Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości
  • wpisów
    53
  • komentarzy
    116
  • odsłon
    227

Dylatacja pod deskowanym dachem czyli jak w prosty sposób przewietrzyć ocieplenie.


marmur7

21 207 wyświetleń

 

Sporo wody upłynęło, zanim makówka zaczęła pracować prawidłowo w sprawie przewietrzania wełny mineralnej pod deskowaniem. Bo choć rozwiązań jest sporo, jakoś żadne mnie nie rozłożyło na łopatki. Poniżej trzy zdjęcia jak rozwiązałem ten problem w naszej hacjendzie:

 

 

IMG_4397.jpg

 

 

Najczęściej stosuje się sznurek, nawet zacząłem go już mocować, jednak przy rozpiętości krokwi ok 80 cm wystarczył mały nacisk by sznurek ugiął się aż do desek. Nie chciałem dopuścić do sytuacji, że w którymś miejscu mocno dociśnięta wełna przerwie obieg powietrza - butwienie i grzybek na drewnie byłby mi wyjątkowo nie na rękę

 

 

IMG_4402.jpg

 

 

Kupiłem więc zestaw ratunkowy składający się z :

 

- zszywacza/takera elektrycznego ( 117 zł wydane rozsądnie, bo przydaje się do wielu innych prac)

 

- siatki podtynkowej ( najtańsza z możliwych w Leroy za 1,59 zł m2),

 

- drewnianych listew 2x3 cm

 

- do tego zszywki, wkręty i coca cola w Biedronce ( bo pić mi się chciało)

 

 

Robota żmudna, ale efekty fajne. Siatkę bez trudu można napreżyć tak, że nawet pod sporym punktowym naciskiem nie ugnie się więcej niż o 0,5 cm. Jest przytwierdzona do listew i krokwi wyłącznie zszywkami. W przeciwieństwie do sznurka nie ulega rozluźnieniu. Listwy zamontowałem tak by szczelina miała 3 cm. Celowo zostawiłem przerwy między nimi, by powietrze krążyło jeszcze swobodniej. Wełnę można układać bez obaw, że dotknie desek.

 

Na koniec zabezpieczenie wełny sznurkiem ( kochany taker) i pierwsza warstwa wełny już jest :)

 

 

IMG_4401.jpg

Edytowane przez marmur7

8 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Zwykła , podtynkowa siatka w zupełności wystarczy - niektórzy, zamiast listew drewnianych dają paski styropianu. Chodzi oczywiście o cenę. Jednak z własnych obserwacji wiem, że styk drewna i styropianu to miejsce wymarzone do tworzenia się grzyba. Wystarczy do tego minimalna ilość wilgoci. Dlatego wybrałem wariant nieco droższy, z listwami drewnianymi. Na wszelki wypadek, każdą listwę dokładnie zaimpregnowałem Penetrinem. Pozdrawiam wszystkich :)
Odnośnik do komentarza
Masz na myśli membranę wysokoparoprzepuszczalną ? Jeśli masz taką, to dodatkowej szczeliny dylatacyjnej już nie trzeba stosować - membrana pozwala na wydostanie się wilgoci z wewnątrz budynku, a jednocześnie chroni przed wilgocią zewnętrzną. Jej przeciwieństwem jest folia paroszczelna , którą montuje się między wełną a płytami GK jako tzw opóźniacz pary wodnej. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Gość
Add a comment...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...