Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości
  • wpisów
    8
  • komentarzy
    0
  • odsłon
    32

Entries in this blog

Ergo

Strop został wylany, ściany pokryte smołą , specjalnym styropianem i folią kubełkową:

 

 


W międzyczasie został wykonany drenaż w postaci rury i opaski żwirowej wokół ław budynku (niestety chwilowo nie mam jeszcze tych zdjęć). Tydzień i 25 kilkunasto-tonowch wywrotek ziemi później :), teren po zniwelowaniu , od strony drogi wygląda mniej więcej tak:

 

 


Czyli już względnie nieźle. Niestety poziom "0" wychodzi około 0,5 metra poniżej drogi, ze spadkiem w kierunku domu. Wydaje mi się że sama opaska żwirowa i drenaż nie wystarczą , dlatego przed ogrodzeniem wykonamy jeszcze odwodnienie liniowe które odprowadzi wodę opadową.

 

 

 


Myślę że będziemy potrzebować minimum 30 - 40 wywrotek ziemi aby obsypać piwnice zgodnie z projektem od zachodu i od południa, zwłaszcza że od zachodu chcemy zrobić sobie taras :)

Ergo
Po wykopaniu ogromnego dołu, ekipa zaszalowała ławy , wylała a potem zmontowała z płyt szalunkowych konstrukcje pod wylanie ścian piwnic. Z uwagi na teren osuwiskowy ( jednak spora różnica wysokości ) oraz ew podmakanie, całość została wykonana jako monolit z żelbetonu ( z podwójnymi siatkami w ścianach, cokolwiek to znaczy :) ) .
Ergo
Oczywiście, należało zacząć od wyrycia ogromnej dziury w ziemi , pod fundamenty. Oryginalnie podczas adaptacji projektu, miała być płyta fundamentowa ,ale udało się zamienić ją na dość szerokie (1m szerokości ławy). Dziura przekroczyła nasze najśmielsze oczekiwania - po 2 dniach kopania wyglądało to mniej więcej tak:
Ergo

Dość długo wybieraliśmy projekt, nawet zrobiliśmy podejście do własnego projektu:

 


http://www.hiperbaria-podkarpacie.pl/dzialka/zdjecia/projekt1.jpg

 


Podobał nam się również Benedykt z MG Projekt (bardziej układ pomieszczeń niż zewnętrzny dworkowaty kształt ) , ale tego projektu również nie dało się zrealizować.

 

 


Niestety, nie za bardzo mieliśmy pomysł jak poradzić sobie ze spadkiem na działce. Działka choć jest niemal idealna (wjazd od północy, ekspozycja na południe, szeroka , sąsiedztwo lasu, wszystkie media ) ma jeden mankament - opada od drogi osiedlowej w dół, w kierunku lasu, przy czym jest to spadek dość znaczny, na całej długości działki jest to kilka metrów różnicy,

 

 


http://www.hiperbaria-podkarpacie.pl/dzialka/zdjecia/sytuacja1.jpg

 


niestety spadek największy (najbardziej ostry) jest bliżej drogi, więc różnica między poziomem drogi a tylną ścianą projektowanego domu ( czyli na odcinku ok 15m) wynosi ponad jedną kondygnację

 

 


Ostatecznie, zdecydowaliśmy się na wykorzystanie terenu na naszą korzyść :)

 


Wybraliśmy inny projekt z oferty firmy MGProjekt , o nazwie "Na Górce".

 

 


http://mgprojekt.com.pl/domki/domnagorce/index.php" rel="external nofollow">http://mgprojekt.com.pl/domki/domnagorce/index.php

 

 


Ten projekt w miarę dobrze wpasowuje się w nasz układ działki, :

 

 


http://www.hiperbaria-podkarpacie.pl/dzialka/zdjecia/domnagorce.jpg


http://www.hiperbaria-podkarpacie.pl/dzialka/zdjecia/domnagorce_wid2.jpg


http://www.hiperbaria-podkarpacie.pl/dzialka/zdjecia/domnagorce_wid3.jpg

 


z tym, że w oryginalnym projekcie główne wejście znajduje się od strony garażu (jakby od południa), podczas gdy my dodaliśmy również głowne wejście do budynku od strony drogi. Obok domu będziemy mieć zjazd z drogi za dom, na coś w stylu podwórka miedzy domem i ogrodem i stamtąd będziemy wjeżdżać dopiero do garażu. Rozwiązanie może nie jest najwygodniejsze, ale z uwagi na warunki terenu wydawało się najbardziej odpowiednie , no i można jakoś zagospodarować teren pod domem. Dodatkowy argument był taki, że dom musiał być umiejscowiony niedaleko drogi osiedlowej (6m) ponieważ z zabudową ogranicza nas 50m strefa ochronna od granicy lasu , którego teren jest objęty strefą ochronną parku krajobrazowego.

 

 

 


Oryginalna elewacja północna wygląda tak:

 

 


http://www.hiperbaria-podkarpacie.pl/dzialka/zdjecia/elewacja2.jpg

 


Podczas kiedy my zaprojektowaliśmy to mniej więcej tak:

 

 


http://www.hiperbaria-podkarpacie.pl/dzialka/zdjecia/elewacja1.jpg

 


prawdopodobnie dla urozmaicenia frontowej ściany budynku dodamy jeszcze takie okienko:

 

 


http://www.hiperbaria-podkarpacie.pl/dzialka/zdjecia/elewacja3.jpg

Ergo

W końcu zaczęliśmy :)

 


Zbieraliśmy się do tej budowy chyba ze 2 lata, a może i dłużej, bo działkę zakupiliśmy w 2006 roku ale z uwagi na wiele przeszkód (m.in związanych z pozwoleniem na budowę.

 

 


Nie wiem jeszcze jak dodać link do komentarzy w podpisie, więc wrzucam tutaj:

 

 


http://forum.muratordom.pl/pod-lasem-dom-na-gorce-z-mgprojekt-komentar,t177136.htm" rel="external nofollow">http://forum.muratordom.pl/pod-lasem-dom-na-gorce-z-mgprojekt-komentar,t177136.htm -ew można wpisywać komentarze również w tym temacie.

 

 

 

 


Działkę znaleźliśmy w bardzo fajnym miejscu, parę kilometrów na zachód od Krakowa (gdzie obecnie mieszkamy :) ).

 

 


http://www.hiperbaria-podkarpacie.pl/dzialka/zdjecia/dzialka1.jpg

 


http://www.hiperbaria-podkarpacie.pl/dzialka/zdjecia/dzialka2.jpg

 


Działkę kupiliśmy już z projektem domu i z pozwoleniem, ale z uwagi na rozmiar (ponad 350m2) nie zdecydowaliśmy się na budowę - doszliśmy do wniosku że budowa takiego kolosa nie ma żadnego sensu, ani użytkowo ani ekonomicznie :)



×
×
  • Dodaj nową pozycję...