Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości
  • wpisów
    29
  • komentarzy
    0
  • odsłon
    99

Dziennik budowy Z14


Aguu

3 802 wyświetleń

Najwyższa pora obudzić się z zimowego snu (choć co to za zima była) i przedsięwziąć coś w temacie budowy. Potrzeby budowlane mamy w pierwszej kolejności takie: podłoga na gruncie na parterze, ścianki działowe na poddaszu, korekta położenia otworów okiennych. Rozglądaliśmy się już od jakiegoś czasu za ekipą i doszliśmy do wniosku, że chyba wszyscy zdatni do czegoś budowlańcy wyjechali do Irlandii. Nie mniej jednak jeden z wykonawców wyróżnił się in plus i zgodziliśmy się na jego usługi. Jeżeli nie zawiedzie naszego kredytu zaufania to może liczyć na darmową reklamę wsród naszych znajomych, rodziny, szanownych forumowiczów i wszystkich innych poszukujących rzetelnego wykonawcy. Dodatkowo fachman zaoferował nam wykonanie przyłącza wody, na które po analizie kosztów zgodziliśmy się również. A koszty są takie: 2000 PLN + 7% VAT za wykonanie 32 m przyłącza (w tym 5 m przewiertu pod drogą), materiały (w tym rury osłonowe przy kolizjach z telefonem, gazem i drogą) oraz wszelkie uzgodnienia i załatwiania w wodociągach.

Trochę wcześniej na naszej posesji znaleźliśmy karteczkę od elektryka, który reklamował swoje usługi i powoływał się na Panią z Sąsiedztwa, u której ostatnio robił instalację. Poszliśmy do Pani z Sąsiedztwa i ta wystawiła elektrykowi pozytywną opinię. Zobaczyliśmy się zatem z nim osobiście i po rozmowie wstępnie uzgodniliśmy warunki i termin roboty. Całość instalacji elektrycznej wraz z materiałami i naszymi fanaberiami ma kosztować nie więcej niż 4000 PLN.

Tak więc w piątek rano przyjechała koparka i jeden fizyczny. Szast-prast i około 13 było już po robocie. Nie za bardzo wiem co się działo w tzw. międzyczasie, bo po wytyczeniu trasy przebiegu przyłącza i poczekaniu aż ręcznie odkopią gaz, pojechałem do pracy. Wieczorem obejrzałem efekt pracy i jedyny zarzut miałem do usytuowania skrzynki nad zasuwą przy wcince, bo za bardzo wystawała ponad ziemię, a położona była na działce sąsiadów.

http://www.imagic.pl/files/3407/budowa028.jpg" rel="external nofollow">http://www.imagic.pl/files/3407/budowa028.jpg

Telefon do wykonawcy. Ten stwierdził, że wodociąg magistralny położony jest płytko i przez to klucz do zasuwy jest za długi, ale albo całkiem usunie skrzynkę razem z kluczem, albo skróci klucz. Tu wyjaśnienie: może usunąć skrzynkę nad tą zasuwą, bo mam jeszcze drugą zasuwę położoną na naszej działce (wykonawca uzgodnił to w wodociągach, bo twierdzi, że lepiej mieć takie coś u siebie niż u kogoś). Dzisiaj wodociągi zgodziły się, aby tę pierwszą skrzynkę usunąć.

http://www.imagic.pl/files/3407/budowa027.jpg" rel="external nofollow">http://www.imagic.pl/files/3407/budowa027.jpg

Dzisiaj również uzgodniłem z wykonawcą położenie ścian i otworów drzwiowych na poddaszu. Wprowadziliśmy pewne zmiany do projektu w tym temacie. Tak najogólniej to poszerzyliśmy garderobę, poszerzyliśmy drzwi i odsunęliśmy drzwi od ścian, aby uzyskać między drzwiami a ścianami przynajmniej 50 centymetrową przestrzeń. Jutro mają murować te ściany, więc zilustruję to wszystko zdjęciami, a na życzenie konkretnymi wymiarami.

Teraz kilka słów na temat wspomnianej korekty położenia otworów okiennych. Otóż po zmianach w projekcie umknął naszej uwadze pewien szczegół. Odległości otworów okiennych w łazience na poddaszu, w pokoju obok łazienki na poddaszu oraz drzwi tarasowych w pokoju dziennym na parterze są rzędu 2-5 cm od ścian działowych. Nawet nie będzie jak powiesić karniszy. Oprócz tego okno w łazience na parterze jest dla odmiany za daleko od ściany kotłowni, w związku z czym koliduje nam z planowanym usytuowaniem kabiny prysznicowej. Tak więc musimy w jakimś rozsądnym zakresie (zasięg nadproży), przesunąć otwory okienne, z jednej strony domurować, z drugiej tyle samo wyciąć.

http://www.imagic.pl/files/3407/budowa029.jpg" rel="external nofollow">http://www.imagic.pl/files/3407/budowa029.jpg

Już dawno mamy wybrane okna, ale czekamy z zamówieniem aż zrobione zostaną te korekty, aby mieć pewność co do wymiarów otworów.

W sobotę poprawiłem usytuowanie muszli klozetowej w łazience na parterze. Pierwotnie była tak jak w projekcie, ale zdecydowaliśmy się umieścić ją pod oknem koło prysznica.

http://www.imagic.pl/files/3407/budowa022.jpg" rel="external nofollow">http://www.imagic.pl/files/3407/budowa022.jpg

Umieściłem też rurę doprowadzającą powietrze do kominka (średnica 160 mm). Na pierwszym zdjęciu widoczne osłonięte folią podejście do kominka, a wzdłuż ściany po warstwą piasku biegnie rura aż na zewnątrz i kończy się poza murem w odległości od niego równej grubości przyszłej izolacji. Wlot powietrza umieszczony jest od zachodniej strony budynku.

http://www.imagic.pl/files/3407/budowa023.jpg" rel="external nofollow">http://www.imagic.pl/files/3407/budowa023.jpg

http://www.imagic.pl/files/3407/budowa021.jpg" rel="external nofollow">http://www.imagic.pl/files/3407/budowa021.jpg

Przed wylewką na parterze muszę jeszcze zrobić w kotłowni kratkę odpływową i ujście kondensatu z pieca od komina do kanalizacji.

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Gość
Add a comment...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...