnienia. Okres produkcji na rozsadniku rozsady "rwanej" trwa średnio 6–8 tygodni Przy wysiewie na początku kwietnia, ze względu na zmienną pogodę w tym okresie, wskazane jest przykrycie roślin włókniną polipropylenową lub folią perforowaną. Włókninę można pozostawić na roślinach do wytworzenia 2 liści, a nawet trochę dłużej, jeśli istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia przygruntowych przymrozków. Folię utrzymuje się na roślinach do czasu pełnego rozwinięcia liścieni lub pierwszego liścia. Dłuższe pozostawienie folii może powodować pogorszenie jakości uzyskanej rozsady. Ostatnio coraz częściej produkuje się rozsady w paletach wielokomórkowych, co zapewnia uzyskanie dobrze rozwiniętych, zdrowych młodych roślin z dużą, nieuszkodzoną bryłą korzeniową (fot. 2), łatwo przyjmujących się i lepiej znoszących trudne warunki w polu. Używanie wielodoniczek paletowych umożliwia przesunięcie terminu siewu i skrócenie okresu produkcji rozsady o około 1, 2 tygodnie.

 

http://www.ho.haslo.pl/images/article/2002/03/929/2.jpg" rel="external nofollow">http://www.ho.haslo.pl/images/article/2002/03/929/2.jpg

FOT. ROZSADA Z PALET WIELOKOMÓRKOWYCH LEPIEJ OD RWANEJ PRZYJMUJE SIĘ I ROŚNIE

 

la tego sposobu produkcji, w zależności od wielkości doniczek w palecie, do wyprodukowania rozsady wystarcza około 4–6 tygodni. Najodpowiedniejsze do produkcji są palety o pojemności pojedynczej komórki około 50 cm3 (96 komórek w palecie), ale z powodzeniem używać można tych o mniejszych komórkach (25 cm3, czyli 160 otworów w tacy — fot. 3). Palety napełnia się nawiezionym substratem torfowym i dokarmia rośliny raz lub dwa razy w okresie wzrostu 0,5–0,7% roztworem nawozu wieloskładnikowego lub saletry wapniowej.

duende

chata za wsią

wokół tarasu w tym roku będzie warzywnik - łatwiej podlewać, łatwiej mieć na oku.

 


Idąc od lewej posadziłam i posiałam:

 


- aksamitki

 


- rzodkiewkę tradycyjną

 


- sałatę kruchą

 


- tu zostawiłam miejsce osłonięte agrowłókniną na pomidory

 


- buraczki na botwinkę oraz jeśli zostanie to na buraczki :)

 


- rzodkiewkę białą z czerwonym środkiem

 

 


Prawą stronę tarasu obsadziłam wyrastającymi już mieczykami oraz melisą ogrodową.

 


Wzdłuż bocznej krawędzi tarasu są dwie metalowe pergole, po których pnąć się będą (mam nadzieję!) :

 


- kobea

 


- groszek ozdobny

 


- wilec

 

 


Obok stokrotki i duży słonecznik z czerwono-żółtymi płatkami

 

 


Dzień jest dziś taki piękny, że zaraz wracam do pracy :)

duende

chata za wsią

mam problem z nornicami.

Po zlikwidowaniu 72 kopców krecich wydaje się, że krety sobie poszły. Nornice zjadają systematycznie wszystkie cebule kwiatów, kłącza, nie wybrzydzają w niczym. Mój ogród jest zagrożony...

Dzisiaj będę w każdy napotkany tunel wkładała ząbki czosnku, którego PODOBNO nornice nie znoszą.

 

Sadzę też w tym roku:

 

ŁUBIN OZDOBNY ŻÓŁTY

 

http://poradnikogrodniczy.pl/pliki/plikibyliny/lubintrwa_big.jpg" rel="external nofollow">http://poradnikogrodniczy.pl/pliki/plikibyliny/lubintrwa_big.jpg

 

LUPINUS

 

Łubin ozdobny jest bylina należącą do rodziny motylkowatych. Tradycyjna roślina, którą mozna spotkać najczęściej w wiejskich ogrodach. W naturalnych warunkach występuje w Ameryce Północnej. Liczne, strzeliste kwiatostany wyglądaja bardzo efektownie na tle zielonych rozłożystych liści. Roślina wymaga ciepłego, słonecznego miejsca. Roślina wykorzystywana rwnież na kwiat cięty. Łubin ozdobny jest mrozoodporny.

 

kojarzony jest przede wszystkim z rośliną użytkową stosowaną jako nawóz zielony - korzenie łubinu żyją w symbiozie z bakteriami brodawkowymi, wiążącymi azot atmosferyczny. Jako roślina ozdobna charakteryzuje się barwnymi, dużymi, widocznymi z daleka kwiatostanami, które utrzymują się bardzo długo na roślinie. Łubin nie znosi przesadzania ze względu na głęboki, palowy system korzeniowy.

 

Kolor - żółty

 

Termin sadzenia - kwiecień/czerwiec

 

Głębokość sadzenia - 15 cm

 

Termin kwitnienia - czerwiec/sierpień

 

Wysokość rośliny - ok. 100-120 cm

 

 

POLIANTHES TUBEROSA

 

TUBEROZA

 

Tuberosa to oryginalna wysoka roslina o ślicznym kwiatostanem kwitnącym systematycznie. Idealnie nadaje się do doniczek oraz ogrodów. Kwiaty lejkowate.

Ciekawostka dla kolekcjonera.

 

ORYGINALNA ROŚLINA JUŻ WKRÓTCE MOŻE BYĆ TWOJA

 

Kolor - biały

 

Termin sadzenia - kwiecień/czerwiec

 

Głębokość sadzenia - ok. 10-15 cm

 

Termin kwitnienia - lipiec/październik

 

Wysokość rośliny - ok. 75 cm

 

 

 

ZAWILEC PODWÓJNY

 

ANEMON MIX

 

Zawilec wieńcowaty - podwójny o kwiatach pełnych.

Rewelacyjne kwiatki, które pieknie prezentują się w ogrodzie i nie tylko.

Nadaja się również na kwiat ciety - zachowują świezość przez ok. 7 dni.

Dzieki bogactwu kolorów, delikatnym lisciom i duzym kwiatom pięknie wygladaja na skalniaku

Bulwki przed sadzeniem nalezy zamoczyć w wodzie na 24 h.

Roślina zimotrwała.

 

Kolor - mix

 

Termin sadzenia - kwiecień/czerwiec

 

Głębokość sadzenia - 5 cm

 

Termin kwitnienia - czerwiec/wrzesień

 

Wysokość rośliny - ok. 25 cm

 

 

 

CZOSNEK MIX

 

ALLIUM MIX

 

Czosnek ozdobny - roślina o skromnych wymaganiach przeznaczona do uprawy w małych grupkach na rabatach. Lśniące kwiatostany wypełniają lukę w kwitneniu między kwiatami wczesnowiosennymi, a letnimi. Nadają się równiez na kwiat cięty. Czosnki wymagają stanowisk w pełni słonecznych lub półsłonecznych. Rośliny wymagają podlewania w czasie wiosennych suszy. W trakcie intensywanego wzrostu najlepiej dokarmiać je 2-3 razy dziennie nawozami wieloskładnikowymi. Roślina zimotrwała.

 

Kolor - mix

 

Termin sadzenia - kwiecień/czerwiec

 

Głębokość sadzenia - ok. 8 cm

 

Termin kwitnienia - lipiec/sierpień

 

Wysokość rośliny - ok. 25 cm

 

 

 

FUNKIA BLUE ANGEL

 

HOSTA

 

Funkia to typowa bylina. W jednym miejscu może rosnąć przez wiele lat. Roślina ta jest niesamowicie odporna i wytrzymała na niesprzyjające warunki. Najlepsze do uprawy host sa gleby żyzne, wilgotne o odczynie lekko kwaśnym. Funkie sadzimy jesienią lub wczesną wiosną jak tylko rozmarznie gleba. Zapewniamy im odpowiednią ilość miejsca na rabacie- zazwyczaj mocno sie rozrastają, wypierając posadzone zbyt blisko rośliny. Funkie wymagają podlewania w okresie suszy. Bardzo dobrze działa na nie nawożenie organiczne. Funkie są roślinami odpornymi na choroby i szkodniki.

 

Funkie są roślinami bardzo zróżnicowanymi - od olbrzymów, tworzących rozłożyste kępy o wysokości ponad metra i doskonale prezentujących się pojedynczo, po drobne odmiany karłowe, których wysokość nie przekracza 10 cm, doskonałe do pojemników lub nasadzeń w grupach. Mi bardzo podobają się funkie posadzone nad brzegiem oczka wodnego.

 

Najlepiej sadzić je w miejscach osłoniętych od wiatrów, na glebach zwięzłych, o odczynie lekko kwaśnym (pH około 6,0). Większość z odmian funkii preferuje stanowiska wilgotne i zacienione, w których ich ozdobne liście i piękne kwiaty stają się niezwykłą atrakcją, szczególnie iż wybór roślin lubiących takie warunki jest ograniczony.

 

Szczególnego zacienienia wymagają odmiany funkii o liściach pokrytych niebieskim nalotem, gdyż, ze względu na niebieski odcień, są one wyjątkowo podatne na poparzenia słoneczne. Może się wydawać, iż niebiesko zabarwione liście funkii pogłębią wrażenie posępności cienistego zakątka. Uniknięcie tego efektu jest jednak bardzo łatwe - wystarczy że w sąsiedztwie funkii posadzimy rośliny o jasnych barwach kwiatów, takie jak parzydło leśne, tawułki, czy świecznice. Funkie stworzą dla tych roślin doskonałe tło.

 

 

Kolor - niebieski

 

Termin sadzenia - kwiecień/czerwiec

 

Głębokość sadzenia - 10-15 cm

 

Termin kwitnienia - lipiec/październik

 

Wysokość rośliny - az do 50 cm

 

Jeżeli posiadamy już funkie w swoim ogrodzie, możemy powiększyć ich liczbę poprzez podział dużych kęp późnym latem lub wczesną wiosną. Rośliny te można rozmnażać również z nasion, z tym że wtedy w większości przypadków nie zostaną powtórzone cechy odmiany.

Zmorą miłośników funkii mogą okazać się ślimaki, które gustują w smaku liści tych roślin. Jeżeli w naszym ogrodzie często rośliny są obgryzane przez ślimaki, warto wybrać odmiany funkii z grubymi, skórzastymi blaszkami liściowymi, które nieco mniej smakują ślimakom. Nie podlewajmy roślin wieczorami, gdyż w ten sposób stwarzamy ślimakom warunki dogodne do żerowania. Lepszą porą na podlanie funkii będzie wczesny ranek. Zapraszam również do zapoznania się z metodami walki ze ślimakami.

Sekrety uprawy - warto zapamiętać!

 

* Funkie wymagają stanowisk cienistych i wilgotnych. Podlewaj je obficie ale najlepiej w dni pochmurne. Unikniesz poparzenia zwilżonych liści przez promienie słoneczne.

* Przed posadzeniem, dodaj do gleby kompostu ogrodowego lub dobrze przekompostowanego obornika.

* Wiosną i latem zasilaj rośliny nawozem wieloskładnikowym.

* Niskie i karłowe funkie dobrze rosną w glebie o strukturze poprawionej dodatkiem torfu i kompostu ogrodowego. Glebę wokół roślin ściółkuj próchnicą liściową i drobnym żwirem.

 

 

 

KALLA POMARAŃCZOWA

 

CALLA ZANTEDESCHIA

 

Kalla to doskonała roślina do uprawy w doniczkach oraz ogrodach w miejscach osłoniętych. Kwiaty długo utrzymują siweżość w wazonie. Liście pokryte srebrzystymi plamkami dodają uroku roślinie. Najlepiej wysadzać w miejscach półsłonecznych na glebie przepuszczalnej. W okresie wegetacji roślinę należy regularnie podlewać. Po kwitnieniu roślina powinna przejść 6 tygodniową fazę spoczynku (nie należy jej w tym czasie nawozić ani podlewać). Przed pierwszymi przymrozkami bulwe nalezy wykopać i przechowywać w chłodnym i suchym miejscu.

 

###SUPER ROŚLINA###

 

Kolor - pomarańczowy

 

Termin sadzenia - styczeń/czerwiec

 

Głębokość sadzenia - ok. 10 cm

 

Termin kwitnienia - lipiec/październik

 

Wysokość rośliny - 50 cm

 

 

CROCOSMIA LUCIFER

 

KROKOSMIA - MONTBRECJA - CYNOBRÓWKA

 

Krokosmia ogrodowa to znana i ceniona rołsina w polskich ogrodach. Kwiatostany trąbkowe, pięknie pachnące, pumieszczone na rozgałęzionych łodygach. Roślina rozkwita systematycznie - od dołu ku górze. Idealnie nadaje się na kwiat cięty - długo utrzymuje świeżość. Krokosmia charakteryzuję się długim kwitnieniem, aż do poźnego lata. Wymaga miejsca słonecznego i przepuszczalnej gleby. Montrecja jest roślina zimotrwałą i nie trzeba wykopywac jej przed zimą. Zaleca się jednak zastosowanie przed zimą warstwy ochronnej w postaci słomy lub trocin z ziemią.

Bujny i przyjemnie pachnący kwiatostan.

 

Kolor - czerwony

 

Termin sadzenia - kwiecień/czerwiec

 

Głębokość sadzenia - 10 cm

 

Termin kwitnienia - lipiec/wrzesień

 

Wysokość rośliny - ok. 35-45 cm

duende

chata za wsią

w tak zwanym międzyczasie urosły i zakwitły niespodziewanie bratki zasiane w ubiegłym roku i zapomniane Nie miałam pojęcia, że bratki kwitną na drugi rok! Jaka miła niespodzianka

 


http://img187.imageshack.us/img187/7804/dsc02976xh7.jpg

 


Zakwitły nam też dzwonki takie czerwone, chyba 'million bells'

 

 

 


http://img165.imageshack.us/img165/1410/dsc02983kh5.jpg

 


Deszcze wielodniowe zaskutkowały niezwykłą zielenią trawy, którą teraz trzeba kosić raz w tygodniu...

 


http://img253.imageshack.us/img253/4116/dsc02994cq3.jpg

duende

chata za wsią

posiałam z synem marchew i rzodkiewkę - nasiona na taśmie, nie wymagające przerywania. Zobaczymy jak sie sprawdzi.

 

sprawdziłam, nie polecam. Rzodkiewka wykielkowała i urosła, ale posiana tradycyjnie 2 tygodnie po niej jest już tak samo gotowa do spożycia...

Marchew z taśmy w ogóle nie wyrosła :cry:

No i dobrze, mam dzięi temu miejsce na pomidorki :)

duende

chata za wsią

studnia zakryta.

Na szczycie figa a u dołu w wiklinowej donicy jednoroczne roślinki.

 

http://img380.imageshack.us/img380/4051/zdjcie012uy6.jpg" rel="external nofollow">http://img380.imageshack.us/img380/4051/zdjcie012uy6.jpg

 

no i dzisiejszy wygląd rabatki przed domem. Ile bym nie dosadziła tam roślin, to wciąż widac tu głównie ... pustki...

 

http://img380.imageshack.us/img380/9186/zdjcie013ks0.jpg" rel="external nofollow">http://img380.imageshack.us/img380/9186/zdjcie013ks0.jpg

duende

chata za wsią

nie ma to jak praca w dobrym towarzystwie - praca szła tak szybko aż furczało! Majowe pokrzywym zebrane, suszą się.

 


Górka w tle obrodzila w pokrzywy bardzo

 

 


http://img294.imageshack.us/img294/8207/zdjcie003ui3.jpg

 


silny mężczyzna i ostra siekierka to niebezpieczne połączenie

 


http://img294.imageshack.us/img294/7762/zdjcie004ly9.jpg

 


http://img294.imageshack.us/img294/3731/zdjcie005gn2.jpg

 


hektary do koszenia...

 


 


http://img294.imageshack.us/img294/2569/zdjcie006zl2.jpg

duende

chata za wsią

kończy się długi, bo czterodniowy weekend majowy... szkoda.

 


wprawdzie chłodno było i deszczowo, ale ogród zyskał, trawa skoszona i prac wszelkich dokonaliśmy mnóstwo.

 


Zabrakło mi pomysłu na zielnik, więc żeby żenady nie było posadziłam zioła w wersji mini w donicy piętrowej :)

 

 


http://img140.imageshack.us/img140/8290/zdjcie000wz9.jpg

 


w tzw. międzyczasie przetestowałam sprawność maszyny do pieczenia chleba - cudo !! , oto pierwszy wypiek:

 

 


http://img294.imageshack.us/img294/1057/zdjcie001vj9.jpg

 


Maż uporządkował teren wokół studni i ustawił naszą chorwacką figę na centralnym miejscu :)

 

 


http://img294.imageshack.us/img294/1580/zdjcie002fr9.jpg

duende

chata za wsią

a tu mój tegoroczny warzywnik.

 


Jak widać cebulka dymka radzi sobie doskonale. Pomiędzy cebulką powoli kiełkuje marchew oraz rzodkiewka.

 


http://img385.imageshack.us/img385/1593/dsc02841kj4.jpg

 


Pozostałe miejsce czeka na pomidorki, ogórki, paprykę, kabaczki i chilli a także wiele wiele innych :)

 


Rośnie tam także kilka krzaczków truskawek :)

 


Jeden z nich już kwitnie na parapecie, co oznacza, że niebawem spróbujemy pierwszych truskawek!!

 


 


http://img363.imageshack.us/img363/7988/dsc02842cd8.jpg

duende

chata za wsią

w tym miejscu jeszcze rok temu stały stare i brzydkie szopy zapchane po brzegi wszelkim śmieciem.

 


Przygotowując teren, przekopując go i karczując wyciągałam wszystko - stare dętki, materac, buty lub ich fragmenty, puszki, szkło, druty, gwoździe, worki foliowe i naczynia kuchenne... Za pieniądze za złom syn planuje kupić sobie nowy rower...

 


http://img233.imageshack.us/img233/1932/dsc02837sr6.jpg

 


Powstały po uporządkowaniu teren obsadziłam podarowanymi od wspaniałej ogrodniczki z Legnicy (POZDRAWIAM!!) roślinkami. Niestety nie wszystkie się przyjęły, ale większość tak. (DZIĘKUJĘ!!)

 


Nie wiem, czy sposób nasadzeń jest prawidłowy, w tym sezonie się okaże.

 


Nazw roślin nie zapamiętałam...

 

 


http://img377.imageshack.us/img377/2069/dsc02838pf1.jpg

 


Tu wzdłuż płotu widać mahonię, w pierwszej donicy rośnie czerwony agrest, w szarej posadziłam pachnący groszek aby pbrósł płot (tylko coś nie chce wykiełkować....) a dalej kępki nie pamiętam czego... Chyba to liliowce ale poprawcie mnie jak się mylę.

 

 


http://img501.imageshack.us/img501/5164/dsc02839nu9.jpg



×
×
  • Dodaj nową pozycję...