Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości
  • wpisów
    103
  • komentarzy
    96
  • odsłon
    236

Dylematy i rozterki „oknowe, ogrzewaniowe i podłogowe”…


Justka_krk

1 295 wyświetleń

 

 

Przestój na budowie, choć czasem potrzebny, nam chyba nie służy…z racji chwilowych braków zajęć ogólnobudowlanych (zamówić beton, zamówić piach, zamówić dechy, domówić dechy, odmówić stal, bo na razie za dużo, ale za to domówić papę bo zabrakło itp…) zaczęliśmy z M. myśleć, myślimy, myślimy i póki co jesteśmy myśliwymi z mocno rozchwianymi myślami Nie jest dobrze!

 

 



Po pierwsze – okna – na etapie PnB porozsyłałam maile do różnych wykonawców chcąc zrobić małe rozeznanie, żeby potem już coś wiedzieć…odpowiedziało kilku, najczęściej w styu:’ zapraszamy do siedziby –wszystko się da jak się da i będzie pani zadowolona’ - potem temat zginął śmiercią naturalną w natłoku innych spraw. Dziś powraca ze zdwojoną siłą, bo w sprawę zaangażował się M. a kto go zna wie, że czyny nie słowa są jego dewizą – zarwał kilka nocy, przeczytał chyba wszystko co dotyczyło okien na FM. I zdecydował – wyłącznie profile Shuco – tylko w Krk. nie ma producenta, który parałby się takim typem profili, ‘w świecie’ kilku się znalazło, ale ceny rozpięte jak spadochron u skoczka i w dodatku ta odległość…Kilkadziesiąt telefonów, kilkanaście maili i mamy już prawie klepnięte okna od P.H.U. Zieliński z Łodzi, bo i oferta fajna, i wydają się ok, i zaangażowani w sprawę, ale ani jednego info na ich temat w necie nie znaleźliśmy (założyłam nawet osobny temat na forum licząc na jakieś komentarze i wsparcie w tej arcytrudnej decyzji - do dziś cicho wszędzie, głucho wszędzie – co z naszymi oknami będzie???? )

 

 



Po drugie – ogrzewanie – do wczoraj było pewne, że będzie ekogroszek plus gaz płynny plus kominek (ten ostatni to sporadycznie, tak w ramach gościnnych występów) i nasz coraz mocniejszy ukłon w stronę kolektorów słonecznych, a dziś, dziś ‘poczuliśmy miętę’ do pompy ciepła, która byłaby idealna jedna, mała, zgrabna, nie wymagała od nas nieustannej uwagi, zadowoliłaby się jedną instalacją, kosztowałaby niewiele więcej od ww. systemów, ale znów zaczynamy czytać i głupieć – wiadomo ilu zwolenników tylu przeciwników, do tego wątpliwości czy potrzebne kolejne lub zmienione PnB (ktoś pisał, że zmienił decyzję dot. ogrzewania i musiał zmieniać WZ), co z kominami, które już zakupione tylko czekają, aż po nie przyjedziemy (system Shiedel)…i czas, który nas goni nieubłaganie, bo jak zaczną murować ściany to i pójdą kominy – a czy one się nadają do pompy ciepła –i tak koło się zamyka, a my robimy coraz bardziej nerwowi

 

 



Sprawa trzecia – podłogi – M. chce na parterze w kuchni i jadalni płytki, a ja nie wiem czy chcę płytki czy wolę drewno, niby jeszcze na to jest czas, ale już mnie to zastanawia (choć głośno o tym nie mówiłam – M. dowie się czytając ) z racji odległości czasowej teraz skupię się na dwóch pierwszych problemach – licząc, że może ktoś z Was szepnie słówko i coś doradzi?…Obywatele, budowniczy, forumowicze!!! Pomożecie?????

13 komentarzy


Rekomendowane komentarze

 

Rozważaliśmy ogrzewanie przyszlego domu pompą ciepła z pionowym kolektorem (ze względu na wielkość działki nie mógł być poziomy). Wyceny mieliśmy z trzech różnych firm, wszystkie były przerażające. Ta inwestycja nie ma szans na zwrócenie się. Zrezygnowaliśmy na rzecz pieca na ekogroszek. Niestety, bo pompa była marzeniem mojego męża, ale władowanie ogromnej kasy w jej instalację podczas gdy piec będzie nas kosztował o połowę mniej, byłoby glupotą. Jednak w fundamentach zrobimy jakieś przejścia, na wypadek, gdybyśmy mieli kiedyś za dużo kasy i chcieli ją w pompę władować

 

My rozpatrywaliśmy tylko taki rodzaj pompy ciepła, są zdaje się inne. Poczytajcie, pomyślcie, a decyzję i tak musicie podjąć sami

Odnośnik do komentarza

 

:) nadal myślimy, nadal nie wiemy...rozesłałam zapytania -czekam na ofertę - jeśli różnica w kosztach instalacji będzie +/- 5-10tys. to chyba się zdecydujemy, więcej nie - też nam szkoda kasy, bo wydatki inne się mnożą jak komary na Mazurach....

 

niestety, w fundamentach nie zrobiliśmy przepustów, ale pewnie i to da się jakoś przebić :)

Odnośnik do komentarza
A braliście pod uwagę pompę powietrzną? Nie wiem jak u Was z klimatem ale my się zdecydowaliśmy. Wciąż nie jestem na 100% pewien czy będziemy zadowoleni ale przede wszystkim Żona jest zadowolona. Nie mamy jej jeszcze zamontowanej więc nie mogę podzielić się doświadczeniami. Jeśli chodzi o koszty inwestycyjne to wydaje mi się, że jest to niewiele droższe od pieca na ekogroszek a przede wszystkim jest czyste, bezobsługowe i nie wymaga pomieszczenia na magazynowanie paliwa. W cenie dostaliśmy też kompletną instalację ogrzewania podłogowego i wod-kan. Jak porównywałem z ofertami na kotłownie zasilane innym paliwem, do tego musiałem jeszcze doliczyć pozostałe instalacje (grzejniki, wod-kan, dodatkowe ogrzewanie podłogowe w kuchni i łazienkach) to różnica była naprawdę niewielka i to nas przekonało. Jakby co mogę dać namiar na firmę.
Odnośnik do komentarza

 

bardzo proszę o namiary :) zapytać zawsze warto!

 

nie braliśmy konkretnej pompy pod uwagę, bo na razie rozeznajemy temat, słyszałam,że powietrzne mogą nie dogrzewać- ale znów to opinie ludzi piszących, że 'z ich wiedzy tak wynika' a realnie żaden nie potwierdził, że ma i nie dogrzewa...

Odnośnik do komentarza

 

http://www.cieploserwis.pl" rel="external nofollow">http://www.cieploserwis.pl" rel="external nofollow">http://www.cieploserwis.pl" rel="external nofollow">http://www.cieploserwis.pl Pan Dawid Sałata. Też słyszałem, że mogą niedogrzewać ale to wszystko kwestia konkretnego przypadku (dlatego pytałem o klimat u Was). My zaryzykowaliśmy i mam nadzieję, że będziemy zadowoleni. Znajomi mają i nie narzekają (konkretów nie znam). My zrobiliśmy dodatkowo rozprowadzenie ciepła od kominka ale bez płaszcza wodnego. Komin w kotłowni jest ale na dzisiaj to bym z niego zrezygnował bo gdybyśmy kiedyś w przyszłości zdecydowali na inne źródło ciepła to przy mocy kotła do 21kW wystarczyłaby rura na zewnątrz budynku zamiast całego komina. No ale już trudno, komin zrobiony więc nie będziemy narzekać.

 

A tak na marginesie to wydaje mi się, że to nie tak, że powietrzna nie dogrzewa tylko poniżej pewnej temperatury (w naszym przypadku -22) włącza się grzałka co oznacza, że grzanie jest droższe. Natomiast liczę na to, że w kalkulacji całorocznej albo kilkuletniej koszt ogrzewania tą pompą i tak wyjdzie tańszy niż kotłem na ekogroszek lub gazem z butli a bezobsługowość takiej pompy jest wg mnie bezcenna.

Odnośnik do komentarza
dzięki, napisałam z prośbą o wstępną symulację kosztów, jedynie problem z transportem tego przez....całą Polskę :(, ale to będziemy się martwić jeśli dojdzie do zakupów...
Odnośnik do komentarza
Tym bym się nie przejmował - u nas wykonanie 1 etapu nie trwało więcej niż tydzień. Poza tym pewnie współpracują z różnymi firmami i mogą polecić kogoś bliżej Waszego miejsca budowy.
Odnośnik do komentarza
Justyna, co do okien - na profilach Schuco robi m.in. Jezierski i Hekaplast. Na forum są przedstawiciele obu firm - najbardziej zorientowany (moim zdaniem) to Jareko. Zamawiałam właśnie u Niego. Możesz też wrzucić na wątku "szukam dobrych okien" otrzymaną specyfikację i zweryfikować, czy wszystko ok. Swego czasu przesiedziałam kilka wieczorów i godzin nocnych na wątkach okiennych i poza parametrami równie istotny jest prawidłowy montaż. Może więc też spytaj o tę firmę w "oknach" albo Grupie Łódzkiej.
Odnośnik do komentarza

 

Dzięki pomocy pomocnych forumowiczów już właściwie decyzja podjęta, cena ustalona, szczegóły ustalone, umowa się przygotowuje. Będzie firma Mróz z Łodzi, na najwspanialszych naszym zdaniem profilach Schuco, okna Hekaplast :)

 

Dziękuję za pomoc!

Odnośnik do komentarza

 

niestety musisz uwierzyć -nie ma w Krakowie takiego producenta :(,

 

Hekaplast przekazał nasz kontakt do Tarnowa - najbliższy, który się tym zajmuje, ale i tak zdecydowaliśmy się na Mroza z Łodzi - ma dobre opinie, jest dla nas atrakcyjny cenowo, ludzie na forum chwalą montażystów - to są ważne dla nas rzeczy stąd nasza decyzja :)

 

sprawa okien załatwiona:lol2: - gorzej z PC - tam dreptamy w miejscu

Odnośnik do komentarza

 

PC ? a co to takiego ?? po co Ci PC?

 

poczytaj wątek "jaśkowe wynalazki"

 

 

znam takich którzy chcieli mieć pompę a przerzucili się na prąd + wynalazki - tylko do tego trzeba podeść kompleksowo a nie jako zbiór przypadkowych urządzeń

Odnośnik do komentarza
My many zamówioną PC powietrzną 11KW w firmie z Bielska- Białej. To nie jest kwestia nie dogrzania tylko przy ekstremalnych mrozach pow. - 20 stopni włącza się grzałka która dogrzewa. Zwieksza się koszt zuzycia prądu ale to niewiele. Atak ekstremalne mrozy ile dni sąw roku. Zatem trzebasobie to przeliczyć w skali roku lub paru lat. U nas koszt PC wyszedł raptem ok. 7 tys więcej niż inne systemy. Zaoszczędziliśmy na budowie komina do kotłowni.
Odnośnik do komentarza
Gość
Add a comment...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...