materialy, z ktorych bedziemy budowali i takie tam
Bylo o spotkaniu z architekta, to i napisze nieco o materialach z jakich bedziemy budowac i jakie systemy beda w domu. Na razie nie bede wchodzic bardzo gleboko w szczegoly. Nasz dom to nie bedzie ani dom pasywny, ani inny, typu KfW 55 czy nawet KfW 70. Musi natomiast zachowac pewne standardy, dotyczace energooszczednosci czy tez wykorzystywania energii odnawialnej (rozporzadzenie EnEV).Takie prawo budowlane i juz. To, zeby taki standard zachowac, jest na glowie architekta i naszej. I tak:
1. Piwnica bedzie budowana z hydrobetonu (biala wanna). To ze wzgledu na wysokie wody gruntowe.
2. Sciany zewnetrzne z pustakow ceramicznych Poroton T 12 (wspolczynnik przewodzenia ciepla 0,12W/mK, grubosc scian 36,5cm). Wyszlo mi z obliczen, ze w tym wypadku U (wspoczynnik przenikania ciepla) ma nieco ponad 0,3 W/m2*K. Na tutejsze warunki sredniaczek taki. Dla porownania, w domach pasywnych U nie powinno przekroczyc 0,18 W/m2*K.
3. Okna trzyszybowe Geneo Rehau (wspolczynnik przenikania ciepla w tym systemie, jaki wybralismy, razem z ramami to srednio 0,8 W/m2.K). Przy naszych scianach takie okna ciagle maja sens.
4. W kazdym oknie (lacznie z oknami dachowymi) rolety zewnetrzne ze skrzynka nadproza Roka. Bez sensu byloby wstawiac okna trzyszybowe i miec potem mostek termiczny przy roletach, dlatego taki wybor.
5. Dachowki bedziemy mieli betonowe Braasa
Systemy w domu:
1. Ogrzewanie gazowe, niestety. Firma Wiesmann
2. Solary ze zbiornikiem na wode 300l ( kolektory w naszym wypadku byc musza- nie bedziemy mieli pompy ciepla, a standard energooszczedny trzeba utrzymac. Zreszta i tak solary planowalismy)
3. Rekuperacja plus gruntowe wymienniki ciepla (to moj konik- bardzo, ale to bardzo mi sie ten system podoba i przeforsowalam ten temat)
4. Ogrzewanie podlogowe w lazience
I takie tam udogodnienia domowe;)
1. Odkurzacz cenralny
2. Zsyp na brudne ubrania, od samej gory do piwnicy
Najslabszym naszym puktem jest chyba ogrzewanie. Chcielismy pompe ciepla, ale
- ogrzewanie scienne nam odradzono, ze wzgledu na stosunek powierzchni scian i podlog. Na przyklad jedna sciana i ta o dluzszym boku, bylyby calkowicie wylaczona- na tej scianie bedzie przylegal dom sasiada. Na scianie przeciwleglej wychodzi zabudowa kuchni, szafa w sypialni dla gosci, szafy u dzieci. A na scianie z ogrzewaniem wodnym takie cos odpada. Czyli w wypadku Doppelhaus, ogrzewanie wodne scienne sporo ogranicza i mozliwosci grzania, jak i mozliwosci ustawienia mebli. Na pozostalych scianach sporo okien i drzwi (wejsciowe, na balkon, na taras).
- ogrzewania podlogowego w calym domu nie chcielismy (my czesto wylaczamy ogrzewanie, nastawiamy czasowo, regulujemy. A bezwladnosc ciepla ogrzewania podlogowego to nawet 8 godzin).
-oferowany na rynku system pomp ciepla z mozliwoscia zainstalowania kaloryferow jest znow ponoc maly efektywny i tez nam odradzono...
Tak tez bedziemy czekac, zeby w przyszlosci wymyslono cos lepszego;) Na pewno terma gazowa nie jest dla nas rozwiazaniem na zawsze:)
Edytowane przez Jagielon
0 komentarzy
Rekomendowane komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia