Dzień 330. Sterowanie ogrzewaniem? Bez automatyki budynkowej nie da się...
W drugiej połowie września zaczęło być chłodniej na zewnątrz. I niestety wewnątrz również Coś musi być nie tak z wentylacją/rekuperatorem: mimo nastawienia temperatury zadanej na poziomie 22 czy 24 stopni przez całą noc temperatura w domu nie wzrosła nawet do 20. No to patrzę, jak pracuje rekuperator:
- włącza grzałkę wtórną
- wyłącza grzałkę wtórną przy 2 stopniach powyżej temperatury zadanej
- włącza bypass, żeby szybciej schłodzić grzałkę (!)
- wyłącza bypass i włącza grzałkę przy temperaturze nawiewu przy 2 stopniach poniżej temperatury zadanej
I tak w kółko. Udało mi się wyłączyć bypass (bo to w tym momencie czysta strata energii/kasy), ale efekt bez zmian. Zgłaszam więc problem do wykonawcy.
Próbuję innych ustawień, gdzie czujnikiem wiodącym jest czujnik wywiewu. Teraz grzałka nie jest wyłączana, za to przegrzewa się czujnik nawiewu i całe urządzenie wyłącza się. I to przy wentylatorach nastawionych na 55% procent mocy maksymalnej (maksymalna wydajność to 800 m3/godz. - taki mały huragan w domu ).
Po kilku dniach dzwonię do GlobalTechu - odsyłają do producenta. Trzeba zgłosić reklamację. 26 września reklamacja trafia do Frapolu i zaraz jest odpowiedź, że sytuacja jest poprawna. Dalsza wymiana korespondencji, jak i rozmowa z serwisem nie doprowadza jak na razie do żadnej reakcji serwisowej.
Kolejny test wykazuje, że urządzenie może nagrzewać dom przy pracy wentylatorów nastawionych na 90% pełnej mocy. Tylko wtedy nie przegrzewa się czujnik temperatury nawiewu i ciepłe powietrze dociera do pomieszczeń. Nie zapominajmy, że jak na razie nie mamy zimy a jedynie ok. 5 - 10 stopni nocą. Dodatkowo jak nastawię wentylatory na 90% to już się tak kręcą cały czas... Wykorzystanie trybu z harmonogramami pomijam, bo nie ma to specjalnie sensu.
W piątek męczyłem wykonawcę, ale producent nie odbierał od niego telefonów. Ciekawe...
0 komentarzy
Rekomendowane komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia