Małe podsumowanie oraz porady dla chcących budować dom szkieletowy
Trochę danych zebranych do kupy, oraz trochę porad dla osób chcących budować dom szkieletowy.
Wybraliśmy projekt domu prostego i taniego w wykonaniu, a zarazem funkcjonalnego wewnątrz. D 06s powstał kilka lat temu jako projekt domu murowanego, następnie po pewnym czasie przeprojektowano go na wersję szkieletową z D 06 na D 06s. Pow. naszego szkieletora wynosi 81,5 m2. Wyjściowo kąt nachylenia dachu wynosił 25 st, lecz my zgodnie z wymogami gminy musieliśmy zwiększyć go do 30 st, dzięki czemu dom wg nas zyskuje na estetyce i harmonii oraz nieużytkowe poddasze dostaje możliwość zaadoptowania na jakieś studio lub sypialnie (my pozostaliśmy przy stryszku na klamoty). Stolarka okienna została sporo przeorganizowana. Dodaliśmy 2 nowe okna, oraz w salonie dołożyliśmy trzecie okno tarasowe. Wnętrze zostaje praktycznie bez zmian. Najważniejsza jaką dokonaliśmy to poprzesuwanie kominów tak aby jak najmniej przeszkadzały. Co do samej stolarki to wybraliśmy okna Drutexu (za dopłatą barwione z przodu na złoty dąb). Drzwi wejściowe to produkt znanej i sprawdzonej firmy KMT (super jakość za tą cenę), również w złotym dębie. Kominy systemowe Icopal (bardzo przyzwoite). Na dachu blachodachówka Balexmetal w kolorze czerwień ceglasta. Elewacja - biały tynk póki co zostaje w takim kolorze. Ogrzewanie podłogowe na całej powierzchni, kocioł Skamet lub Galmet na paliwo stałe (śmieciuch). Niestety z kotła Mini Bio na pellet od Kostrzewy musieliśmy zrezygnować (cena...). Jak już wspominałem na działce nie ma kanalizy, więc montujemy oczyszczalnię przydomową na 4 osoby z drenażem rozsączającym. Z zewnątrz pojawią sie jeszcze okiennice, oraz wiata przy lewej ścianie, a z tyłu zadaszenie nad tarasem. Wnętrze ma być w stylu wiejsko-ikeowym Generalnie chcemy utrzymać klimat tego domku w wiejskim stylu. Willa to to nie jest, choć i takie małe, proste domki wykończone nowocześnie fajnie się prezentują.
Odnośnie porad co do budowy domu szkieletowego to:
- najważniejsze jest znalezienie fachowców specjalizujących się w budowie takich domów!
- NIE MOŻE BYĆ TO PRZYPADKOWA EKIPA !
- NIE MOŻE BYĆ TO EKIPA, KTÓRA BUDUJE TYLKO DOMY TRADYCYJNE !
- mimo iż budowa tych domów jest szybka, tania i prosta, to można w nich popełnić fatalne błędy, które ciężko będzie naprawić !
- bardzo ważne w domach szkieletowych są wszelkiego rodzaju izolacje, poczynając od izolacji ław, ścian fundamentowych, płyty betonowej, posadzki, przez izolację ścian domu tj wiatro oraz paroizolacji, na izolacji dachu i elewacji kończąc.
- szalenie ważne jest odpowiednio przygotowane drewno na konstrukcję tj. wysuszone, wystrugane oraz zaimpregnowane tam gdzie tego wymaga.
- bardzo ważne jest POPRAWNE umocowanie WŁAŚCIWYCH izolacji w newralgicznych punktach (otwory okienne, drzwiowe, łączenie z dachem itd)
- należy pamiętać o dylatacjach tam gdzie są one niezbędne, aby zapewnić właściwą izolację i wentylację budynku.
- dom szkieletowy potrafi być tańszy w budowie od tradycyjnego o 30-50%.
- dom szkieletowy buduje się do 5 razy szybciej niż tradycyjny
- dom szkieletowy jest zdrowszy i cieplejszy niż tradycyjny
- nie warto oszczędzać na materiałach. To oczywiste !
- Dobra ekipa + dobre materiały = zdrowy, bardzo ciepły, wbrew pozorom cichy, pachnący drewnem dom szkieletowy na lata, którego żywotność nie musi być mniejsza niż domu tradycyjnego
- każdy nawet najlepiej wykonany dom, po 20-30 latach będzie wymagał remontu (elewacja, dach, stolarka, instalacje), czy to murowany, szkieletowy, prefabrykowany, czy z bala.
To tyle
0 komentarzy
Rekomendowane komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia