1. Budynek, projekt, usytuowanie
Dlaczego stodoła ?
ODP: Dostosowanie typowego projektu katalogowego do spełnienia kryterium domu pasywnego jest praktycznie niemożliwe. Tradycyjne domy mają dużo wrażliwych elementów: wykusze, lukarny, słupy, balkony, które stanowią duże mostki termiczne. Izoluje je się, ale nie jest to wystarczające. Nie mieścimy się z U<0,8 dla danej przegrody. Należałoby wszystkie "wystające" elementy obkładać co najmniej 30cm warstwą styropianu grafitowego, podnosić dach aby upchnąć większa izolację co finalnie ładne nie będzie. Bezinwazyjnie można przerobić projekt tradycyjnego fundamentu na płytę fundamentową, ponieważ z zewnątrz nie widać różnicy .. ale to jest to i tylko to
Weryfikatorzy (lista weryfikatorów znajduje się na stronie NFOŚiGW) są osobami, do których należy udać się w pierwszej kolejności przed przystąpieniem do budowy domu pasywnego aby potem gorzko się nie rozczarować. Większość osób, które słyszała że są dopłaty do domów do 50k PLN - idą z wybranymi przez siebie projektami i pytaniem "co należy zrobić aby TEN projekt uzyskał dofinansowanie ?" Odpowiedź jaką często slyszą: zmienić projekt
Zatem łatwiej jest stworzyć projekt od podstaw, który uwzględni wszystkie wymogi, wówczas możemy elementy izolacji "ukryć" w konstrukcji bryły. Powstaje coraz więcej tego rodzaju projektów i są dostępne pod nazwą "projekt NF15". Im budynek jest prostszy, bardziej zwarty (stosunek A/V ~ min. ) tym lepiej. Dobrym rozwiązaniem byłby (kwadraciak): "klocek" ... ale te rozwiązania mamy już za sobą
Stodoła: (prostokąt): kolejna ciekawa figura geometryczna. Coś nowego, nie jest to typowy projekt. Wykonany został przez bliskie mi osoby, dziękuję im za cierpliwość Powierzchnia: 222m2 + antresola. Z zewnątrz charakteryzuje się czystą formą. Duża powierzchnia domu od południa z oknami (dodatnie uzyski energetyczne). Dom jest bardzo ustawny. Od środka robi niesamowite wrażenie. Polecam każdemu antresolę. Otwarta przestrzeń - kolejna cecha domów pasywnych. Brak typowego balkonu, brak wykuszy, lukarn, słupów. Garaż się nie pomieścił ze względu na warunki zabudowy, które mnie ograniczały. Domy pasywne występują z garażami, po prostu u mnie go nie ma
Dach bezokapowy.
Wymagania: dom ma być super ciepły, mikro-klimatycznie przyjemny, tani w utrzymaniu, zarabiać na siebie (OZE+FIT) .
Założenia: roczny wskaźnik obliczeniowy zapotrzebowania na energię końcową do ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody oraz chłodzenia: 10,07kWh/(m2 rok).
Poniżej mój projekt z wizualizacji:
Usytuowanie:
Dom usytuowany jest dłuższą krawędzią do południa. Wejście do domu od wschodu i północy. Duże przeszklenia od południa. Rozkład pomieszczeń w budynku zgodnie ze sztuką:
- wschód: kuchnia, pokój
- południe: jadalnia, otwarta antresola z ciągiem do pokoi i salonu
- zachód: salon, sypialnia
- północ: łazienki, techn., pralnia, schowki.
Na zewnątrz:
Ogród od północy, w mojej ocenie idealnie: oglądając go z domu patrzymy na wprost "ze słońcem" (tzn. słońce świeci nam zza głowy). Nie patrzymy pod słońce.
Północna część ogrodu wykorzystana została do posadowienia GWC rurowego REHAU AWEDUKT THERMO w układzie Tichelmanna (2x56mb) z kolektorami fi250mm. O GWC rozpiszę się w dalszych postach.
Realizacja:
Finalnie przed ułożeniem klinkierów i deski elewacyjnej całość wygląda tak:
Powierzchnia dachu (południe) wykorzystana została do montażu paneli PV z miejscem na 3 okna dachowe FAKRO FTT-U8. Praktycznie cały dach został wykorzystany PLUS energetycznie. Okna dostarczają energię cieplną - panele elektryczną. Jest to to dach zintegrowany z panelami i z budynkiem - nazywany przez fachowców z branży BIPV (Building Integrated Photovoltaics). Nie jest to instalacja "nadachowa" tylko zamontowana została "w dachu" zamiast pokrycia dachowego (100m2 dachówki betonowej mniej - dla kieszeni i dla konstrukcji więźby dachowej). Panele zostały tak dobrane i rozmieszczone aby w wolne miejsca wpasować konstrukcję nośną okien i same okna z izolacją (okna 94x140 + kołnierze).
Jeden balkon francuski. W kolejnych postach pokażę sposób jego montażu. Nie montujemy go do w tradycyjny sposób do ściany budynku.
Elementy dodatkowe takie jak fundament pod klinkier wymaga wylania niezależnego fundamentu - tradycyjnej ławy do 1,2m głębokości. Klinkieru nie można postawić na płycie fundamentowej budynku ze względu na mostki termiczne - nieciągłość izolacji.
Na zdjęciu widać także "otwory" do mocowania zadaszenia przy wejściu do domu, z których wychodzić będzie konstrukcja zadaszenia. To także nie są to elementy zamontowane-przytwierdzone do budynku. Konstrukcja stalowa ukryta została w dodatkowej warstwie izolacji wyprowadzonej z fundamentu wylanego pod klinkier.
Omówię te rozwiązania później z dokumentacją fotograficzną włącznie.
Jak widać, każdy detal wymaga starannego przygotowania. Nie możemy "pojechać" jak w typowym domu.
Edytowane przez MacsteR
1 komentarz
Rekomendowane komentarze