Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości
  • wpisów
    113
  • komentarzy
    0
  • odsłon
    270

Włóczykijowa Zygmuntówka


wloczykij

419 wyświetleń

Czas najwyższy coś napisać a nawet jakieś zdjęcia zamieścić, bo jest i o czym pisać i co pokazać - wiele się zmieniło w ciągu ostatniego półtora miesiąca. Ale po kolei

 


1. Ostatnie zdjęcia pokazują początki tworzenia stropu - a dziś nie tylko, że mam strop to i jeszcze nad nim dach wyrósł, już prawie w całości pokryty dachówką (pod nią mam tylko membranę, nie zdecydowałem się na pełne deskowanie - czy to źle to zobaczę w przyszłości...)

 


1a. Teraz trochę o murarzach: w sumie miałem 3 ekipy.

 


- Pierwsza ekipa w sumie zła nie była, ale "pewne niedociągnięcia" w organizacji pracy przez generalnego wykonawcę tj. Investdom-KMB spowodowały, że roboty się przeciągały i koniec końców doprowadziły do konfliktu na tle finansowym między Investdomem a murarzami w wyniku, którego opuścili budowę na etapie prawie skończonych ścian parteru.

 


- Druga ekipa dokończyła ściany parteru, zrobiła wieniec, wykonała i zalała strop. Niestety w trakcie wykonywania ścianek kolankowych szef tej ekipy musiał wywalić swoich pracowników bo zastał ich na budowie pijanych. Na szczęście dużych strat nie było - doszli to trzeciej warstwy bloczków ale zapomnieli zostawić miejsce na okna balkonowe.

 


- Trzecie ekipa w części składała się z tej pierwszej. Oni dokończyli całość prac murarskich.

 


2. Wspomniany wcześniej pan Kiciński spowodował jeszcze jeden problem - tak zabazgrał projekt, że trzy okna murarze zrobili za wąskie:110 zamiast 120cm. Za niewielką opłatą zostały one poszerzone.

 


3. Okna dachowe zostały zakupione i już od miesiąca czekają na zamontowanie. Jutro ma nastąpić ta chwila. Okna elewacyjne zamówiłem mają być za 3 tygodnie. Brama garażowa (krispol) i drzwi wejściowe (solo) również zamówione - gotowe do montowania za około miesiąc. Postaram się tak to wszystko jakoś zaplanować, by zamknięcie budynku odbyło się jednego dnia.

 


4. Zdemontowałem starą hydrofornię: hydrofor wraz ze zbiornikiem podarowałem murarzom (musieli go sobie "tylko" wymontować), a szopka została wzięta w obroty przez mojego teścia i już częściowo zamieniona w dym i popiół.

 


5. Odebrałem pozwolenie na budowę wewnętrznej instalacji gazowej, zakupiłem wymagany dziennik budowy - tak, tak!!! jest wymagany osobny!!!

 


6. Investdom-KMB uwzględnił tak jak na początku obiecał, to co zapłaciłem panu Kicińskiemu i pomniejszył ostatnią fakturę o stosowną kwotę.

 


7. Na dzień dzisiejszy budowa ma 1 miesiąc spóźnienia.

 


8. Z żoną zdecydowaliśmy się skorzystać z poleconej przez Celta pani Joanny - projektantki wnętrz i wraz z upływem czasu coraz bardziej się upewniamy, że była to dobra decyzja, a jak się ułoży cała współpraca to życie pokaże, tak czy inaczej: celt, dzięki za namiar

 


9. Zastanawiam się nad skalą i typem automatyki budynku. Rozwijając temat próbuję odpowiedzieć sobie na dwa główne pytania:

 


A) czym chcę sterować: roletami? ogrzewaniem? oświetleniem?

 


B) czy wybrać rozwiązanie firmowe - wspomniany już wcześniej system LUXOR, czy też wejść w EIB? A tak naprawdę to chodzi oczywiście o pieniądze. Bo np. LUXOR wymaga położenia około 60% więcej okablowania niż przy elektryce standardowej, ale moduły są wyraźnie tańsze od tych EIBowych. No i jest to system zamknięty. Sposób prowadzenia kabli w LUXORze nie bardzo umożliwia etapowość/późniejszy rozwój. Teoretycznie w opozycji do LUXORa stoi EIB, które opiera się na magistrali... Te opisy które czytałem sugerują, że można poprowadzić sobie okablowanie jak przy standardowej elektryce rozszerzone jedynie o jeden dodatkowy kabel wykorzystywane na magistralę sygnałową (może to być zwykła skrętka). Niestety kiedy się rozmawia ze specami z firm zajmujących się EIB to okazuje się że to nie tak i (jak ja ich rozumiem) dla potrzeb EIB też układa się okablowanie w topologii gwiazdy czyli tak jak dla LUXORa. Przy czym moduły EIB są zdecydowanie droższe i wymagają programowania za pomocą softu posadowionego na komputerze - wymaga to dokupienia do systemu kolejnego nietaniego modułu i oczywiście software darmowy nie jest - 900 euro. Oczywiście można skorzystać z usługi firmy dostarczającej moduły lub montującej całe EIB, ale to też kosztuje. Zaś LUXORa programuje się w prosty sposób wprost na modułach. Jeszcze będę rozmawiał z jednym takim specem czy i jak można rozbić na etapy instalacje EIB. Jak się dowiem to napiszę.

 

 


Ale się rozpisałem... no ale to traktuje jako zadośćuczynienie nieczęstego uzupełniania mego dzienniczka :)

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Gość
Add a comment...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...