Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości
  • wpisów
    27
  • komentarzy
    71
  • odsłon
    54

10. Takie małe wyliczenia


ellik

1 384 wyświetleń

 

Powprowadzałam montaż okien w różnych wariantach do OZC i dla mojego domku wyszło jak niżej:

 

 

1. okna montowane na piankę

 

EP = 99,4 kWh/m2/rok (założenie 4 wymiany pow/h) = 24539 kWh/rok

 

 

2. okna montowane na taśmę

 

EP = 80,4 kWh/m2/rok (założenie 0,5 wymiany/h) = 19840 kWh/rok

 

Różnica w stos do mont. na piankę: 4699 kWh/rok = 775 zł/rok

 

Zwrot dodatkowych kosztów montażu (ok.4000 zł) po ok. 5 latach

 

 

3. okna w warstwie ocieplenia

 

EP = 68,3 kWh/m2/rok (założenie 0,5 wymiany/h) = 16855 kWh/rok

 

Różnica w stos do montażu na piankę:7684 kWh/rok = 1267 zł/rok

 

Zwrot dodatkowych kosztów montażu (ok.9000 zł) po ok. 7 latach

 

 

Hmmmm?

7 komentarzy


Rekomendowane komentarze

cześć Ellik, super, że to podajesz. Jeśli pozwoliłaś :) to będę pisać i porady i przebrnę przez to OZC. Koszty montaży mam podane podobne. Zwrot tasmy jest dość szybki, napisz tylko dla jakiego ogrzewania są to obliczenia. Z czego wynika ta różnica wymiany powietrza?
Odnośnik do komentarza

 

Spirea, koszt montaży mam szacunkowe - pozbierane z różnych wątków - my nic jeszcze sami nie wycenialiśmy. Faktycznie koszt taśmy dość szybko się zwraca i do tego jestem przekonana. :) Natomiast po wczorajszych wyliczeniach zaczęliśmy się zastanawiać nad tymi oknami w warstwie ocieplenia. Mój małżonek stwierdził bowiem, że jeśli miałby wybierać rolety zewnętrzne czy cieplejszy montaż okna to stawia na okna, zwłaszcza że i jedno i drugie kosztuje, a rolety robilibyśmy z napędami. Orientujesz się może ile kosztują rolety? Natomiast i tak jakaś ochrona przeciwsłoneczna by się przydała (rolety wew.?) Musimy ten temat jeszcze na spokojnie przetrawić.

 

Co do różnicy w szczelności; sugerowałam się tym wątkiem http://forum.muratordom.pl/showthread.php?80617-Obliczenia-w-OZC/page5&highlight=obliczenia" rel="external nofollow">http://forum.muratordom.pl/showthread.php?80617-Obliczenia-w-OZC/page5&highlight=obliczenia" rel="external nofollow">http://forum.muratordom.pl/showthread.php?80617-Obliczenia-w-OZC/page5&highlight=obliczenia" rel="external nofollow">http://forum.muratordom.pl/showthread.php?80617-Obliczenia-w-OZC/page5&highlight=obliczenia post 275 pytanie - "jaki stopień szczelności i krotność wymiany powietrza n50 przyjmujecie dla domu z reku")?i post 277 odpowiedź mpoplawa, że "0,5-0,8 jeśli okna/drzwi oklejone taśmą rozprężna

 

jeśli mocowane tylko na piankę to 4"

 

To 4 jako krotność wymiany jest z resztą w programie podawane z automatu jesli przyjmuje się w danych wysoką szczelność domu.

 

My będziemy miec ogrzewanie gazem ziemnym. Na tym wątku wyżej ktoś napisał (post z maja tego roku), że 1 kWh gazu = 0,165 zł i tak też przyjełam - nie chciało mi się już osobiście sprawdzać i przeliczać

Odnośnik do komentarza

 

dzięki za info.

 

Mi rolety thermolux (z tego, co sprawdziłam to rodzaj Be Clever) wyceniono na 42 m2 okien na 8000 zł, a jednej silnik na 180. Myślę, że trzeba liczyć dla mnie co najmniej 10 tys. Rozważałam ostatnio refleksole, bo bardzo mi się spodobały. Ich cena jest jednak zbliżona do rolet (z silnikami chyba nawet taka sama), a służą tylko zaciemnieniu. Lepiej więc już chyba rolety. Ja z kolei się zastanawiam nad tym, że skoro taśmy ok. 4 tys., to do montażu ciepłego zostało już tylko 3. W zwiazku z tym, że obcięli nam dość znacznie kwotę kredytu, nie wiem czy się na to decydować. Ledwo, co starczy na zrobienie do wykańczania. U nas z tymi roletami jest jeszcze tak, że mamy je teraz (mieszkamy na parterze) i czuję się po prostu bezpieczniej, jak mam wieczorem wszystko pozasłaniane. Dom budujemy na osiedlu z dala od wioski, jest ostatni w rzędzie i trochę boję się nie robić rolet. Do tego kolega, który tam już mieszka, mówi, że nie musi być wielkiego wiatru, aby mocno wiatr napierał na okna (wiatr jest od zachodu, więc akurat nasz dom jest pierwszy). Męczy mnie to, że integro nie zmieści się, jak zrobi się montaż ciepły. Zresztą będzie z tym nawet problem, kiedy trochę wysunie się poza lico muru. Mamy prawie wszystkie okna długie, więc skrzynka będzie miałą 205 mm. Zalecają jeszcze jakąś wkładkę z wełny/styropiany czy styroduru między skrzynkę a nadproże, to kolejne parę centrymetrów. Wtedy więc albo trzeba kombinować coś z wystającą skrzynką albo dać wszędzie ocieplenie większe o jakieś 5 cm.

Odnośnik do komentarza

 

Kurcze, a co do rolet to wiesz, wychodzi na to, że montaż okien w warstwie ocieplenia (dodatkowa kasa w stos. do normalnego montazu) wyjdzie TANIEJ niż rolety z silnikami. Mnie też męczy, że tych rolet nie da się połączyć z montażem w warstwie ocieplenia. Więc albo to, albo to. Wystających skrzynek nie chcę. :/ Wiem, że nawet przy 20 cm ocieplenia i zwykłym montażu okna trzeba kombinować by te integro ukryć w elewacji, pokusić się o jakieś obramowania maskujące dokoła okien, cofanie nadproża. Też trzeba kombinować. W sumie to rolety potrzebne nam są tylko dla ochrony przed słońcem. Poza tym kurcze...PODOBAJĄ mi się zwyczajnie i chciałam je mieć. Nie jestem przekonana do rolet wewnętrznych w domu (mam teraz), nie chcę mieć niczego nalepianego na ramy okna ;/ I tu zonk, bo jakąś osłonę przeciwsłoneczną i przeciwsąsiadową (front domu) trzeba by mieć.

 

Z drugiej strony kusi mnie te 10kWh/m2/rok mniej = wariant z oknami w warstwie ocieplenia. Ale tu z kolei trzeba by znaleźć dobrego montażystę by tego montazu nie spaprał.

 

Inna sprawa jeszcze to w ogóle kasa. Jak czytam o Twoich przygodach kredytowych to mnie ciarki przechodzą i to co sobie teraz zakładam może być jeszcze brutalnie zweryfikowane jak zaczniemy się starać o kredyt.

Odnośnik do komentarza

 

Kurcze, to sie zdziwilem bo chcialem połaczyc montarz w ociepleniu i Rolety :(

 

Swoja droga polecam Do rolet firme Rolset znajomy mi ich polecił spotkalem sie naprawde pelen profesjonalizm, tylko z moich utalen wynikalo Ze silnikoi Do rolet to min 500 bo te po ~ 180 chinszczyzna i to zaduze ryzyko, bo jak sie popsuje to trzeba pruc elewacje... Brrr

 

Co do tej firmy to zaproponowali Ze mozna to zrobic w 3 etapach 1. Skrzynki, 2. Rolety, 3.silniki i tak Terz wyglondaja platnosci a to czasem pomaga.

 

 

A co Do kredytow to tylko powiem Ze biegamy za nim juz Od czerwca i Do tej pory kicha, moja sugestja, Zlozyc papiery Do 10 bankow a nie Do 3, i potem 3 i potem 3, najlepiej to expander czy Oupen Finance itp. wykozystac Do zebrania wiedzy o offertach ale broń Boże Do prowadzenia sprawy tylko besposrednio Do banku, bo oni po zlowieniu klienta to maja go... no wlasnie.. Szczytem bylo jak jeden glupi kwitek Do banku 12 dni roboczych.. wendrowal zalamka... a ja moglem go tego pierwszego podrzucic do banku gdyby nie posrednik...

Odnośnik do komentarza
Gość
Add a comment...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...