Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości
  • wpisów
    0
  • komentarzy
    0
  • odsłon
    75

Zalety i wady płyt w punktach - pożycone do rozważenia :)


carolinka

753 wyświetleń

szybko policzyłem i wychodzi mi że płyta musi mieć 10 m grubości. To bedzie wysoki budynek? 50 pięter? No ja bedę miał niższy taki wiesz, parter i poddasze. Nie stać mnie na większy... :D

 

płyta 100 m2 - szybki kalkulator:

styropian 25 cm - 100m2

beton 20 cm - 20 m3

stal - ok 1500 kg

folia budowlana - 2 x 100 m2

pospółka pod spód - 50 m3 w ekstremalnej wersji - niektórzy zalecają wymianę 30 cm.

drewno na szalunek - 0,6m3

robota 3-4 tys a jak ktos lubi i ma tydzień wolnego 0 zł.

koparka - 2 godziny

zagęszczarka - 5 godzin

 

Podstawcie ceny jakie macie w swoim regione - wyjdzie koszt.

Płyta po wylaniu i zatarciu jest już jednocześnie posadzką parteru! Wykonanie płyty trwa 2 -3 dni dla ekipy która ma doświadczenie.

 

Pos spodem link do relacji z budowy płyty. jak sam pomysłodawca przyznał płyta jest tutaj przekombinowana i zrobiona drogo - teraz zrobił by to trochę inaczej. (mniej zbrojenie, izolacja styropianem) Ale idea ta sama.

http://www.katalogprojektow.pl/artykuly_plyta_fundamentowa.php#pasywny

Jeśli jesteś zainteresowany płytą z ogrzewaniem wodnym to możesz skontaktować się z p.Aleksandrą Chodkiewicz [email protected]

Wiem,że w tym tygodniu niemiecka firma robi taką płytę w centralnej Polsce.

Można zobaczyć,po skontaktowaniu się z w/w panią.

Zalety

1. Minimalizacja robót ziemnych

Wykonanie wykopu ogranicza się do usunięcia humusu. Następnie nawozi się pospółkę i zagęszcza warstwami. Pospółka w tradycyjnym rozwiązaniu też jest potrzebna, choć w nieco mniejszej ilości 70% w stosunku do rozwiązania płytowego.

2. Posadowienie powyżej poziomu wód gruntowych

Warstwa żwiru ma znaczenie filtrujące i kapilarnie nie podciąga wilgoci. Niezależnie dodatkowo wykonuje się drenaż obwodowy, nieco poniżej dolnej krawędzi płyty. Ma on za zadanie lokalnie obniżyć ewentualne zwierciadło wód gruntowych. Dlatego takie rozwiązanie gwarantuje że nie będzie kłopotów z wilgocią.

3. Większa nośność budynku (około 5 krotna).

Większy obszar styku fundamentu z gruntem powoduje że naprężania przenoszone są na większą powierzchnię przez co mają mniejszą wartość. Ma to znaczenie zwłaszcza na gruntach słabo nośnych, niejednorodnych, szkodach górniczych oraz terenach sejsmicznych.

 

4. Znikome osiadanie obiektu

Znikome osiadanie wiąże się ze małymi odkształceniami fundamentu a co za tym idzie z niskim poziomem rys na elementach konstrukcyjnych oraz tynkach.

5. Niższa cena w porównaniu z rozwiązaniem tradycyjnym

Ograniczenie robót ziemnych, brak ścian fundamentowych i posadzki oraz redukcja ogólnego czasu pracy mają wpływ na spadek kosztów. Jednocześnie większych nakładów wymaga transport pospółki, samo kruszywo oraz większa ilość stali związana z dodatkowymi siatkami zbrojeniowymi. Wbrew pozorom ilości betonu są porównywalne. Sumaryczna oszczędność (wliczając wykonanie posadzki w rozwiązaniu tradycyjnym) waha siew granicach 20% na korzyść rozwiązania płytowego.

6. Szybsze wykonanie w porównaniu z rozwiązaniem tradycyjnym o 30%

Przyspieszenie prac poza wyżej wymienionymi argumentami uzyskuje się miedzy innymi poprzez zastosowanie gotowego zbrojenia oraz siatek zgrzewanych. Poza tym czas ten wliczono już w wykonanie podejść instalacyjnych.

7. Większa dokładność w porównaniu z rozwiązaniem tradycyjnym

Górna powierzchnia płyty wykonana jest z dokładnością +- 4mm a więc w zbliżonej klasie jak posadzki i globalnie nie wymaga dodatkowych warstw wyrównujących.

8. Eliminacja zbędnych prac posadzkowych

W przypadku gdy góra płyty stanowi jednocześnie posadzkę należy pamiętać że już na etapie płyty trzeba mieć dokładny plan rozmieszczenia podejść, zwłaszcza kanalizacyjnych, gdyż przeróbka zabetonowanych elementów jest bardzo kosztowna.

9. Ciągłość izolacji termicznej posadzki

Cały fundament izolowany jest od dołu i po bokach grubą warstwą twardego styropianu. Jest to rozwiązanie preferowane z punktu widzenia energooszczędności obiektu gdyż nie posiada tak zwanych mostków termicznych.

10. Większa nośność posadzki

Tradycyjna posadzka nie ma tak dużej nośności jak rozwiązanie płytowe co w nietypowych przypadkach obciążeń może powodować jej uszkodzenie.

11. Brak przestoju technologicznego po wykonaniu fundamentu

Jakkolwiek płyta dzień po za betonowaniu nie ma jeszcze wytrzymałości końcowej to przyrost obciążeń związanych z dalszą budową (wznoszenie ścian) tez ma charakter stopniowy dlatego możliwe jest murowanie dzień po betonowaniu bez konieczności kosztownych przestojów w pracy. Rozwiązanie to zostało sprawdzone w praktyce i potwierdziło słuszność tezy.

Wady:

Do wad rozwiązania płytowego należy zaliczyć przede wszystkim brak dużej tradycji takiego fundamentowania w naszym kraju. Rozwiązania zachodnie przebijają się bardzo opornie. Projektanci i wykonawcy stronią od nietypowych rozwiązań, koncentrując się na powtarzaniu starych schematów. Potocznie uważa się że jest to rozwiązanie droższe i wymagające większego reżymu. Dlatego nie ma na rynku wielu firm pracujących na bazie podobnej technologii.

 

Jak widzicie niby wybór jest oczywisty ale opór materii w tym kraju jest nie do ogarnięcia. Trzeba takich otwartych umysłow jak na tym forum a kropla wydrąży skałę....

 

Wiem, że zaletą umieszczenia instalacji grzewczej bezpośrednio w płycie jest wykonanie tego na samym początku budowy i zapomnienie o sprawie.

Ja jednak zastanowiłbym się, czy nie zrobić tego w dwóch etapach. I etap to wylanie płyty fundamentowej, a II etap, to wykonanie płyty z ogrzewanie podłogowym. Ma to tę zaletę, że w razie awarii rur są one do naprawienia. Po kilkudziesięciu latach przy remoncie kapitalnym budynku taką instalację bez większego problemu wymienić bez naruszenia konstrukcji budynku.

2 komentarze


Rekomendowane komentarze

Witam :) Właśnie próbowałam sobie wyliczyć koszt płyty, żeby mieć odniesienie do ofert z Legalett i Megatherm i nie miałam bladego pojęcia ile stali policzyć. Gdzieś przeczytałam, że od 70 do 90kg na m3, więc uwzględniłam te 90kg, no i wyszło mi pi razy oko 4 tony. Według tego info, nieźle przeszacowałam Jest nadzieja, że byłoby taniej :)
Odnośnik do komentarza

 

Hej :)

 

to są owoce przegryzienia się wczoraj przez caly watek o płycie fundamentowej . Dziś się jeszcze doczytałam, że p. W. Socha vel projektantpłyt bierze około 1000zł za przerobienie ław na płytę... Ostatnio z jego usług korzystała Elfir i chyba jest ok (jak widać po zdjęciach :))

Odnośnik do komentarza
Gość
Add a comment...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...