Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości
  • wpis
    1
  • komentarzy
    9
  • odsłon
    32

Projekt domu uwagi


aasiaa87

1 163 wyświetleń

 

 

witam,

 

 



zamieszczam poniżej podgląd wstępny parteru i pietra. Prosze o opinie i ewentualnie lepsze rozwiązania. Budujemy z mężem nasz pierwszy dom, nie znamy się na tym więc każa porada i uwaga jest dla nas ważna. Proszę również o opinie co można lepiej zrobić, gdzie ewentualnie zaoszczędzić, co jest zbędne. Planujemy ogrzewanie za pomoca pompy ciepła powietrznej wiec z kominka w salonie chcemy zrezygnować a komin w kotłowni chcieliśmy zostawić na wszelki wypadek, zastanawiamy też sie żeby przy tej pompie zrobić rekuperacje. Ogrzewanie oczywiscie podłogowe. Myślimy też o likwidcji jednego okna w garażu, dachowego w syialni: garderobie i pokoju a ewentualnie dodanie balkonowego, zlikwidowanie też jednego okna w łazience na poddaszu, oraz w pokoju na przeciwko łazienki.

 

 



Proszę o opinie i uwagi

 

 



pozdrawiam

 

 

 



dom1.jpg.f4177efbf37b5c4f8ab24b4986406cc3.jpg

 

 

 



dom2.jpg.989a79c9c80ca2451745f4f4612e105d.jpg

dom1.jpg.f4177efbf37b5c4f8ab24b4986406cc3.jpg

dom2.jpg.989a79c9c80ca2451745f4f4612e105d.jpg

dom1.jpg.f4177efbf37b5c4f8ab24b4986406cc3.jpg

dom2.jpg.989a79c9c80ca2451745f4f4612e105d.jpg

dom1.jpg

dom2.jpg

dom1.jpg

dom2.jpg

9 komentarzy


Rekomendowane komentarze

 

Witam, kilka pobieżnych uwag:

 

1. Wejście z garażu do domu, najlepiej jak przechodzi przez wiatrołap, tak jak jest u Ciebie po zmianach, nie jest dobrze. Będzie zawiewało zapachami z garażu, wiem co mówię, bo ojciec ma identycznie i naprawdę czuć te zapachy. Garderoba, tak jak w oryginalnym projekcie, przejściowa z garażu to też niedobry pomysł, najlepiej zrobić tam pomieszczenie gospodarcze, kotłownie.

 

2. Nie budowałbym komina na zaś. to spory koszt, zawsze można później postawić w razie potrzeby. Ja u siebie zrezygnowałem z komina w kotłowni.

 

3. Jak dla mnie łazienka na górze zbyt duża. podzieliłbym na pranie i łazienkę

 

4. Sypialnia nad garażem będzie zimna.

 

5. Przydałby się drugi prysznic w domu. Dolna łazienka zbyt mała.

 

6. Okno w spiżarni to nieporozumienie. Spiżarnia ma być ciemna i zimna.

 

 

7. Pompa - ok.

 

8. Reku - ok.

 

9. Kominek - dla mnie to przyjemność, jak stać to rób, jak szkoda kasy to nie rób.

 

 

 

To tak na szybko, powodzenie życzę.

Odnośnik do komentarza

 

Dzięki za odp.

 

no to nad tą garderobą musimy się zastanowić

 

co do łazieki na dole chcieliśmy ja powiększyć i ewentualnie prysznic dać, a u góry wydzielić pralnie.

 

Zastanawiamy się jeszcze nad zlikwidowaniem wciecia przy salonie i tym samym zlikwidowanie jednego okna (z lewej strony) a to bliżej pokoju powiększyć do 3m, żeby było fajne wyście na taras. Natomiast okno po lewej stronie przy jadalni zrobić normalne a nie balkonowe bo i tak taras chcemy mieć tylko z tyłu.

 

co do kominka to raczej sobie darujemy nie ze względu na koszty ale syf z tym związany(obecnie mamy), a jak mam palić w nim od święta to bez sensu, kupie sobie wtedy olejowy kominek i też będzie:)

 

co do okna w spiżarni usłyszeliśmy od architekta opinie że ze względu na zapachhy powinno być okno.

 

 

Mógłby ktoś wypowiedzieć się na temat pompy powietrznej, dziś przeprowadziliśmy rozmowe z jednym Panem z firmy zajmującej się instalacjami grzewczymi w tym pompami, który jasno stwierdził że pompa jedynie do ogrzania wody ale do domu nie ma szans, i on by w życiu u siebie tego nie zrobił. Jedynie pompa gruntowa ale koszty instalacji są nie adekwatne do zysków. Poza tym ta technologia jest zbyt mało znana i przetestowana jak na nasze warunki. A co do rekuperacji to polecał.

 

Szerze to nastawiliśmy się na tą pompe powietrzną ale po tym co dziś usłyszeliśmy mamy poważne wątpliwości mętlik w głowie.

 

 

Czekam na dalsze opinie i pozdrawiam:D

Odnośnik do komentarza

 

Architekt gada bzdury, a tym bardziej, że będzie reku. Żadnych zapachów nie będzie. (a od czego niby te zapachy ?)

 

Inną kwestą przy likwidacji okna, tego czy innego, jest wygląd elewacji, usunięcie jednego okna może powodować konieczność przesunięcia innego.

 

Co do pompy to temat rzeka. Powietrzna polecana jest w cieplejsze rejony Polski, ja mieszkam na Podlasiu i zdecydowałem się na gruntową.

Odnośnik do komentarza

 

witajcie

 

co do projektu i wejścia do garażu - może spróbujcie zrobić małą roszadę i przenieść wiatrołap z wejściem w stronę garażu (łazienka weszłaby na miejsce wiatrołapu) a duży wiatrołap wykorzystać na zabudowę - może to trochę zburzy Waszą koncepcję, ale na pewno wyjdzie "na zdrowie" przy użytkowaniu garażu, a i łazienkę możecie sobie lepiej rozplanować :)

 

 

wentylacja mechaniczna z rekuperacją - super sprawa, ale musi Wam to ktoś rozplanować "z głową" i doświadczeniem, żeby czegoś nie popsuć.

 

jeśli nie macie innej możliwości (brak gazu) to pompa jak najbardziej, ale wtedy zwracajcie uwagę na izolację cieplną wszystkich elementów i szczelność budynku - to zaowocuje mniejszymi rachunkami :)

Edytowane przez BobBuillder
Odnośnik do komentarza

 

A ile wyszła Pana pompa gruntowa oraz jakiej firmy ma Pan urzadzenie, no i jaki metraż domu i koszty eksploatacji. Pytam orientacyjnie gdyż my mieszkamy na górnym Śląsku i swojego czasu też rozwazalismy pompę gruntową ale zaproponowano nam powietrzną ponieważ tańsza a po ostatniej rozmowie z innym instalatorem który nam odradzal wogule pompę mamy całkiem mętlik w głowie a do dwóch tygodni musimy się określić z wszystkimi poprawkami, gdzie wybór ogrzewania stanowi podstawę.

 

 

Mam też pytanie co do izolacji cieplnej są jakieś podstawowe normy np. Ile musi wynosić grubość styropianu na podłodze czy ścianie? Nie chcielibyśmy czegoś pominąć zwłaszcza tak istotnego.

 

Pozdrawiam i czekam na dalsze opinię i odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza

 

Jest kilka wątków na forum mówiących o cenach i kosztach pomp. Polecam lekturę. Co do ceny to proponuję odwiedzić kilka firm i poprosić o kompleksową wycenę instalacji wod-kan i instalacji pompy. Na Śląsku pewnie powietrzna lepiej się sprawdza niż na Podlasiu. Mogę się także domyślać, że macie większe problemy z odwiertami niż my.

 

Izolacje powinien przewidzieć architekt. Są różne teorie i różne standardy wykonania, od sasa do lasa. Poczytaj wątki na forum, ludzie często piszą w nich jakie mają izolacje.

 

 

Czytać czytać, jeszcze raz czytać, a jak nie ma czasu na czytanie to płacić, płacić i płakać ;]

Odnośnik do komentarza

 

Garaż jest od której strony świata? jśli od północy to zlikwidowałabym jeszcze drugie okno w garażu i to okno w kotłowni. W spiżarce tez nie musi być okno, żadnych zapachów tam nie ma, a po za tym ma być rekuperacja.

 

Sufit w garażu dodatkowo ocieplić, bo może być zimno, albo dodać więcej zwojów podłogówki.

 

 

Przejście przez garderobę z garażu - bez sensu, niepraktyczne będzie walić zapachami z garażu a po za tym, będziesz miała zawsze tam brudno.

 

 

w Kotłowni albo w w garażu zrobiłabym dodatkową umywalkę - zwłaszcza jak mąż będzie przechodził z brudnymi łapskami przez garderobę...

Odnośnik do komentarza
W moim projekcie z Muratora w spiżarni było okno. Od początku starałem się nie być mądrzejszym od fachowca któty to projektował. Nie wiem czy dobrze. Ale dla pewności na tym wąziutkim okienku zamontowałem roletę zewnętrzną. Mogę mieć ciemno, a mogę też wietrzyć. Jak to mówicie nie ma tam zapachów? A kiszona kapusta czy zgniłe ogórki czy zepsute ziemniaki? Nie wspominając o szynce parmeńskiej wiszącej pod powałą. Jeśli miałbym to wietrzyć via kuchnia, to może już lepiej to okno. OK. Żartowałem z tymi produktami. U mnie spiżarka będzie po prostu dodatkową szafą na konfekcjonowane produkty spożywcze w dużych ilościach. No, tylko jeśli tak sprawę postawić, to okno w niczym nie przeszkadza.
Odnośnik do komentarza
Gość
Add a comment...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...