Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości
  • wpisów
    28
  • komentarzy
    29
  • odsłon
    163

Grzanie.


jerzyka51

994 wyświetleń

 

Grzanie

 

Planuje w całym domu grzanie podłogowe ,rurki zatopione w wylewce .W dużej łazience chcę dodatkowo zainstalować suszarkę do ręczników ,będzie ona grzana wodą o temperaturze trochę wyższej od wody w rurkach. Jaka ona będzie ustalimy w praktyce.

 

Zapotrzebowanie na ciepło według obliczeń wyszło i φHL,A =22,6 W/m2 ,co nie bardzo mnie zadowoliło. W obliczeniach nie uwzględniono oranżerii położonej od strony południowej .Ona mi trochę ograniczy straty ciepła i również w słoneczne dni przyczyni się do pozyskania ciepła do grzania budynku.

 

Zwiększyłem ilość styropianu pod płytą do 40 cm / 0,036 /. Będzie dużo więcej izolacji na stropie 30 cm styropianu grafitowego i duża warstwa odpadów z cięcia płyt pur ,podobnie do tego jak będzie robił Barth.Jak on zastosuje dużą opaskę wokół fundamentów z proszku od pigeona.

 

DO grzania wody chcę wykorzystać kilka żródeł.Piec na holdzgaz, który teraz użytkuje / znajduje się w kotłowni kilka metrów od budowanego nowego domu. Mam dostęp do taniego drzewa ,piec już jest ,to dlaczego tego nie wykorzystać. Będę wykorzystywał ciepło dachu ,korzystając z Jaśkowych pomysłów,będzie grzałka elektryczna i ewentualnie kiedyś pompa ciepła.Z tych żródeł ciepła będzie brane ciepło do ogrzewania wody w 2 buforach ,każdy po 1000 l wody.Uważam ,że takie rozwiązanie pozwoli mi na wykorzystanie w danej chwili najtańszych żródeł ciepła ,jednocześnie nie będę zależny od np braku prądu ,lub jego skokowych podwyżek cen . Palenie w piecu raz na 2-3 tygodnie nie jest uciążliwe ,do tego wykorzystanie ciepła dachu, zawsze gdy będzie słoneczko . Z grzałek elektrycznych myślę ,że będę korzystał tylko w czasie długich wyjazdów, do utrzymania plusowej temperatury w domu.

 

W domach pasywnych niby tych buforów nie potrzeba, ale nie jest to duży koszt / robię je sam/ a korzyści będą wymierne. Gromadzenie ciepła ze słoneczka ,tanie i nieuciążliwe grzanie drzewem , uniezależnienie się od dostaw prądu / miałem już jego brak przez 10 dni jak połamało słupy/. Mała prądnica załatwia takie sprawy awaryjne.

 

Bufory ,rekuperator ,odkurzacz centralny ,będą na strychu w pomieszczeniu zbudowanym ze styropianu. Pod bufory będzie wylana płyta ok 3 m 2, na ściankach z siliki w środkowej części dom.

 

Zużywamy duże ilości ciepłej wody na kąpiele. Ja lubię sobie poleżeć w wannie i te bufory pozwolą mi też na takie przyjemności , bez stresu -ile to będzie kosztować ,czy stać mnie na to?

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Gość
Add a comment...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...