Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości
  • wpisów
    318
  • komentarzy
    891
  • odsłon
    2 834

uaktualnienie, czyli 2 lata od rozpoczęcia budowy


Spirea

1 067 wyświetleń

 

dawno nie pisałam, ale jakoś siły odpadły. Wszystko się rozciągnęło w czasie. Powoli mobilizujemy siły, aby doprowadzić do szczęśliwego zakończenia. Wtzw.m iędzyczasie minęły właśnie 2 lata jak rozpoczęliśmy budowę w połowie kwietnia 2010r. Mieliśmy już mieszkać, niestety nie udało się.

 

 

Co sięwydarzyło/wydarzy:

 

 

1. Po moich ostatnich analizach AGD miałam chyba jeszcze większy mętlik w głowie.Zdecydowaliśmy się skorzystać z pomocy doradcy AGD, który swego czasu funkcjonował też na forum - Semper Solus. To był strzał w dziesiątkę. Pan nam uświadomił parę rzeczy, zwrócił uwagę na ważne i mniej istotne sprawy, za co warto dopłacić, a za co może już niekoniecznie. I co chyba istotne -powinniśmy mieć świadomość, że AGD kupuje się na ok. 8 lat. Obecna żywotność sprzętów jest niestety tak liczona (może poza Miele, ale tu też cena jest odpowiednio wysoka).

 

 

Finał-wybraliśmy sprzęt, który wyjdzie nam mniej więcej 1700 zł taniej niż pierwotnie zakładaliśmy.

 

 

a. lodówka-Sharp SJ PT690 RS - ta nie podlegała dyskusji, bo pod nie mamy już kupione meble. Nasz wybór został jednak oceniony bardzo pozytywnie - "jedne z najskuteczniejszych systemów chłodzących na rynku i dodatkowo bardzo dobrze przemyślany projekt wnętrza"

 

 

b. płyta-Bosch PIE 651R14E - analizowaliśmy w zasadzie płyty z jednym łączonym polem.80-tki odpadły z przyczyn, które podawałam w jednym z wcześniejszych wpisów.Pan nam jednak odradził takie rozwiązanie. W większości używa się te pola i tak jako dwa osobne (1 ,a łącznie może kilka razy w roku. Czy jest w takim razie sens do tego dopłacać.Uznaliśmy, że nie ma, a jeśli będziemy chcieli robić coś w brytfannie, to od tego będzie wybrany wypasiony piekarnik. Wybraliśmy więc rozwiązanie dobrego producenta,mało awaryjne, w dobrej cenie. Płyta ma 17poziomów mocy. Timer dla każdego pola osobno. Mały minus za brak slidera - ze sliderem cena podskakuje o kilkase tzłotych - ekonimocznie nie ma to sensu.

 

 

c. piekarnik-Gorenje BO 8770 AX - po moich analizach jednym z kryteriów wyboru miała być pyroliza. Doradca jednak sugerował rezygnację z tej funkcji z uwagi na bliskie sąsiedztwo piekarnika i lodówki (będzie to ścianka obudowy szafki piekarnika i 6 cm wolnej przestrzeni). Z propozycji, które nam przedstawił zainteresowała nas funkcja termosondy. Wybieraliśmy między Electroluxem a Gorenje. Electrolux nie podoba mi się wizualnie. Gorenje z kolei ma możliwość dokupienia akcesoriów do pizzy i brytfanny do pieczenia jak na grillu. Stanęło więc na tym modelu.Aha - czyszczenie parowe + kataliza na tylnej ściance

 

 

d. zmywarka-tu ostateczna decyzja nie zapadła, ale skłaniamy się do Whirlpoola ADG9860(ewentualnie nowszy model ADG 9960). Mieliśmy brać Siemensa SN66M095EU.Cytat:"Whirlpool ADG9860 będzie zasadniczo posiadał wszystko czego Państwo oczekujecie, a jeżeli jest taka możliwość to przed zakupem polecam obejrzenie "na żywo". Kosze ma rewelacyjnie zaprojektowane. Dół można praktycznie cały złożyć, uzyskując dużą, płaską powierzchnię.Zmywarka wyposażona jest w Infolight, ma kosz na sztućce (dzielony na pół),dodatkowo posiada możliwość mycia tylko w górnym koszu (delikatnie lub normalnie) tylko w dolnym koszu (intensywnie lub normalnie) lub w obydwu koszach(normalny cykl wynikający z wybranego programu)."

 

 

O modelu wyższym pisał u mnie Jarett. Na razie nie udało mi się znaleźć tych modeli na żywo. Wszystko jednak wskazuje, że weźmiemy jeden z nich. Z jednej strony chciałabym mieć Siemensa, bo taki sprawdzony i w ogóle naj, ale z drugiej strony nie jestem w stanie wytłumaczyć sobie, czemu z tego powodu dopłacać 1000 zł. Ekonomicznie to jest po prostu bez sensu.

 

 

Miałam kupować AGD na dniach, ale uznaliśmy, że lepiej się z tym wstrzymać do czerwca.Wszystko i tak będzie montowane po brudnych pracach, więc szkoda tracić 2 miesiące gwarancji, jak sprzęt będzie stać w kartonie.

 

 

2. Schody.

 

 

a. Temat rzeka. W złym znaczeniu oczywiście. Może pozostanę przy faktach - poprzedni wykonawcap ieniędzy nie oddał. Usiłował rozliczyć je materiałem. Prowadzona w związku z tym wymiana mailowa pokazała, że opowieści o jego profesjonaliźmie,przynajmniej w zakresie montowania i zrobienia konstrukcji i balustrady stalowej schodów,rozmijają się z prawdą. Całe szczęście w tym wszystkim, że nie doszło do realizacji tego zlecenia - mielibyśmy kucie wylewki z podłogówką,podpory pod spocznikiem, spawanie siatki i schodów, malowanie w prawie wykończonym domu,mocowanie schodów do ściany na kotwach chemicznych, których nie stosujesię do ceramiki poryzowanej. Zakończyłam dyskusję, bo mam dość nerwów. Już i tak każda wizyta na budowie w kontekście pokrzyżowania planów przeprowadzkowych przez schodziarza doprowadza mnie do szału. Tylko on ponosi odpowiedzialność za to, że jeszcze nie mieszkamy. Pozew został złożony.

 

 

b.podpisaliśmy nową umowę z terminem realizacji na koniec maja. Nie będzie kucia wylewki,podpór, wszystko będzie malowane proszkowo, w domu nie będzie spawania itd.Jestem więc dobrej myśli. Konstrukcja będzie w kolorze grafitowym dobrana do koloru słupa i ściany kuchennej. Balustrada z siatki prostej zgrzewanej ułożonej po skosie.

 

 

3. Podłogi.

 

 

Do jutra mam dostać wycenę na pozostałe panele. Wybrałam też podłogę do gabinetu -Eligna Wide UW 1539 - dość neutralne. Powinny być dobrym tłem na ewentualne białe biurko i regał z czarnej sklejki, jak i komponować się z sąsiadującą antracytową Berniną. Na górze zostaliśmy przy białym dębie QS. Okazuje się, że spory koszt będą stanowić dodatki - listwy i specjalny profil do połączenia między pomieszczeniami i zakończeniem paneli na antresoli. Sypialnię/garderobę/gabinet będziemy kłaść jakoś w maju. Korytarz i pracownia po montażu schodów, czyli w czerwcu.

 

 

4.Wykończeniówka.

 

 

A. kontynuuje powoli malowanie. Na pierwszy tydzień czerwca zarezerwowałam już wykończeniowca, który dokończy kafle po montażu schodów, łazienkę i może kotłownię + ewentualnie inne rzeczy. Położymy chyba jednak od razu listwy, bo jednak nie widzę tego, że już przy mieszkaniu będziemy ściągać kogoś do listew,czy sami ciąć i brudzić.

 

 

Montaż kuchni planuję na przełom czerwca.

 

 

5.Papierologia.

 

 

Dzisiaj spotykam się z geodetą, aby przekazać materiały do dokumentacji powykonawczej.W przyszłym tygodniu chcę ściągnąć kominiarza do zrobienia porządnie wentylacji garażu i kotłowni i na końcowy odbiór. Potem zostanie mi kontakt z architektem i zawiezienie pakietu do kierownika budowy. W dniu montażu schodów złożymy papiery o zgłoszeniu zakończenia budowy (chyba, że brak schodów nie będzie przeszkodą, to wcześniej).

 

 

6. Sprawy do zaplanowania:

 

 

a. drzwi wewnętrzne - wiem jakie chcę, nie wiem jaki kolor i gdzie. Trzeba to rozgryźć i zacząć zbierać oferty. Najlepiej, aby był wszystkie zamontowane, ale chyba nie uda się. Rozwiązanie połowiczne, to montaż samych ościeżnic i skrzydeł w łazience i wiatrołapie. Rozwiązanie minimalne drzwi w wiatrołapie i łazience,

 

 

b. podjazd i zagospodarowanie działki - dzisiaj mamy hałdę ziemi przed garażem i nie ma jakdo niego wjechać. Trzeba też rozprowadzić górę humusu z tyłu domu. Porasta ją jednak spora roślinność. Trzeba ustalić co z drenażem i odwodnieniem dookoła domu. Odwiedzić Betard i pogadać na temat szans i kosztów zrobienia podjazdu z betonu i płyt betonowych na przejście od przyszłej furtki do drzwi. Na razie wiem, że powinien być zrobiony z dylatacją co 2,5m i najlepiej zaimpregnowany.Powinna być też jakaś domieszka, aby był biały albo jasnoszary.

 

 

c. elewacja i barierki przy oknach na poddaszu - wstępnie planujemy całość na wrzesień.Rozważamy albo tynk silikonowy albo tynk mineralny z farbą silikonową. Co do firm, to rozważam Caparol. Na grupie wrocławskiej jest też osoba, która jestz adowolona z tynku silikonowego Mega1000. Muszę jednak ściągnąć kartę techniczną produktu. Firma, która robiła nam ocieplenie poleca nowy system Bolix HD. Toodpowiednik Caparol Carbon. Jest to coś, co ogranicza zawilgocenie tynku i jest jeszcze łatwiejsze samooczyszczanie. Ogólnie powinniśmy się raczej skłaniać ku produktom Bolix-u, bo styropian był kładziony na tym systemie. W razie problemów przy gwarancji producenci zwracają uwagę na zastosowanie całego systemu ociepleń. Może więc weźmiemy ten Bolix. Muszę o to podpytać fightera z forum.

 

 

d. blat do kuchni i łazienkowej szafki.

 

 

e.oświetlenie - wybrać i kupić niezbędne oświetlenie. Wszystkiego od razu nie kupimy, trzeba zrobić listę lamp wg skali ważności Na pierwszy ogień pójdzie chyba oświetlenie szynowe. Mayland poleciła mi system Brilux i chyba weźmiemy system Estra. Ale to po tym jak zrozumiem, czy mamy brać jednofazowy czy trójfazowy system. Szynówka zapewni nam oświetlenie na dole i u góry, więc teoretycznie można na razie podarować sobie oświetlenie przy schodach.

 

 

f. dokupić meble córce, kupić część garderoby, spiżarni, szafkę ze zlewem do pralni i pewnie mnóstwo innych rzeczy - na razie poprzestaniemy na tych niezbędnych.

 

 

g.zorganizować sprzątanie, przeprowadzkę i to wykonać.

 

 

Zaryzykuję niepoprawnie optymistycznie nowy termin przeprowadzki - okolice 18-21 czerwca.Nie ma wtedy dziecka, więc mielibyśmy wolną rękę.

Edytowane przez Spirea

4 komentarze


Rekomendowane komentarze

 

Kurcze przeraziłem się czytając Twój post, tym ile jeszcze do zrobienia przede mną. My zaczeliśmy w grudniu 2011, dom w stanie deweloperskim będzie gotowy za jakiś m-c, ale nie mamy wciąż wody - czekamy na decyzję z Inicjatyw Lokalnych we Wrocławiu, czy nam dofinansują budowę 150m w drodze gminnej. Jeśli tak, to przejmują pozowlenie i wszystkim się zajmują, minusem ogromnym jest fakt, że im się nigdzie nie spieszy i trwa to min. 1 rok!! Jeśli nie dostaniemy dofinansowania (w grę wchodzi 100tys PLN na 7 działek do podziału, wiec trochę jest), to mam to w nosie i robimy wodociąg sami i pewnie w 2 m-ce będzie gotowy.

 

 

Taka druga moja myśle, że ten dziennik budowy to trochę dla każdego jak wizyta u psychiatry. Można się wygadać, wyżalić i człowiekowi lepiej. A może bardziej jak terapia zbiorowa, bo inni coś powiedzą, też się pożalą :) No i nie trzeba za to płacić :)

Odnośnik do komentarza
Dzień dobry, pozwoliłam sobie obejrzeć wybrany przez Was sprzęt AGD, bo tez jestem na tym etapie i zdecydowanie polecam zmywarkę Whirlpoola. Od ośmiu lat używam takiej zmywarki z serii szósty zmysł i jest rewelacyjna. Nigdy nie było z nią żadnych problemów, sama dobiera sobie parametry mycia, jest cicha i praktycznie nie wymaga czyszczenia filtrów (zmywamy codziennie, a filtr czyszczę raz w roku), aż czasem mam wyrzuty sumienia, ze tak mało o nią dbam. Dlatego następna będzie też z tej serii i firmy i mam nadzieję, że będzie tak udana jak obecna. Dodatkowym atutem jest jej cena, poprzednia 8 lat temu kosztowała ponad 3 tys.zł.
Odnośnik do komentarza
Aga, dzięki za opinię. To fajnie, że sprzęt się sprawdził. Polecono mi ten model 9860, ale już jest chyba nie do dostania. Będę więc pewnie brać 9960.
Odnośnik do komentarza
Gość
Add a comment...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...