uaktualnienie, czyli 2 lata od rozpoczęcia budowy
dawno nie pisałam, ale jakoś siły odpadły. Wszystko się rozciągnęło w czasie. Powoli mobilizujemy siły, aby doprowadzić do szczęśliwego zakończenia. Wtzw.m iędzyczasie minęły właśnie 2 lata jak rozpoczęliśmy budowę w połowie kwietnia 2010r. Mieliśmy już mieszkać, niestety nie udało się.
Co sięwydarzyło/wydarzy:
1. Po moich ostatnich analizach AGD miałam chyba jeszcze większy mętlik w głowie.Zdecydowaliśmy się skorzystać z pomocy doradcy AGD, który swego czasu funkcjonował też na forum - Semper Solus. To był strzał w dziesiątkę. Pan nam uświadomił parę rzeczy, zwrócił uwagę na ważne i mniej istotne sprawy, za co warto dopłacić, a za co może już niekoniecznie. I co chyba istotne -powinniśmy mieć świadomość, że AGD kupuje się na ok. 8 lat. Obecna żywotność sprzętów jest niestety tak liczona (może poza Miele, ale tu też cena jest odpowiednio wysoka).
Finał-wybraliśmy sprzęt, który wyjdzie nam mniej więcej 1700 zł taniej niż pierwotnie zakładaliśmy.
a. lodówka-Sharp SJ PT690 RS - ta nie podlegała dyskusji, bo pod nie mamy już kupione meble. Nasz wybór został jednak oceniony bardzo pozytywnie - "jedne z najskuteczniejszych systemów chłodzących na rynku i dodatkowo bardzo dobrze przemyślany projekt wnętrza"
b. płyta-Bosch PIE 651R14E - analizowaliśmy w zasadzie płyty z jednym łączonym polem.80-tki odpadły z przyczyn, które podawałam w jednym z wcześniejszych wpisów.Pan nam jednak odradził takie rozwiązanie. W większości używa się te pola i tak jako dwa osobne (1 ,a łącznie może kilka razy w roku. Czy jest w takim razie sens do tego dopłacać.Uznaliśmy, że nie ma, a jeśli będziemy chcieli robić coś w brytfannie, to od tego będzie wybrany wypasiony piekarnik. Wybraliśmy więc rozwiązanie dobrego producenta,mało awaryjne, w dobrej cenie. Płyta ma 17poziomów mocy. Timer dla każdego pola osobno. Mały minus za brak slidera - ze sliderem cena podskakuje o kilkase tzłotych - ekonimocznie nie ma to sensu.
c. piekarnik-Gorenje BO 8770 AX - po moich analizach jednym z kryteriów wyboru miała być pyroliza. Doradca jednak sugerował rezygnację z tej funkcji z uwagi na bliskie sąsiedztwo piekarnika i lodówki (będzie to ścianka obudowy szafki piekarnika i 6 cm wolnej przestrzeni). Z propozycji, które nam przedstawił zainteresowała nas funkcja termosondy. Wybieraliśmy między Electroluxem a Gorenje. Electrolux nie podoba mi się wizualnie. Gorenje z kolei ma możliwość dokupienia akcesoriów do pizzy i brytfanny do pieczenia jak na grillu. Stanęło więc na tym modelu.Aha - czyszczenie parowe + kataliza na tylnej ściance
d. zmywarka-tu ostateczna decyzja nie zapadła, ale skłaniamy się do Whirlpoola ADG9860(ewentualnie nowszy model ADG 9960). Mieliśmy brać Siemensa SN66M095EU.Cytat:"Whirlpool ADG9860 będzie zasadniczo posiadał wszystko czego Państwo oczekujecie, a jeżeli jest taka możliwość to przed zakupem polecam obejrzenie "na żywo". Kosze ma rewelacyjnie zaprojektowane. Dół można praktycznie cały złożyć, uzyskując dużą, płaską powierzchnię.Zmywarka wyposażona jest w Infolight, ma kosz na sztućce (dzielony na pół),dodatkowo posiada możliwość mycia tylko w górnym koszu (delikatnie lub normalnie) tylko w dolnym koszu (intensywnie lub normalnie) lub w obydwu koszach(normalny cykl wynikający z wybranego programu)."
O modelu wyższym pisał u mnie Jarett. Na razie nie udało mi się znaleźć tych modeli na żywo. Wszystko jednak wskazuje, że weźmiemy jeden z nich. Z jednej strony chciałabym mieć Siemensa, bo taki sprawdzony i w ogóle naj, ale z drugiej strony nie jestem w stanie wytłumaczyć sobie, czemu z tego powodu dopłacać 1000 zł. Ekonomicznie to jest po prostu bez sensu.
Miałam kupować AGD na dniach, ale uznaliśmy, że lepiej się z tym wstrzymać do czerwca.Wszystko i tak będzie montowane po brudnych pracach, więc szkoda tracić 2 miesiące gwarancji, jak sprzęt będzie stać w kartonie.
2. Schody.
a. Temat rzeka. W złym znaczeniu oczywiście. Może pozostanę przy faktach - poprzedni wykonawcap ieniędzy nie oddał. Usiłował rozliczyć je materiałem. Prowadzona w związku z tym wymiana mailowa pokazała, że opowieści o jego profesjonaliźmie,przynajmniej w zakresie montowania i zrobienia konstrukcji i balustrady stalowej schodów,rozmijają się z prawdą. Całe szczęście w tym wszystkim, że nie doszło do realizacji tego zlecenia - mielibyśmy kucie wylewki z podłogówką,podpory pod spocznikiem, spawanie siatki i schodów, malowanie w prawie wykończonym domu,mocowanie schodów do ściany na kotwach chemicznych, których nie stosujesię do ceramiki poryzowanej. Zakończyłam dyskusję, bo mam dość nerwów. Już i tak każda wizyta na budowie w kontekście pokrzyżowania planów przeprowadzkowych przez schodziarza doprowadza mnie do szału. Tylko on ponosi odpowiedzialność za to, że jeszcze nie mieszkamy. Pozew został złożony.
b.podpisaliśmy nową umowę z terminem realizacji na koniec maja. Nie będzie kucia wylewki,podpór, wszystko będzie malowane proszkowo, w domu nie będzie spawania itd.Jestem więc dobrej myśli. Konstrukcja będzie w kolorze grafitowym dobrana do koloru słupa i ściany kuchennej. Balustrada z siatki prostej zgrzewanej ułożonej po skosie.
3. Podłogi.
Do jutra mam dostać wycenę na pozostałe panele. Wybrałam też podłogę do gabinetu -Eligna Wide UW 1539 - dość neutralne. Powinny być dobrym tłem na ewentualne białe biurko i regał z czarnej sklejki, jak i komponować się z sąsiadującą antracytową Berniną. Na górze zostaliśmy przy białym dębie QS. Okazuje się, że spory koszt będą stanowić dodatki - listwy i specjalny profil do połączenia między pomieszczeniami i zakończeniem paneli na antresoli. Sypialnię/garderobę/gabinet będziemy kłaść jakoś w maju. Korytarz i pracownia po montażu schodów, czyli w czerwcu.
4.Wykończeniówka.
A. kontynuuje powoli malowanie. Na pierwszy tydzień czerwca zarezerwowałam już wykończeniowca, który dokończy kafle po montażu schodów, łazienkę i może kotłownię + ewentualnie inne rzeczy. Położymy chyba jednak od razu listwy, bo jednak nie widzę tego, że już przy mieszkaniu będziemy ściągać kogoś do listew,czy sami ciąć i brudzić.
Montaż kuchni planuję na przełom czerwca.
5.Papierologia.
Dzisiaj spotykam się z geodetą, aby przekazać materiały do dokumentacji powykonawczej.W przyszłym tygodniu chcę ściągnąć kominiarza do zrobienia porządnie wentylacji garażu i kotłowni i na końcowy odbiór. Potem zostanie mi kontakt z architektem i zawiezienie pakietu do kierownika budowy. W dniu montażu schodów złożymy papiery o zgłoszeniu zakończenia budowy (chyba, że brak schodów nie będzie przeszkodą, to wcześniej).
6. Sprawy do zaplanowania:
a. drzwi wewnętrzne - wiem jakie chcę, nie wiem jaki kolor i gdzie. Trzeba to rozgryźć i zacząć zbierać oferty. Najlepiej, aby był wszystkie zamontowane, ale chyba nie uda się. Rozwiązanie połowiczne, to montaż samych ościeżnic i skrzydeł w łazience i wiatrołapie. Rozwiązanie minimalne drzwi w wiatrołapie i łazience,
b. podjazd i zagospodarowanie działki - dzisiaj mamy hałdę ziemi przed garażem i nie ma jakdo niego wjechać. Trzeba też rozprowadzić górę humusu z tyłu domu. Porasta ją jednak spora roślinność. Trzeba ustalić co z drenażem i odwodnieniem dookoła domu. Odwiedzić Betard i pogadać na temat szans i kosztów zrobienia podjazdu z betonu i płyt betonowych na przejście od przyszłej furtki do drzwi. Na razie wiem, że powinien być zrobiony z dylatacją co 2,5m i najlepiej zaimpregnowany.Powinna być też jakaś domieszka, aby był biały albo jasnoszary.
c. elewacja i barierki przy oknach na poddaszu - wstępnie planujemy całość na wrzesień.Rozważamy albo tynk silikonowy albo tynk mineralny z farbą silikonową. Co do firm, to rozważam Caparol. Na grupie wrocławskiej jest też osoba, która jestz adowolona z tynku silikonowego Mega1000. Muszę jednak ściągnąć kartę techniczną produktu. Firma, która robiła nam ocieplenie poleca nowy system Bolix HD. Toodpowiednik Caparol Carbon. Jest to coś, co ogranicza zawilgocenie tynku i jest jeszcze łatwiejsze samooczyszczanie. Ogólnie powinniśmy się raczej skłaniać ku produktom Bolix-u, bo styropian był kładziony na tym systemie. W razie problemów przy gwarancji producenci zwracają uwagę na zastosowanie całego systemu ociepleń. Może więc weźmiemy ten Bolix. Muszę o to podpytać fightera z forum.
d. blat do kuchni i łazienkowej szafki.
e.oświetlenie - wybrać i kupić niezbędne oświetlenie. Wszystkiego od razu nie kupimy, trzeba zrobić listę lamp wg skali ważności Na pierwszy ogień pójdzie chyba oświetlenie szynowe. Mayland poleciła mi system Brilux i chyba weźmiemy system Estra. Ale to po tym jak zrozumiem, czy mamy brać jednofazowy czy trójfazowy system. Szynówka zapewni nam oświetlenie na dole i u góry, więc teoretycznie można na razie podarować sobie oświetlenie przy schodach.
f. dokupić meble córce, kupić część garderoby, spiżarni, szafkę ze zlewem do pralni i pewnie mnóstwo innych rzeczy - na razie poprzestaniemy na tych niezbędnych.
g.zorganizować sprzątanie, przeprowadzkę i to wykonać.
Zaryzykuję niepoprawnie optymistycznie nowy termin przeprowadzki - okolice 18-21 czerwca.Nie ma wtedy dziecka, więc mielibyśmy wolną rękę.
Edytowane przez Spirea
4 komentarze
Rekomendowane komentarze