Nawierzchnie
Ukradzione ze str. http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.leroymerlin.pl%2Fporady%2Fcieka-w-ogrodzie%2C1252049964.html" rel="external nofollow">http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.leroymerlin.pl%2Fporady%2Fcieka-w-ogrodzie%2C1252049964.html" rel="external nofollow">Leroy Merlin w razie, gdyby im usunięcie tekstu wpadło do głowy :
ŻWIR I TŁUCZEŃ
Taka droga ma tę zaletę, że pasuje zarówno do eleganckich ogrodów, jak i do małych działek. Ale drobne kamyki mogą być niczym ruchome piaski. Lubią się przesuwać i zapadać w ziemię. Żeby im w tym przeszkodzić, trzeba dobrze utwardzić ścieżkę. Do jej podbudowy używa się gruby żwir lub tłuczeń (jego warstwa musi mieć 10 - 15 cm). Należy go wyrównać, ubić i przykryć geowłókniną. Kolejna warstwa to pospółka, czyli naturalna mieszanina piasku i żwiru (7 cm). Na wierzch ścieżki jeszcze raz sypie się żwir albo tłuczeń (2 - 3 cm).
Ścieżkę dobrze jest ograniczyć krawężnikiem, wtedy kamyki nie rozsypią się na boki.
OTOCZAKI
Alejka z polnych kamieni pasuje zwłaszcza do ogrodu w wiejskim stylu. Jest trwała i nie wymaga pielęgnacji. Problemy stwarza tylko po deszczu, kiedy łatwo się poślizgnąć na mokrych kocich łbach. Przygotowanie ścieżki rozpoczynamy od zrobienia wykopu - głębokiego na co najmniej 20 cm. Na jego dno trzeba wysypać 10 cm grubego piasku i dobrze go ubić. Powstanie warstwa podbudowy, zapewniająca stabilność nawierzchni i dobry odpływ wody po deszczu. Potem kładzie się podsypkę (mieszaninę cementu i piasku, w proporcjach 1:6) o grubości minimum 4 cm. W nią wbija się drewnianym albo gumowym młotkiem kamienie. Układamy je tak, żeby leżały płaską stroną do góry.
Jeżeli chcemy, żeby kocie łby były bardziej ze sobą związane, w podsypce zwiększamy proporcje cementu w stosunku do piasku (na przykład 1:4).
PŁYTY PIASKOWCA
To rozwiązanie spodoba się osobom lubiącym improwizacje. Nieoszlifowane kamienne płyty mają rozmaite kształty i grubość. Ułożenie z nich chodnika daje zaskakujące efekty. Najlepiej użyć kawałków piaskowca o grubości co najmniej 5 cm. Jeżeli grunt w ogrodzie jest piaszczysty, potrzebujemy podsypki cementowo-piaskowej, w proporcjach 1:7, jeśli gliniasty - warstwy piasku (7 - 10 cm). Odstępy między płytami można wypełnić drobnym żwirem, zaprawą cementową albo ziemią wymieszaną z trawą.
Piaskowiec szybko nasiąka wodą. Gdy zimą ściśnie mróz, płyty mogą popękać. Dlatego dobrze jest pokryć je specjalnym środkiem impregnującym.
ŚCIEŻKA W PRZEKROJU
Edytowane przez Yeti
0 komentarzy
Rekomendowane komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia