Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości
  • wpisów
    43
  • komentarzy
    141
  • odsłon
    209

Ogrzewanie podłogowe czy nadmuchowe?


otwarty3

2 948 wyświetleń

 

Mam dylemat z ogrzewaniem. Wybór jest już ograniczony tylko do dwóch rozwiązań: podłogowe lub nadmuchowe. Obydwa z pompą ciepła, bo nie podłączamy gazu (tu wchodzi drugi dylemat - jaka pompa? powietrze? woda? glikol?). Na początku nastawiałem się na nadmuchowe. Im więcej czytam, tym mam większy problem. Jedni twierdzą, żeby nie iść w nadmuchowe przy wentylacji mechanicznej z rekuperacją, a inni zupełnie nie widzą przeciwwskazań. Czytam opinie ludzie bardzo zadowolonych z jednego i drugiego rozwiązania.

 

Jak ktoś już ma jedno lub drugie to może coś podpowie?

5 komentarzy


Rekomendowane komentarze

My tez decydujemy sie na pompe ciepła. Koszt zapewne wiekszy ale mam nadzieje ze za jakis czas się zwróci i no i ta wygoda bo tez nie mamy mozliwosci podłaczenia gazu, a piec na ta chwile raczej nie wchodzi w gre Będzemy odwierty pionowe stosować, raczej podłogowe ogrzewanie nasi znajomi zastosowali ogrzewanie podłogowe i są bardzo zadowoleni. Przeliczaliscie koszty całej instalacji wraz z ogrzewaniem podłogowym. Wiem że to w granicach 70- 90 tys.
Odnośnik do komentarza

 

Witam.

 

Czy dowiadywaliście się odnośnie dotacji do pompy ciepła na rok 2015? Jest taka możliwość a jeżeli ktoś by chciał zastosować fotowoltaike jest to bardzo dobre połączenie. Dwa odnawialne źródła większa dotacja w banku ochrony środowiska oraz w wojewódzkim funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej mozna oto zabiegać. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Od początku nastawialiśmy się właśnie na fotowoltaikę, ale już prawie 1,5 roku ciągną się formalności związane z wdrożeniem tego dofinansowania. Cały czas to śledzę, ale niestety Wielkopolska jest chyba za bogata, bo wojewódzki fundusz w Poznaniu napisał na swojej stronie, że nie będzie tego wdrażał. Czekałem aż wdrożą to w bankach i w końcu się doczekałem, że podpisali umowę z BOŚ Bankiem, ale na razie niewiele z tego wynika. Poza tym nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, ale jak rozmawiałem z jedną z osób z banku, to dostałem informację, że maksymalne dofinansowanie to 8 tys. zł. Jak trzeba będzie zapłacić od tego podatek i jakieś dodatkowe koszty, a do tego przygotować milion dokumentów to nie wiem czy sprawa jest warta zachodu. Póki co praca i budowa wypełniają prawie cały mój czas. Dzień pracy zaczyna się o 6-7 i kończy o 12-1 w nocy. Jak się coś rozluźni, to będę dalej zgłębiał temat.
Odnośnik do komentarza
My jesteśmy po rozmowie z dyrektorką BOŚ ale skupiliśmy się na pompie ciepła powiedziała nam , że dotacja wynosi 20 % oczywiście kredyt trzeba zaciągnąć ale jest to 1% w skali roku można nawet na 15 lat czyli sądzę ze opłacalne. a jeżeli chodzi o fotowoltaike tez zastanawialiśmy się ale stwierdziliśmy po analizie ze dla domku jednorodzinnego się to nie opłaca. Nigdy te ogniwa nie osiągnął swojego maximum a dane które podają producenci dotyczą pełnego nasłonecznienia, a w Polsce wiadomo jak z tym nasłonecznieniem jest.
Odnośnik do komentarza
Gość
Add a comment...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...