Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości
  • wpisów
    47
  • komentarzy
    56
  • odsłon
    82

kominy, ogrzewanie - jakie zrobić? podpowiedzcie coś!


mariusz242

996 wyświetleń

 

No właśnie, jak w tytule.

 

Jestem na etapie podejmowania decyzji o zakupie komina do domu (parterówka, p.u. 100 m2).

 

Wybór komina systemowego uzależniony jest od tego w jaki sposób chcę odgrzewać dom. A ja tego jeszcze nie wiem na 100%.

 

W projekcie mamy ogrzewanie gazowe + kominek. Kominka nie chcemy a gaz jak najbardziej mógłby być. Tylko czy ograniczać się do jednego tylko źródła ciepła? moja żona mówi żeby nie zamykać sobie drogi i stworzyć taki system (jeśli rachunki za gaz nie będą za niskie) aby była możliwość podpiąć do systemu np piec na węgiel. ale to by oznaczało że od razu trzeba budować dwa kominy jeden dla gazu (bo zakładam kondensat) a drugi dla węgla.

 

 

Napiszcie jak robicie u siebie.

 

pozdrawiam

6 komentarzy


Rekomendowane komentarze

 

No to wychodzi budowa jednego duzego komina z 2 kanałami. Jeden dla gazu z wkładem kwasoodpornym a drugi zwykły dymny z wkładem ceramicznym. Czy macie tyle miejsca aby taki komin zmieścić + jeszcze kanały wentylacyjne szczególnie przy gazie.

 

Nie zazdroszczę wyborów.

Odnośnik do komentarza
Miejsce by było. tylko pytanie czy mógłbym w jednym pomieszczeniu piec gazowy + (ewentualnie) później piec na paliwo stałe trzymać? Gdzieś słyszałem że nie bardzo - nie wiem czy to z przepisów prawa wynika czy po prostu - pylenie z pieca np węglowego może szkodzić piecowi na gaz.
Odnośnik do komentarza

 

Tak tylko dopowiem - zdecydowaliśmy że zrobimy jeden komin spalinowy (gaz) i jeden dymowy (węgiel). Będą budowane jako jeden duży komin (dojdą jeszcze kształtki wentylacyjne). Powiększamy trochę kotłownię. Na razie nastawiamy się na ogrzewanie gazem, jakbyśmy chcieli zmienić na węgiel to dobuduje się ściankę w kotłowni i będzie oddzielne pomieszczenie dla pieca gazowego i węglowego.

 

Tak radzi moja małżonka - posłucham się jej tym razem

Odnośnik do komentarza

 

A może Pompa ciepła gruntowa jesli działka w miarę duża lub powietrzna i wtedy zero kominów juz ładnych parę tysięcy się zaoszczedzi na budowę komina jego obróbkę dodatkowe miejsce na węgiel czy na wentylację do gazu. Dachu nie trzeba dziurawić na komin. Odpada obróbka komina którą dekarze uwielbiają spartolić. I te zaoszczędzoną kaskę wydac na PC. Przy gazie dochodzi jeszcze koszt przyłącza , projektu , montażu instalacji, zakup pieca gazowego czy węglowego. Radzę dobrze policzyć. Per saldo może okazać się iż różnica nie jest taka duża. Koszt utrzymania przy PC bedzie niższy niż przy gazie, zero syfu jak przy węglu. Tylko przy PC jest jeden podstawowy warunek zero kalafiorów na ścianach tylko podłogówka + ewentualnie drabinka w łazience. żeby to miało sens ekonomiczny gdyż PC lubi niskotemperaturowe zasilanie. Chociaż znam domy gdzie PC hula przy kaloryferach.

 

U nas w projekcie były 3 kominy ostał się ino jeden do kominka

Odnośnik do komentarza

 

Nigdy nie zastanawiałem się poważnie na PC. Wiem że odwierty są masakrycznie drogie, chyba ok 10 tys za jeden odwiert a pewnie ze trzy trzeba by wykonać.

 

Przyłącze gazu, kominy, obróbki kominów oraz piec gazowy powinno wyjść w granicach 15 tys zł. także różnica w samych kosztach na niekorzyść PC. Oszczędność na paliwie to ze 3 tys/ rok więc po 5 latach koszty PC zrównuje się z gazem Z tym że wykonanie instalacji PC też pewnie swoje kosztuje. To tak na szybko, po mojemu.

Odnośnik do komentarza

 

Cena odwiertów obecnie wynosi ok 80 zł /1m. a ilość i długośc odwiertów zależy od mocy pompy i jaki grunt masz pod spodem. Ja mam Pompę ciepła powietrze - woda (tu nie ma odwiertów) Koszt ok 26 tys. z montażem i wyposażeniem kotłowni. W PC wbudowany jest zbiornik wody uzytkowej 270L. Zatem stoi sobie u mnie coś co wyglądem przypomina lodówkę i zajmuje mi ok 1m2 pomieszczenia + na zewnątrz budynku jednostka zewnętrzna taki duży wentylatorek jak przy klimie. Przy PC gruntowej zamiast odwiertów można też dać rurki z glikolem poziomo w działce - koszt niewielki bo praca koparki + rurki PE niebieskie. W tej chwili zasilam podłogówkę temperaturą 28* a w domu mam ok 22* a jeszcze dużo rzeczy nie pokończonych.

 

Źródło grzania jest bardzo ważną sprawą i czasami warto poświęcić trochę czasu na zaznajomienie się z róznymi sposobami grzania. Ja na to poświęciłem bez mała rok czasu (oczywiście nie tylko na kwestie grzania) i teraz wiem że nie był to czas stracony.

 

Podstawowy warunek zleć zrobienie OZC (np. u forumowego Asolta). Koszt to kika stów a przyda się ci bez względu na jakie źródło grzania się w końcu zdecydujesz.

Odnośnik do komentarza
Gość
Add a comment...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...