meszki - aaaaaaaaa
Meszki na działce tak mnie zgryzły że nie wiem czy się nie pochoruję z tego.
Wklejam więc artykuł o meszkach z http://www.kobieta.pl" rel="external nofollow">http://www.kobieta.pl" rel="external nofollow">http://www.kobieta.pl" rel="external nofollow">http://www.kobieta.pl
"Meszki i komary: nie daj się gryźć
Komary i meszki płci męskiej nie psują nam wypoczynku w plenerze. Za to samice są prawdziwym utrapieniem, bo dotkliwie kąsają. Ale można się przed nimi obronić.
Trudno uniknąć spotkania z komarem czy meszką, bo wyczują cię z daleka. Wabi je zapach skóry, potu, ciepło wydzielane przez ciało, a także wydychany dwutlenek węgla. Przylecą jednak tylko samice, bo aby złożyć jajeczka, potrzebują pokarmu bogatego w białko – ludzkiej krwi. Dlatego gryzą. Najbardziej jesteś narażona na ich atak podczas owulacji. Powód? Masz wówczas wyższą temperaturę ciała, wiec stajesz się obiektem szczególnie „widocznym” dla owadów.
GŁODNE KOMARZYCE
W Polsce komary nie przenoszą chorób, ale podczas ukłucia wpuszczają slinę, która zawiera substancje drażniące oraz powodujące miejscową reakcję uczuleniową. Drapiesz się więc, a to nasila obrzęk i świąd.
Jak się bronić
■ Używaj odstraszaczy owadów, takich jak Autan, bo ubranie nie zawsze cię ochroni. Cienkie, przewiewne materiały nie zapobiegają ugryzieniom komarów.
■ Jedz czosnek i cebulę. Dzięki nim pot ma nieprzyjemną dla komarów woń, będą więc unikać twojego towarzystwa.
■ Na balkonie, tarasie, w ogrodzie sadź pelargonie, kocimiętkę, bazylię, tymianek. Dla ludzi przyjemnie pachną, ale komary nie znoszą zapachu tych roślin, unikają więc miejsc, w których rosną. Dzięki temu będziesz mogła wieczorem spokojnie posiedzieć na świeżym powietrzu.
■ Na parapetach okiennych ustaw wymienione wyżej rośliny lub spodeczki z plastrami świeżo pokrojonej cebuli. Zniechęcą komary do wlatywania do domu. Odstraszy je także aromat niektórych olejków eterycznych, np. goździkowego, cynamonowego, eukaliptusowego, miętowego. Ich zapach wypełni mieszkanie, gdy wlejesz je do kominka aromaterapeutycznego. Olejkami takimi (po rozcieńczeniu woda) możesz smarować skórę.
A gdy ugryzą
Przemyj miejsca ukąszeń wodą utlenioną lub spirytusem salicylowym. Potem przyłóż chłodny okład z roztworu sody oczyszczonej (łyżeczka na pół szklanki wody). Ulgę przyniesie ci także posmarowanie miejsca ukąszenia sokiem z cytryny, olejkiem lawendowym lub z drzewa herbacianego, przyłożenie okładu z octu, plasterka ziemniaka lub cebuli. Gdy od czyn alergiczny jest duży (zaczerwienienie, opuchlizna), posmaruj skórę żelem łagodzącym skutki ukąszenia owadów.
DOKUCZLIWE MESZKI
Atakują całymi chmarami. Ich ślina jest toksyczna, a ranki po ukąszeniu trudno się goją. To właśnie meszki wywołują czasami tak silne reakcje alergiczne, że konieczna jest pomoc lekarza.
Jak się bronić
■ Ratuj się przed atakiem małych wampirów za pomocą odstraszaczy owadów w płynie, aerozolu, piance, czyli tzw. repelentów. Chroń skórę ubraniem.
■ Jeśli nie masz repelentów, smaruj odkryte partie ciała olejkiem waniliowym do ciasta. Meszki wprost nienawidzą tego zapachu. Do kąsania zniechęca je także olejki lawendowy, miętowy, goździkowy. Ten pierwszy można stosować wprost na skórę, bez rozcieńczania. Olejki działają tak długo, jak długo pachną.
■ Meszki odpędzą także liście jaskrów roztarte na skórze, ale uwaga: ich sok podrażnią błony śluzowe i jest trujący, nie może więc dostać się do oczu i ust.
■ W domu, na tarasie, balkonie możesz zapalać spiralę owadobójczą, świece zapachowe, których dym odstrasza zarówno meszki, jak i komary.
A gdy ugryzą
W miejscach ukąszenia przez meszki pojawiają się czerwone, swędzące plamki, znacznie bardziej bolesne niż te po ataku komara. Najpierw przemyj je wodą utlenioną, a potem posmaruj preparatem, który przyspiesza gojenie się skóry i łagodzi reakcje alergiczną (np. zel Fenistil). Warto jednocześnie zażyć 2 razy dziennie po tabletce wapna. Jeśli obrzęk, ból i świąd są silne, sięgnij po lek przeciwalergiczny dostępny bez recepty (np. Allertec WZF). Przy licznych ukąszeniach przez meszki oprócz objawów skórnych mogą pojawić się ogólne, takie jak osłabienie, ból głowy, podwyższona temperatura, nudności. Wówczas trzeba zgłosić się do lekarza."
Mam wszystkie objawy. Nie wiem czy nie powinnam iść do lekarza .
Edytowane przez adk
5 komentarzy
Rekomendowane komentarze