Ogrzewanie nadmuchowe
Długo nie pisałem na temat ogrzewania, ale w końcu nadszedł ten moment. Trochę nie chciałem o nim pisać, bo wiem, że ogrzewanie nadmuchowe ma wielu przeciwników. Sam zresztą nie byłem do końca przekonany i miałem wiele momentów zwątpienia przed tym wyborem jak i po, ale cóż... powiedziało się A, trzeba powiedzieć B.
Dlaczego ogrzewanie nadmuchowe?
Tłumaczę to głównie względami zdrowotnymi. Starszy syn ma astmę oskrzelową. Młodszy ma też podobne objawy. Tradycyjne ogrzewanie w zimie to dla nich męczarnia. Suche powietrze i zmiany temperatury to murowany kaszel, duszności o godz. 3-4 w nocy. Dlatego postawiliśmy na teoretycznie świeże powietrze, o względnie stałej temperaturze i odpowiedniej wilgotności. Zobaczymy czy ten (niemały) wydatek przyniesie oczekiwane skutki.
Co mamy zainstalowane?
Pompa ciepła Carrier z agregatem zewnętrznym i nawilżaczem tej samej firmy. Do tego filtr elektrostatyczny.
W całym domu rozprowadzone są kanały nawiewne w podłogach (w pokojach, kuchni, górnej łazience i wiatrołapie), natomiast wywiewne są na górze w ścianach (w kuchni, łazienkach i korytarzach).
Montowała to wszystko firma, która jest chyba najbardziej znana w Polsce z tego typu ogrzewania (PK) Dlaczego oni? Bo wszystkie inne firmy (nawet jeśli robiły tylko wentylację mechaniczną) widziały same problemy. Wszyscy chcieli robić nawiewy na górze, a my na piętrze zrezygnowaliśmy ze stropu, więc nie było gdzie schować instalacji. PK zrobił nawiewy na dole i po sprawie. Druga sprawa to bilans wywiewu i nawiewu. Wszyscy twierdzili, że mamy za mało tzw. pomieszczeń brudnych do zrobienia wywiewów. PK jakoś sobie z tym poradziło.
Etapy
PK robi ogrzewanie w trzech etapach. Najpierw kanały, potem montaż urządzeń, a na końcu montaż kratek i rozruch.
Etap I
Przy tym etapie duuużo przeklinaliśmy. Mieliśmy umówioną konkretną datę montażu kanałów, a ostateczny projekt dostaliśmy 3-4 dni przed przyjazdem ekipy. Faktem jest, że bardzo nam się spieszyło i wszystko było robione trochę na wariata. PK niestety nie oferuje usługi kompleksowej, co jest bardzo dużym minusem. Miejsca na kanały i przekucia trzeba przygotować we własnym zakresie, a po położeniu kanałów w posadzce musieliśmy je sami obłożyć dookoła styropianem. Cały weekend spędziliśmy na kuciu otworów, a i tak się nie wyrobiliśmy ze wszystkim. Jedyny plus tego jest taki, że kanały uszczelniłem sam, bardzo dokładnie, wszystko co do centymetra.
Problematyczne są też kanały podwieszone pod sufitem na parterze, które doprowadzają powietrze do pomieszczeń na piętrze. Można wprawdzie zrobić na całości sufit podwieszany, ale nie chcieliśmy tracić przestrzeni, więc obudowaliśmy jedynie kanały. Zabudowę wykorzystał też teść do zainstalowania w niej lampek (na zdjęciu sprzed paru dni wiszą tylko kable, ale lampki są już zamontowane własnoręcznie przeze mnie):
Do tego dochodzi na koniec łatanie wszystkich dziur w ścianach, przez które przechodzą kanały.
Etap II
Ten etap to montaż urządzeń. Minusem jest to, że musi być wykonany po zakończeniu wszystkich brudnych prac w domu. Oczywiście nie dla każdego musi to być minus. U nas był problem, bo podłoga drewniana musiała mieć temperaturę zbliżoną do pokojowej, a ogrzewania nie było, więc musieliśmy grzać kominkiem i elektrycznymi grzejnikami.
Etap III
Etap III to założenie wszystkich kratek i uruchomienie. My chcieliśmy wykonać etap II i III razem i wszystko byłoby pięknie gdyby nie... awaria linii energetycznej dzień przed zakończeniem prac. Awaria została usunięta krótko po wyjeździe ekipy montażowej, ale panowie byli przekonani, że wszystko jest zrobione jak należy (bo w międzyczasie sprawdzali poszczególne elementy jeszcze gdy był prąd), więc pozwolili nam uruchamiać cały system w trybie automatycznym. Nie możemy go na razie dostosować do nas, a jedynie zwiększać i zmniejszać temperaturę. Ale wszystko chodzi. W domu jest ciepło i świeżutko
Jeszcze tylko nie wszystkie kratki są pozakładane, bo kilka otworów w desce podłogowej i w płytkach zostało źle wyciętych. Będzie to poprawione w najbliższym czasie.
Plusy i minusy
Ja czuję się w naszym domu bardzo dobrze. Czuję świeże powietrze, a nie mam przeciągów. Jestem alergikiem i czuję bardzo dużą różnicę między mieszkaniem, a naszym domem. Fajne jest też to, że można zwiększyć temperaturę w całym domu w kilka minut. Aczkolwiek jest to moja subiektywna ocena. Moja druga połówka narzeka, że albo jej za zimno, albo za gorąco, albo że wieje z kanałów jak siądzie na podłodze. A to ja zawsze byłem ten bardziej marudny. Tak więc ile ludzi w domu tyle opinii.
Z minusów to na pewno hałas urządzeń (wewnątrz domu i na zewnątrz), który jest słyszalny w zasadzie tylko wtedy, gdy w domu jest kompletna cisza (czyli wtedy, kiedy się śpi, ale jeszcze tam nie spaliśmy, więc nie wiemy czy przeszkadza :) ). No i ta cena oraz koszty... Budżet na ogrzewanie przekroczyliśmy, więc zrezygnowaliśmy ze stref. W całym domu mamy jedną strefę, co oznacza, że temperatura będzie mierzona tylko w jednym miejscu i już da się zauważyć, że na górze jest ok. 1 stopień więcej niż na dole. A koszty eksploatacji... o nich napiszę kiedyś, jak już będę miał na ten temat więcej danych. Teść zamontował liczniki do pompy ciepła, rekuperatora i grzałek, więc mam nadzieję, że porobię trochę statystyk.
Kratki wentylacyjne też trochę takie... słabe. Widać (no może nie na zdjęciu, ale w rzeczywistości), że to chińszczyzna
Jest jeszcze jeden minus, który jest w zasadzie minusem wentylacji mechanicznej, a nie tego typu ogrzewania. Mianowicie wszystkie drzwi w domu muszą być dość mocno podcięte od dołu, aby powietrze mogło swobodnie przepływać. Niby nic, ale jak się pracuje z domu i ma się dwójkę dzieci, to może być problem z akustycznym odizolowaniem się od bitwy o zabawki
To tyle jeśli chodzi o pierwsze spostrzeżenia. Po zamieszkaniu zapewne będzie ich więcej.
0 komentarzy
Rekomendowane komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia