nt działania rekuperatora KTO MA REKUPERATOR KTÓRY JUŻ DZIAŁA!!
Na wątku: KTO MA REKUPERATOR KTÓRY JUŻ DZIAŁA!! zadałam pytanie nt. rekuperatora.
Ludzie pomóżcie blondynce, która nic nie rozumie.Kiedyś próbowałam już przebrnąć przez ten wątek ze zrozumieniem, ale połowę zapomniałam dochodząc do końca, a teraz wątek już się tak rozrósł, że mimo szczerych chęci nie dam rady czasowo. Już nie wiem czy to co wiem pochodzi stąd, czy ktoś mi coś powiedział... Już nie wiem co jest mitem, a co prawdą.
TEZA / PYTANIE BRZMI:
czy to prawda, że decydując się na rekuperację w domu rezygnuję z otwierania okien?
Rekuperacja to jest odzysk ciepła podczas wentylacji mechanicznej - dobrze rozumiem?
A teraz "okoliczności" sprawy: zastanawiam się czy robić rekuperację, bo
1. dowiedziałam się, że przy reku powietrze w domu jest suche (co nie byłoby dobre bo ja i dzieciaki alergicy i zbyt suche powietrze oznacza kaszel i podrażnienie śluzówek)
2. podobno reku "szaleje" gdy się otwiera okna w związku z tym nie powinno się przy niej tychże otwierać(a ja wiosną, latem, mroźną zimą nie wyobrażam sobie nie otworzyć okna - gdy ciepło szeroko i na długo by będąc w domu mieć kontakt z otoczeniem, słyszeć ptaszki, dzieciaki itp, gdy zimno chociaż na chwilę: dla świeżego powietrza)
3. wentylację mechaniczną jakąś muszę mieć bo połowę domu użytkową mam zatopioną częściowo w zboczu, ta część jest bez okien i grawitacja tu nie zadziała.
4. podobno może działać latem jak klimatyzacja, ale czy warto? (mam mieć pompę ciepła z pionowym odwiertami)
5. bo jest drogą inwestycją...
Jeżeli pkt 1 i 2 to prawda to jak sobie z tym poradzić.
Czy jest jakiś sposób nawilżania powietrza przy reku (coś się mi obija o mózgownicę, że GWC żwirowe służy do nawilżania??? - czy źle się mi obija czy dobrze?).
Czy można rekuperator wyłączyć na czas kiedy chcę pootwierać okna? Ale w sumie to bez sensu bo nie ma wtedy wymiany powietrza w pomieszczeniach bez okien, a to = grzyb, a tego się boję najbardziej, bo jest w obecnym domu.
Pomóżcie rozwikłać ten mętlik niewiedzy.
Mam nadzieję, że nie posypią się na mnie gromy pt: przeczytaj od początku a potem pytaj, skoro Cie nie stać to nie rób, itp.
Pozdrawiam Alicja
Oto fachowa odpowiedź:
zgadza się rekuperacja to odzysk ciepła podczas pracy wm
1. zgadza się, przesusza, intensywność tego procesu w dużej mierze zależy od intensywności przewietrzania, ale nad tym można zapanować dość łatwo
2. nic nie szaleje, otwieranie okien zaburza zaprojektowaną cyrkulację powietrza w domu lecz nie znaczy to że wm nie działa, wentylatory działają więc wszystkie pomieszczenia zaopatrzone w anemostaty są wentylowane, możesz bez obaw pootwierać wszystkie okna, pomieszczenia "ciemnie" będą wentylowane
3. i słusznie
4. niestety aby uzyskać efekt klimy trzeba wiele większej krotności wymian a tego wm nie umie, można tylko ochłodzić powietrze nadmuchiwane do domu
5. cena zależna jest od projektu, tego kto wykonuje i na jakich materiałach, nie oznacza to jednak wcale, że wm koniecznie musi być droga
gwc żwirowy może nawilżać ale jest drogi, reku możesz również spokojnie wyłączyć przy otwartych oknach, w pomieszczeniach "ciemnych" otwórz drzwi i po kłopocie, szybko tam grzyba nie znajdziesz, chyba że w skutek błędu budowlanego
pozdrowienia dla blondynki
Mam nadzieję, że komuś jeszcze oprócz mnie się przyda.
Mnie się bardzo "rozjaśniło". Decyzja podjęta - robimy reku (o ile starczy kasy).
I jeszcze jedna ważna odpowiedź :
Za produkcję wilgoci w domu (po za wilgocią technologiczną) odpowiadają mieszkańcy i ich styl życia.WM z rekuperacją pozwala na kontrolę procesu wentylacyjnego, a więc przy świadomym użytkowaniu pozwala kontrolować wilgotność powietrza w domu.
GWC bezprzeponowe takie jak żwirowiec, GWC płytowe lub wodne, działają jako stabilizatory wilgoci.
Planując PCi możesz się pokusić o wykorzystanie DZ przy odpowiednim przewymiarowaniu jako GWC zabezpieczające rekuperator przed zamarzaniem zimą i bardzo wydajne (o dużej mocy) latem.
Takie rozwiązanie wymaga zastosowania nagrzewnicy dobrze obliczonej co do mocy w kanale nawiewnym WM
Edytowane przez adk
poprawienie tytułu, bo to denerwujące jak FM zamienia polskie czcionki na pytajniki a potem tego nie naprawia!
2 komentarze
Rekomendowane komentarze