Taras w kamieniu naturalnym
Pracuję nad obudową tarasu.
1) wykonane zabezpieczenie przeciwwodne
Przypomnę, że mam bardzo trudny technicznie do wykończenia taras półkolisty betonowy. Nie był to dobry pomysł wylewać taras z betonu, dużo praktyczniejszy byłby taras na gruncie. Rozważałem wykończenie z płytek i klinkieru, niestety, te materiały są najmniej trwałe. Pomijając konieczność pracochłonnego cięcia po łuku bardzo łatwo ulegają odspojeniu. Drewno i kompozyt wymagało nawiercenia płyty betonowej, poza tym w szczeliny pomiędzy deskami dostawałyby się zanieczyszczenia. Taras wymagałby okresowej konserwacji, a że jest częściowo zadaszony z czasem będą pojawiałyby się zmiany kolorystyki. Jedynym sensownym rozwiązaniem wydała się obudowa w kamieniu naturalnym.
Wykonawca jak i lektura materiałów potwierdzają konieczność zastosowania hydroizolacji, która zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci w głębsze warstwy konstrukcyjne i późniejszym jej odparowywaniem lub zamarzaniem, co wpływa destruktywnie na trwałość obudowy. Zastosowałem system mapelastic (widać szarą "gumę") a w narożnikach taśmę uszczelniającą. Wykonawca także wtapia siatki zbrojące w kluczowe miejsca jak schody czy łączenia schodów z płytą betonową tarasu.
2) klejenie płyt kamiennych
3) docinanie po łuku, nacinanie kapinosów - wszystko ręcznie
Płyty, cokoliki i półprodukty na schody były docinane w warsztacie kamieniarskim na maszynie. Jednak łuki są wykonywane ręcznie, z bardzo dobrym efektem. Kamieniarze mają wprawę.
4)
Łuki zostaną odpowiednio zaokrąglone i wyoblone na sam koniec, kamień będzie zaimpregnowany. Przy dużych formatach płyt nie można osiągnąć równych łączeń, dlatego łączenia płyt będą nacięte i poszerzone i wypełnione jakąś fugą, jeszcze nie wiem co to za materiał ...
Edytowane przez piotrek0m
1 komentarz
Rekomendowane komentarze