Odprowadzenie wody z rynien
Wylewanie wody z rynny bezpośrednio na grunt powoduje namakanie fundamentów. Wieloletnie namakanie może spowodować zawilgocenie ław i wszelkie konsekwencje z tym związane. Dlatego wykonałem system odprowadzenia wody z rynien. Teren ma niewielki spadek, który został wykorzystany do zlokalizowania studni chłonnej:
Deszczówkę odprowadzam rurami pełnymi na odległość ok 3 metrów od fundamentów, następnie wpinam się w rurę drenarską w otulinie z włókien PP, ułożoną w obsypce z kamienia płukanego o frakcji 8 - 16 mm.
Wykop jest wyłożony geowłókniną w celu dodatkowego zabezpieczenia przed zamulaniem. Ilość ziemi nad rurą w najpłytszym miejscu to około 50 cm po uzyskaniu docelowego poziomu terenu.
Docelowo wodę planuję zbierać w zbiorniku po szambie o pojemności 10 m3. Umożliwi to wykorzystanie deszczówki do podlewania ogrodu. Niestety, nastąpi to w bliżej nieokreślonej przyszłości, kiedy we wsi zostanie wykonana kanalizacja. Póki co deszczówka będzie zbierana w studni chłonnej i rozsączana w rurach drenarskich. Łączna długość rury drenarskiej to 60 metrów. Pojemność systemu to ok 3,5m3
Pod warstwą humusu znajduje się zwięzła glina i nie miałem pewności czy woda będzie się wchłaniała. Po pierwszych opadach wiem, że się wchłania. Poziom wody obniżył się o około 50 cm w ciągu pierwszej doby po opadach - studnia spełnia więc swoją funkcję i system działa.
2 komentarze
Rekomendowane komentarze