Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości
  • wpisów
    13
  • komentarzy
    36
  • odsłon
    128

Początek - był prosty.


LDP05

1 416 wyświetleń

 

 

Na wstępie ustaliłem czego oczekuję od domu (ile i jakie pomieszczenia, garaż, mniej więcej bryła), przestrzeganie założeń jak dom powinien być usadowiony na działce aby wykorzystać słońce, aby od północy miał mało okien, idt..

 

 



Po przejrzeniu kilku tysięcy domów wybrałem klika faworytów. Po tym etapie można wybrać coś gotowego lub zamówić dom "zaadoptowany" na Nasze potrzeby, ten etap pozwala jednak zaoszczędzić projektantowi sporo czasu i nerwów a nam pieniędzy i poznajemy wiele rozwiązań a nie tylko te które preferuje nasz architekt. Ostatecznie wybór padł na projekt gotowy, bryła zwarta, z dachem płaskim. Jednakże...

 

 



Uwaga na projekty gotowe!

 

 



Decydując się na projekt gotowy zyskujemy na początku cenę, jednak może okazać się to tylko zysk pozorny. Projekt gotowy wymaga "adaptacji" do warunków lokalnych. Innymi słowy, nawet jak nic nie zmieniamy, inny architekt, musi "zweryfikować" projekt i przygotować opis dla urzędu, z posadowienie domu na działce, przyłączeniami mediów, potwierdzenie warunków gruntowych. To kosztuje prawie tyle samo ile tanie projekty gotowe. Gdy decydujemy się na projekt indywidualny, można uniknąć tych kosztów. W trakcie budowy mogą wyjść dodatkowe zmiany, które należy nanieść w projekcie i zgłosić (zmiany istotne). To również Adoptujący musi nanieść na projekcie, co również może się wiązać z kosztami.

 

 



Zakupiłem ładnie zapakowane egzemplarze projektów z kserokopiami podpisów projektantów. Taka forma projektu nie nadawała się do wniosku o pozwolenie na budowę, ponieważ każdy z przedstawianych projektów (architektura, konstrukcja, instalacje wodno-kanalizacyjna, gazowa, elektryczna, wentylacja), musi posiadać oryginalną pieczęć i podpis projektanta. Ewentualne zmiany muszą być dokonane i zatwierdzone oryginalnym podpisem przez projektanta posiadające odpowiednie branżowe uprawnienia. Kserokopie nie są uznawane przez Urzędy Architektury, wiec za każde potwierdzenie projektu gotowego należy powtórnie zapłacić mimo, iż nie zmieniamy nic w instalacjach czy budynku. Takie zatwierdzenie jest konieczne, gdy inwestor dokonuje zmiany w projekcie, w moim przypadku zmian nie było a dodatkowe koszty wynikały z faktu.

 

 

 



Ze względu na warunki klimatyczne wybrałem dom murowany, bez piwnic (niskie wody gruntowe i duże koszty), kładąc nacisk na energooszczędność przyszłego domu. Ściany z silikatów, które są cięższe od ceramiki, mają gorszą izolacyjność jednak są też zalety, jak akumulacja cieplna, lepsze walory akustyczne. Nie są one lubiane przez wykonawców, którzy odradzali mi ich stosowanie (wymagają dokładniejszej pracy i większej siły i gilotyny do cięcia).

 

 



475x317_ldp005_fr1_ms.jpg.56dc7b31f0d7575524a46c27fd439b92.jpg

 

 



http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Tarent_Pasywny_5/" rel="external nofollow">http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Tarent_Pasywny_5/" rel="external nofollow">http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Tarent_Pasywny_5/" rel="external nofollow">http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Tarent_Pasywny_5/

 

 

 



Następnie przyszedł czas na wbicie łopaty...

 

 

 



  1. Wytyczono osie budynków i poziom posadowienia.

     


  2. Zdjęto ziemi rodnej, następnie zagłębienie średnio 50 cm.

     



  3. Przywóz kamienia i zagęszczenie. Płyta garażu jest 20 cm wyżej od płyty domu, co wynika z faktu, że ocieplenie garażu to 10cm a domu 30.

     



  4. Gdy kamień zagęszczono i sprawdzono przez geologa, ułożono podejścia do kanalizacji, wody i przeloty do innych instalacji.

     



  5. Na górę warstwa wyrównująca z pisku około 5cm

     



  6. Ułożenie foli PE 0.5mm i rozpoczynamy układanie XPS

     



 

475x317_ldp005_fr1_ms.jpg.56dc7b31f0d7575524a46c27fd439b92.jpg

475x317_ldp005_fr1_ms.jpg.56dc7b31f0d7575524a46c27fd439b92.jpg

475x317_ldp005_fr1_ms.jpg

475x317_ldp005_fr1_ms.jpg

Edytowane przez LDP05

3 komentarze


Rekomendowane komentarze

 

Projekt bardzo fajny, bardzo dobre rozmieszczenie wszystkich pomieszczeń. Brakuje mi tu tylko spiżarki przy kuchni, a reszta bez zastrzeżeń.

 

 

pozdrawiam, będę podglądać :)

Odnośnik do komentarza
Spiżarnia jest przy kuchni, ale ma wejście od korytarza. Ten fragment ma drobny mankament - spore nagromadzenie drzwi. Zrezygnowałem z okna w spiżami.
Odnośnik do komentarza
Gość
Add a comment...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...