Parę mądrych porad od bardziej doświadczonych :) - pożyczam :)
witaj Matalim, trafiłam tu chyba z komentarzy Mazo i bardzo mi się podobają inspiracje, bo zbliżone do moich. Bryła też ciekawa. Pewne założenia mamy podobne, może nie z takim rozmachem. Też staramy się zrobić dom energoszczędny. W związku z tym, że też mamy indywidualny projekt (na szczęście zapłaciliśmy znacznie mniej, ale to kosztem zostawienia praw przy projektantce) i parę rzeczy, o których piszecie też już przerobiliśmy, napiszę parę słów.
Okna - koniecznie na tym etapie ustal, jaką wielkość jesteś w stanie zrobić w PCV (jeśli zalezy Ci na tym materiale). Pewnych rozmiarów nie da się zrobić albo da, tylko w wyższej cenie. My chcieliśmy mieć większość okien do podłogi i wysokie. I mamy - wysokość 2,4m. Na etapie projektu rozesłałam zapytanie o wycenę. Wszyscy wycenili, nikt nie powiedział, że w PCV ciężko będzie takie okna zrobić. Nikt nie pokusił się o wycenę witryny wysokiej na 7m, która szła przez całą wysokość ściany i przechodziła w dach. Już na etapie budowy okazało się, że jest problem z taką wysokością. W efekcie mamy zamówione takie okna, ale konieczne było zrobienie niektórych na profilu pośrednim, który jest szerszy o 2 cm i droższy oczywiście. Witrynę trzeba było robić z aluminium i wyceniono ją na ok. 10-14 tys. (w zależności od oferty). Podarowaliśmy więc sobie część dachową i okno idzie przez długość ściany, ale jako dwa fixy.
Montaż okien - też chcieliśmy robić w warstwie ocieplenia. Nie wiem, czy orientowałaś się, jaki jest koszt takiego montażu. Jak dostałam wycenę, to zrezygnowaliśmy z tego. Na nasze 39m2, a ok. 108 mb koszt montażu wynosił ok. 10 tys. zł. Niestety, jeśli ma być dobrze zrobione - kotwy JB-D i z folią I3 to koszt jest spory. Jest na forum wątek o tym i warto poczytać. Warto też sprawdzić poprzez obliczenia w audycie ile zyskacie i kiedy taki montaż się zwróci. Coś takiego na forum wpisała Ellik. Wyszła jej nieznaczna różnica pomiędzy zastosowaniem samych taśm I3 a montażu w warstwie ocieplenia i taśm. Nie pisałaś o roletach, więc chyba ich nie planujesz. Na wszelki wypadek wspomnę jednak, że jeśli rolety planujesz, to przy energoszczędnym domu powinny być integro i wówczas prawie nierealne jest schowanie skrzynek pod elewacją przy montażu w warstwie ocieplenia.
Wentylacja mechaniczna - z tego, co pamiętam, to albo w projekcie masz grawitacyjną i potem poprzez wpis do dziennika kierownik zmienia, że robiona jest mechaniczna albo idziesz od początku z mechaniczną, a grawitacyjną w garażu i kotłowni. My w projekcie (i to było w cenie, nie płaciliśmy nic ekstra) mamy projekt mechanicznej. Na rysunkach instalacji sanitranej mamy go wrysowanego i jest dodatkowo opis z części opisowej projektu. Jak poszłam z nim do firmy montującej zrobili swój. W projekcie mamy zachowane 30 cm własnie na rury. Ja z kolei byłam zła, że mamy te 30 cm, bo będzie trzeba robić sufity podiweszane, a właśnie jak poszłam do firmy od WM powiedzieli, że nie trzeba robić obniżenia tylko jakimiś kanałami płaskimi prowadzą rury czy coś takiego. Jak chcesz, to podeślę namiary. Firma jest jednak spod Wrocławia i nie wiem, czy robi poza okolicą. Oni robili WM we wzorcowym domu pasywnym Lipińskich w Smolcu pod Wrocławiem.
Wysokości - salon z pustką ok. 6,4m, reszta parteru ok. 2,9 -3m (już po obniżeniu 30 cm na wentylację), poddasze ok. 2,9 (zmniejszone chyba z 3,05). Moim zdaniem minimalna wysokość to 2,75 - tyle mam teraz w mieszkaniu i sufit nie przytłacza. Przy wysokościach trzeba pamiętać, że to "robi" kubaturę do ogrzania. U nas jest aż 1094m3. Wysokość parteru ma też znaczenie dla wysokości okien dachowych. Sprawdź jak to wygląda u Ciebie. My mamy wysoki parter i wysoką ściankę kolankową. Okna wyszły na poziomie ok. 1,7m. Po pierwsze - w zasadzie może być tylko klamka dolna, po drugie kończą się prawie na 3m. W projekcie były wysokie na 1,6m, ale wtedy poddasze miałoby wysokość 3,09m. Obniżyliśmy trochę i zmniejszylismy wysokość okien dachowych.
Strop - nie wiem, czy to jest związane ze stropem monolitycznym, ale my mamy terrivę i antresola oraz schowanie słupów więźby w ścianach działowych spowodowały konieczność zastosowania na dachu konstrukcji stalowej - mamy ponad 2t stali na dachu - płatwie i słupy stalowe, które wyszły nas ok. 11 tys. Wykonawca mówił nam, że robił dom, gdzie była antresola i nie było takich rzeczy i tam był strop monolityczny. Może więc to ma związek - trzymaj się więc tego stropu. Napisałaś, że na parterze nie będzie prawie ścianek działowych. Zwróć więc uwagę na tę konstrukcję dachu, szczególnie jeśli planujecie dachówkę ceramiczną. U nas, jak to powiedziała projektantka skończyło się tylko płatwiami i słupami. Inny klient, który miał prawie pustą przestrzeń musiał mieć ramy stalowe, a to podobno już kosztuje majątek.
może powyższe się na coś przyda
pozdrawiam, życzę powodzenia i czekam na rozwój wydarzeń
0 komentarzy
Rekomendowane komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia