Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości
  • wpisów
    53
  • komentarzy
    116
  • odsłon
    147

Sezon kominkowy czyli zawartość drewna w drewnie albo jak zrobić klienta w balona :)


marmur7

3 670 wyświetleń

 

Do napisania tego postu skłoniła mnie obserwacja ofert sprzedaży drewna kominkowego. Bezpośrednim bodźcem był natomiast zakup drewna kominkowego, (przez sąsiada) w pewnym popularnym w okolicach Poznania składzie drewna.

 

 

Zamówił on 4 metry przestrzenne drewna wysuszonego i ukłożonego. Po przywiezieniu już na pierwszy rzut oka widac było, iz drewna jest znacznie mniej niż deklarowana ilość.

 

Niestety, wspomniany sąsiad kupował drewno pierwszy raz i nie potrafił ocenić , choćby w przybliżeniu zgodności zamówienia.

 

Zaproponowałem więc ścisłe ułożenie drewna, tak by można było bez wątpliwości ocenić faktyczną ilość drewna.

 

Po ułożeniu okazało się, iz w rzeczywistości otrzymał ok 3 metry przestrzenne. Biorąc pod uwagę, iż za mp płacił ok 250 zł, nie trzeba dodawać, że humor mu się nieco zepsuł.

 

 

W czym rzecz ? - ano w tym, że w Polsce od pewnego czasu przyjął sie wśród sprzedawców tzw marketowy sposób układania drewna.

Dla zobrazowania, przykładowe zdjęcie drewna układanego tradycyjnie.

 

Jak widać drewno jest układane ściśle i w jednym kierunku. Przestrzenie między kawałkami drewna, znikome.

 

 

http://static.multipino.pl/photoOffer/p/351615_p.jpg" rel="external nofollow">http://static.multipino.pl/photoOffer/p/351615_p.jpg

 

 

 

 

Poniżej natomiast popularny ostatnio sposób układania - zastosowany najpierw przez markety budowlane, a później chętnie przejęte przez większość sprzedawców. Rzędy drewna są układane w poprzek na całości lub w części stosu.

 

Jest metr ? - jest :)

 

A przy okazji ile zdrowego powietrza :)

 

 

http://www.lubin.xck.pl/wp-content/uploads/wpclassifieds/2012/02/09/2732-1.jpg" rel="external nofollow">http://www.lubin.xck.pl/wp-content/uploads/wpclassifieds/2012/02/09/2732-1.jpg

 

 

A teraz empiryczny przykład , ile tracimy na tym drobnym myku.

 

 

Otóż poświęciłem trochę czasu na gimnastykę ogólnorozwojową jaką jest poukładanie obok siebie dwóch metrów przestrzennych drewna ( 1 m drewna suchego i 1 m drewna mokrego)

 

 

Oczywiście połupane szczapy mogą się różnić wielkością, ale przyjąłem prostą zasadę - drewno o średnicy powyżej 30 cm jest łupane na 4 części, a mniejsze na 2 części. Średnia długość szczap to ok 33 cm.

 

 

Po ułożeniu ( tradycyjnym) w 1 metrze przestrzennym drewna świeżego zmieściło się 210 szczap.

 

 

Trzeba tu dodać, że różnica pomiędzy drewnem mokrym i suchym to ok 10-15 % objętości tzn po wyschnięciu drewna jest go na stosie zauważalnie mniej.

 

 

I rzeczywiście, gdy obok pierwszego stosu ułożyłem suchutki sezonowany przez 2,5 roku jesion, w jednym metrze przestrzennym zmieściło się aż 235 szczap (!).

 

 

 

A teraz spójrzcie na oferty większości składów drewna, oferują one głównie drewno świeżo ścięte - otóż przeszedłem się do kilku z nich i NIGDY nie było w jednym, deklarowanym metrze więcej niż 180 szczap drewna...

Szczapy układane były oczywiście naprzemiennie w poprzek.

 

Wybierałem stosy drewna o zbliżonej wielkości szczap - były wśród nich także stosy hardcorowe , liczące tylko 150 a nawet 120 szczap, choć w tych ostatnich, gwoli ścisłości - drewno było łupane tylko na dwie części, szczapy były zauważalnie większe i trudno tu o porównania.

 

 

Mam nadzieję, że moja gimnastyka nie pójdzie na marne

 

Moi drodzy - kupujmy drewno a nie powietrze :)

Edytowane przez marmur7

3 komentarze


Rekomendowane komentarze

Mówiąc szczerze, od dawna byłem ciekawy ile upcham drewna w jednym metrze - potrzebne mi to było do szacunkowego obliczenia ile rzeczywiście spalam drewna i czy opłaca sie kupować brykiet. A jak przy okazji komuś się to przyda, to fajnie :)
Odnośnik do komentarza
Gość
Add a comment...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...