Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości
  • wpisów
    43
  • komentarzy
    46
  • odsłon
    881

wybór stropu


brunet wieczorową

2 281 wyświetleń

 

Zastanawiam się intensywnie jaki strop wybrać. W projekcie mam Terivę, ale skłaniam się ku stropowi monolitycznemu. Po pierwsze teriva jest słabsza wytrzymałościowo niż monolit, po drugie grubsza, po trzecie chyba droższa. Terivę za to łatwiej i szybciej wykonać, ale akurat to kryterium pomijam, bo ekipa zapewne będzie chciała tyle samo.

 

 

Strop ma powierzchnię ok. 120m2. Oto szacunkowe koszty:

 

 

Teriva:

 

belki i pustaki: 6000zł

 

dwuteownik HEB180: 800zł

 

zbrojenie: 1500zł (0.5 tony, 3000zł/tonę)

 

beton B20: 1400zł (5.6m3, zużycie 0.0465m3/m2, 250zł/m3)

 

szalunek: 1250zł (1.5m3 desek, 500zł/m3)

 

stemple: 250zł (50szt., 5zł/szt.)

 

Suma: 11200zł (bez stempli 10950zł)

 

 

Monolit (grubość 15cm):

 

zbrojenie: 3600zł (1.2 tony, 3000zł/tonę)

 

beton B20: 4500zł (18m3, 250zł/m3)

 

szalunek: 2000zł (4m3 desek, 500zł/m3)

 

stemple: 750zł (150szt., 5zł/szt.)

 

Suma: 10850zł (bez stempli 10100zł)

 

 

Tak więc ceny są bardzo porównywalne, aczkolwiek jeśli porównać ceny bez stempli (można je potem odsprzedać), to już monolit wychodzi zdecydowanie taniej. Deski szalunkowe też chyba można byłoby jeszcze wykorzystać, odsprzedać, więc monolit staje się jeszcze bardziej korzystny cenowo od Terivy.

 

 

Dodatkowy koszt jednak jaki musiałbym ponieść przy takiej zmianie, to koszt projektu stropu, który wyniósłby zapewne ok 800zł.

 

 

Za porównywalną cenę mam dużo lepszy strop. Chyba, że gdzieś się bardzo mocno pomyliłem w szacowaniu kosztów, to proszę o poprawkę.

 

 

Jeszcze trzeba wziąć pod uwagę fakt, że jeśli będzie monolit to nie będzie podciągów, które są przy terivie, tak więc kolejne kilkaset złotych taniej.

 

 

Na poddaszu chcę zrobić ścianki działowe murowane (w projekcie są lekkie z kartongipsu), tak więc i tak muszę to słabą terivę jakoś wzmocnić. Ale czy warto? Może łatwiej i pewniej wywalić terivę i zastąpić monolitem? W przyszłości jeśli będzie potrzeba ustawić coś ciężkiego na stropie, to mogą wystąpić problemy z nośnością przy terivie. Monolit daje dużą większą nośność niż teriva...

4 komentarze


Rekomendowane komentarze

chyba masz odpowiedź (ścianki działowe na poddaszu) my również zdecydowaliśmy sie na monolit własnie z tych powodów. Będziesz sie cały czas zastanawiał czy terriva utrzyma
Odnośnik do komentarza
Dokładnie, a dom buduje się na lata... Nie chciałbym zastanawiać się leżąc w wannie pełnej wody czy czasami nie zlecę na dół. Teriva zapewnia nośność 150kg/m2 - wanna napełniona do pełna to 450kg/m2 (ciężar wody) plus ciężar wanny.
Odnośnik do komentarza
troszkę w obliczeniach się pomyliłeś ,zarówno przy terivie jaki przy monolicie.Przy terivie policzyłeś tylko beton który wlewasz w gary,a są tam podciągi ,wieńce i żebra rozdzielacza.Mi w Tymku przy teriwie weszło prawie 15 m3 betonu razem z balkonem i schodami.Do tego zużyłem 120 stempli i jakieś 1,5m3 desek(w tym balkon i schody)Nie miałem HEBa którego zastąpiłem belkami teriwy tańsze i lżejsze rozwiązanie. Wydaje mi się że przy monolicie musisz mieć podciąg ten przy schodach(chyba P3).Jeszcze nie słyszałem żeby ktoś z wanną zleciał piętro niżej przy terivie .Również ściany działowe można murować na terivie
Odnośnik do komentarza

 

zibi, nie pomyliłem się. To jest tylko porównanie dwóch rodzajów stropów, zaś elementy wspólne (schody, balkon, podciągi, wieńce) pominąłem w tej kalkulacji. Ich koszty są identyczne zarówno w terivie jak i w monolicie.

 

 

U mnie w monolicie zostaje tylko podciąg P1, zaś P2 i P3 (jak również filar między kuchnią a salonem) zostały wyrzucone.

 

 

Ja też nie słyszałem aby komuś teriva zleciała na głowę, ale liczby mówią same za siebie:

 

- przy terivie obciążenie ponad ciężar stropu wynosi 4,0kN/m2 (całkowite 6,7kN/m2 pomniejszone o ciężar stropu 2,7kN/m2),

 

- w monolicie (konkretnie u mnie) obciążenie ponad ciężar stropu wynosi ponad 5kN/m2.

 

Zakładając, że ciężar ciężar ścian działowych, wylewek, tynków, instalacji, wykończenia itd. wyniesie 2,5kN/m2, pozostaje nam obciążenia użytkowego w terivie 1,5kN/m2 a w monolicie 2,5kN/m2. Ja chciałbym nieco zwiększyć obciążenie (ogrzewanie podłogowe, murowane ścianki działowe, duża wanna, w przyszłości może akwarium, siłownia), więc dodatkowy 1kN/m2 wydaje się pożądany. Zapewne teriva też by to wytrzymała, ale wolę mieć mocniejszy strop i spać spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Gość
Add a comment...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...