Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości
  • wpisów
    8
  • komentarzy
    13
  • odsłon
    38

[Westalka IV] Lany fundament - monolit, bilans materiałów


pienik30

1 862 wyświetleń

 

 

westalka_04.jpg.f5b989343e4e10adc7e5fce0b23237ab.jpg

 

 



Witam,

 

 

 



Jeśli mamy ekipę budowlańców, która dobrze się czuje w szałowaniu (tak się u nas mówi) polecam wylać cały fundament. O kosztach opowiem za chwilę.

 

 



Wyobraźmy sobie sytuację, że budujemy fundament z bloczków, które deklaruje nam nasz sprzedawca, że są wykonane z betonu B20. I co z tego jeśli teraz na budowie mieszamy zaprawę w betoniarce "na oko" i robotnicy w pośpiechu budują ścianę. Jakość połączeń między nimi jest by najmniej "nie do sprawdzenia". OK - nie budujemy bunkra, a dom - lecz można sobie wyobrazić, że wylany monolit dodatkowo wibrowany sam w sobie już stanowi lepszą warstwę zatrzymującą wodę. Oczywiście oba rodzaje fundamentu należy odpowiednio zaizolować. Przy monolicie nie musimy wykonywać już rapówki.

 

 

 



  • Na ławy poszło 0,5t stali, 22m3 betonu.

     


  • Na fundament zużyliśmy 21m3 betonu i 5m3 desek.

     



  • Nie zapominajmy, że zasypanie fundamentu to również spory koszt - u nas to 130ton piachu (mamy dosyć wysokie fundamenty wiec może ktoś na bardziej sprzyjającym terenie trochę tu zaoszczędzi).

     



 

 

 



Oczywiście deski zostały po odszałowaniu wyczyszczone i posprzątane. Będą wykorzystane do szałunków schodów, nadproży i stropu.

 

 

 



Teraz czekamy na pogodę by przekonać się ile zużyjemy cegieł, betonu i drewna:cool:

 

 



Pozdrawiam.

westalka_04.jpg.f5b989343e4e10adc7e5fce0b23237ab.jpg

westalka_04.jpg.f5b989343e4e10adc7e5fce0b23237ab.jpg

westalka_04.jpg

westalka_04.jpg

2 komentarze


Rekomendowane komentarze

 

Zgadzam się z Tobą monolity zatrzyma wodę lepiej niż bloczek , podstawa jest tu izolacja fundamentu!! Duże tez znaczeniem ma teren i rodzaj gleby na budowie, u nas w 70% piaski reszta to glina,itd.

 

My jesteś na etapie ław i będziemy się brać za ściany fundamentowe z bloczków teraz mamy dylemat po miedzy xps styrodurem a eps styropianem wodoodpornym.

 

 

Z tym monolitem to dobry pomysł!! Dobry Doradca,może wymienimy się mailem, do drobnych informacji :)

 

 

Również czekamy na pogodę to podstawa :)

 

Pozdrawiamy z 3miasta

Odnośnik do komentarza

 

Hehe, spoko, zawsze możesz pisać na priv. Ja również przeglądałem trochę ofert styrodurów ale ostatecznie dostałem na to cudo dobrą ofertę. Mam izolacje 10cm z Synthos XPS PRIME S. Tak naprawdę produktów jest wiele i różnie producenci je reklamują ale i tak najważniejsze jest porównanie parametrów technicznych, a w przypadku fundamentu najistotniejszy jest parametr nasiąkliwości na wodę (jeśli styropian nasiąknie to jego parametry izolacji lecą na łeb i szyje:)) My na naszej budowie wszystko przykryliśmy czarną folią i obsypaliśmy ziemią. Nie wykonywałem już zabiegów zaciągania siatką i klejem ponieważ przy tego typu styropianach jest to zbędne.

 

 

Magda31_21 jak coś już wybudujecie pochwal się jakimiś zdjęciami. Pozdrawiam. PS ja na stronie dobredomy dopiero zauważyłem wizualizację wnętrza naszego domu - wtedy gdy my kupowaliśmy projekt takich rzeczy nie było:)

Odnośnik do komentarza
Gość
Add a comment...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...