37. dzień budowy - instalacja wentylacji mechanicznej (1)
04.03.2017
Po krótkim obejściu domu, instalator - pan Krystian - zasugerował abyśmy o 100% zmienili plany instalacji wentylacji mechanicznej ... czemu nie
Chodzi o to, że pierwotnie planowaliśmy zainstalować centralę wentylacji mechanicznej pod sufitem w garażu i stamtąd wypuścić jeden obieg na parter i jeden na piętro. Dodatkowo, trzeba by się przedostać z garażu, przez pomieszczenie gospodarcze, do pokoju gościnnego, aby się wpiąć w komin (wyrzutnia powietrza). Czerpnię powietrza udało by się zainstalować prawie przy samej centrali na ścianie północnej garażu. Wadą tego rozwiązania są dwa długie i nierównomierne obiegi na parterze i na piętrze, no i dość skomplikowana wyrzutnia która się ciągnie przez 3 pomieszczenia.
Alternatywą jest zainstalowanie centrali na strychu przy samym pionie kominowym. Mamy przez to bezpośrednie wpięcie się wyrzutni powietrza do piona wentylacyjnego w kominie, czerpnia powietrza będzie zainstalowana na ścianie północnej budynku pod kalenicą, a same obiegi będą bardzo równomiernie rozłożone.
W pierwszej kolejności została zamontowana instalacja parteru. Z piętrem możemy kontynuować po zamontowaniu podłogi na strychu.
Wybraliśmy centralę rekuperacyjną Mitsubishi LGH-50RVX-E z silnikiem DC i wymiennikiem z odzyskiem wilgoci. Z niego wychodzą rury elastyczne o średnicy 75mm.
Na początku trzeba było wykonać odpowiednie odwierty przez strop w salonie, jadalni, kuchni, spiżarni, wiatrołapie, łazience i pokoju gościnnym.
Rura z zewnętrznym ochronnym płaszczem i wewnętrznym - mniej karbowanym - dla lepszego i cichszego przepływu powietrza.
Montaż rozdzielacza
Nawiew i wywiew wspina się po ścianie garderoby przy kominie na strych
Na strychu rury czekają puki co na montaż podłogi
Cała akcja trwała jakieś 6 godzin ... nieźle, jak na 100% zmianę planów
Edytowane przez paulmcfly
0 komentarzy
Rekomendowane komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia