Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości
  • wpisów
    5
  • komentarzy
    10
  • odsłon
    41

Energooszczędny na płycie


MagdaK.

1 778 wyświetleń

 

Do architekta trafiłam z mocnym postanowieniem, że dom ma być energooszczędny i dlatego ma stać na płycie fundamentowej. Byłam głucha na: “a po co, skoro grunt OK?”, “a ławy nie byłyby lepsze?”, “kasy ma pani za dużo?”. Architekt jako jeden z nielicznych nie torpedował mojego pomysłu.Dla mnie płyta to przede wszystkim ograniczenie występowania mostków termicznych do minimum, brak niekontrolowanego osiadania budynku. Pierwotnie płytę miał wykonać spec tylko od płyt według swojego projektu. NA SZCZĘŚCIE tak się nie stało. Architekt zaprojektował mi elegancką płytę. Niestety współczynnik zabudowy w WZ pozwalał na wybudowanie domu, który miałby w podstawie 139 m2. Każdy centymetr kwadratowy parteru na wagę złota,dlatego zdecydowaliśmy o budowie ścian zewnętrznych z Silki 18 cm + 20 cm styropianu (lambda ok.0,032).

 

 

Słów kilka o mediach: kanalizacja-brak, woda miejska-brak, gaz-brak, prąd-brak, bliscy sąsiedzi-brak. Chcę zamieszkać szybko i lubię być niezależna np. od humorów włodarza zza wschodniej granicy. Zrezygnowałam z gazu. No to bomba-będzie pompa.Po różnych bojach z samą sobą, mężem, “doradcami” z ludu, padło na pompę z kolektorem pionowym (przez dłuższą chwilę myślałam o powietrze-woda,bo tańsza i przez moment piec na ekogroszek). Na tą wieść architekt zwiększył w projekcie warstwę termoizolacji na dachu i tarasach piętra z 20 cm do 30 cm . Jak szaleć to szaleć-Pan Mąż zamarzył o fotowoltaice – też znalazła się w projekcie. Projekt złożyłam w urzędzie 9 czerwca tego roku i zaczęło się dłuuuuuuuugieeeeee czekanieeeeeeeeee na pozwolenie na budowę...

3 komentarze


Rekomendowane komentarze

 

Nie bardzo rozumiem co ma płyta fundamentowa do energooszczędnego domu, czasem warto posłuchać się np. architekta niż wywalać kasę w błoto tz. w beton

 

ale nikt nikomu nie zabroni. Może przedstawisz fakty na poparcie swojej teorii co ma płyta do energooszczędności?

Odnośnik do komentarza

 

Witam. My również będziemy lać płytę :) I też ze względów energetyczno - ekonomicznych. Silka 18cm a przy działówkach silka akustyczna. Na to kupa styropianu i pewnie celuloza na strop :) Pompa ciepła, rekuperator i GGWC - śmieję się, że będziemy grzać "na kota" czyli wrzucamy kota do pokoju i po chwili już ciepło :)

 

Mąż ma hopla na punkcie energooszczędności; ja raczej sceptycznie podchodzę do tematu wyższości płyty nad fundamentami i przekonuje mnie raczej oszczędność czasu niż kasy, bo ta wcale taka wysoka nie będzie. Przy płycie nie ma już wylewek (i tu oszczędność), u nas odchodzą też kominy i wszystkie prace ziemne + geodeta są zawarte w cenie płyty.

 

Pozdrawiam i życzę żeby Wam się wszystko układało jak najszybciej i najtaniej:)

Odnośnik do komentarza
Gość
Add a comment...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...