Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości
  • wpisów
    14
  • komentarzy
    0
  • odsłon
    118

Jak Andre, Zosia-samosia, dom budował.


Kilka dni przeciągnęło się do kilku tygodni

 

 


Przyszła wiosna, a wraz z nią kolejny sezon budowlany.

 


Fundamenty ładnie przezimowały, piasek wsypany do środka "utachnął", można zaczynać kolejny etap budowy.

 

 


W kwietniu fachowcy przystąpili do wykonania studzienki rewizyjnej i przykanalika sanitarnego. Wymagało to pozwolenia na zajęcie pasa drogowego. Na szczęście sprawy w urzędzie załatwiłem szybko i bez problemów. Warunkiem wydania zgody było nienaruszenie asfaltowej jezdni.

 


Operator koparki umiejętnie wykopał wielką dziurę przy jednej z bram (mam dwie) lawirujac między słupkami, betonowym progiem i przewodami telefonicznymi.

 


Sąsiad miał pretensje, że piach z wykopu robotnicy wywalali przed jego bramę uszkadzając ją lekko, ale nie było innej możliwości.

 


Jako człowiek z natury spokojny i delikatny szybko załagodziłem spór oferując pomoc przy naprawie jego bramy.

 


Studzienka i przykanalik niebawem znalazły się na swoim miejscu, jezdnia asfaltowa nie została uszkodzona, natomiast odtworzenie nawierzchni podjazdu wyszło niestety trochę gorzej niż było przed rozpoczęciem robót. Widać fachowcom lepiej wychodziło układanie kanalizacji niż roboty brukarskie.

 

 


Kanalizację wewnętrzną oczywiście postanowiłem ułożyć sam. Wykombinowałem, że w piachu ułożę tylko niezbędny jej fragment wyprowadzając dwa piony w odpowiednich miejscach. Przyłącza do przyborów sanitarnych rozprowadzę później i zabuduję płytami k-g.

 

 


http://piotrala.republika.pl/kanaliza1.jpg

 


Poziome odcinki kanalizacji ułożyłem dość płytko, zaledwie ok. pół metra pod przyszłą gotową posadzką schodząc niżej jedynie w miejscu wyprowadzenia rury na zewnątrz.

 

 


http://piotrala.republika.pl/kanaliza2.jpg

 


Następnie równiutko zasypałem wszystko piachem ocieplając nieco grunt pod podłogą styropianem gr. 5 cm. Ta warstwa styropianu stanowi też dylatację między "chudziakiem" a główką fundamentu.

 

 


http://piotrala.republika.pl/piasek.jpg

 


Potem na całej powierzchni budynku rozsypany został gruz ceglany stanowiący podkład po pierwszą wylewkę betonową i stabilizujący jej położenie.

 

 


http://piotrala.republika.pl/cegla.jpg

 


Tuż pod warstwą gruzu poprowadziłem kanały doprowadzające powietrze w pobliże kotła gazowego i kominka.

 

 


Teraz przyszła kolej na betonowanie. I znowu z pomocą przyszli mi kuzyn i jego syn. Jak widać wylewka podzielona jest ściankami fundamentowymi na różnej wielkości pola co ułatwiło wyrównywanie świeżo położonego betonu.

 

 


Pierwszego dnia układania betonu przeszła nad naszymi głowami solidna ulewa. No tak - pomyslałem sobie - świeży beton + taka ilość wody = kicha, ale poza zyskaniem pięknej porowatej struktury wylewka nie straciła swych właściwości.

 


Dalej poszło już bez takich przygód. Betoniarka, którą dysponowałem dzielnie dawała sobie radę choć cały czas pracowała z maksymalną wydajnością.

 

 


Gdy beton już dobrze dojrzał i pogoda się ustabilizowała przystapiłem do układania poziomej izolacji przeciwwilgociowej. Zastosowałem starą, sprawdzoną i niezawodna metodę - dwa razy papa na lepiku na gorąco. Izolacja ma w tym przypadku ok. 5 mm grubości i bardzo skutecznie zabezpiecza ściany przed kapilarnym podciąganiem wilgoci z gruntu.

 


Znajomy u siebie zastosował izolację z folii, ale robotnicy położyli ją jednowarstwowo i na tyle niestarannie, że teraz ma kłopoty z wilgocią.

 


A ja mam przysłowiowy "święty spokój".

 

 


Tak wyglądał fundament i pierwsza wylewka przed rozpoczęciem murowania ścian. Ten kawałek rury wystający z boku fundamentu to wlot kanału doprowadzającego powietrze do kominka.

 

 


http://piotrala.republika.pl/beton.jpg

 

 


Murowanie ścian w następnym odcinku.

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Gość
Add a comment...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...