Miesięcznik Murator ONLINE

Jump to content
  • entries
    17
  • comments
    0
  • views
    33

Dziennik Bartłomieja


Bartłomiej

914 views

13.12.2002

 

 


Postanowiłem moje dzisiejsze wpisy dziennikowe podzielić na dwie części. Z racji tego, że nie uzupełniałem go od tak dawna, pierwsza część opisuje przeszłość. Teraz czas napisać, czym obecnie się zajmuję.

 

 


Zima pełną gębą, mrozy już zdrowo dokuczają, a zatem najwyższy czas zabrac się za poszukiwanie ekip(y), która zajmie się doprowadzeniem mojego domu do stanu "zamieszkiwalności". bardzo chciałbym związać się z jakimś jednym wykonawcą, jak to zrobili niektórzy forumowicze, ale widzę kilka wad takiego rozwiązania:

 


a) Ciężko znaleźć firmę, która ma (bardzo) dobrych fachowców z każdej dziedziny. A jednak przy wykończeniu domu jest sporo prac specjalistycznych, które oddać najlepiej w ręce doświadczonych ludzi.

 


b) Firmy, które mówią o sobie, że kompleksowo zajmą się wykończeniem domu, najczęściej podzlecają przeróżne prace "zewnętrznym" fachowcom, a to odbija się na cenie usługi, gdyż oczywiście swoją marżę jakąś muszą narzucić.

 


c) Jeśli nawet znajdę taką firmę, ciężko się z nią dyskutuje nt. cen. Wypróbowałem. Porażka.

 


d) W razie jakiejś wpadki z częścią roboty, ciężko taką firmę wyrzucić z budowy, bo trzeba na jej miejsce znajdować podobną. Gdy się bierze fachowców do każdej z prac osobno, można w nich przebierać, jak w ulęgałkach. Ale wtedy całość zarządzania procesem budowy należy wziąć na siebie. To nie jest wcale taki minus, bo i tak nie ma co liczyć, że ktoś nas wyręczy w nadzorowaniu budowy (vide moje doświadczenia z cieślami).

 

 


No, ale wystarczy już tych moich przemyśleń. Przede mną stoi zadanie zorganizowania ekip wykończeniowych. Zastanawiam się nad następującym podziałem:

 


1. Dekarz - do wykonania poprawek w konstrukcji dachu, położenia pokrycia, obróbek blacharskich, rynien, zamontowania okien połaciowych.

 


2. Ekipa do instalacji wodno-kanalizacyjnych oraz c.o. Do tej grupy prac zaliczam zamontowanie i uruchomienie kotłowni oraz położenie instalacji ogrzewania podłogowego.

 


3. Tynkarze wewnętrzni. Waham się pomiędzy maszynowym tynkiem gipsowym a tradycyjnym cem-wap. Ceny stoją przemawiają raczej za gipsowym, ale jeszcze ostatecznej decyzji nie podjąłem.

 


4. Wykończenie wnętrz - począwszy od wykonania wylewek przez glazurę oraz parkiety, aż po ostateczne ocieplenie dachu i malowanie.

 


5. Roboty specjalistyczne, do których zaliczam elektryka, montaż okien, instalację gazową (kocioł + kuchnia), kominek z DGP, odkurzacz centralny, brama garażowa.

 

 


Pozostałe roboty na zewnątrz budynku (np. tynki czy ogrodzenie) zostawiam sobie nieco na później.

 


Jeżeli z Waszego doświadczenia wynika, iż przyjęte przeze mnie założenia co do "konstrukcji" ekip są nieprawidłowe, dajcie mi znać w "komentarzach". Może czegoś nie widzę, może o czymś zapomniałem. Będę wdzięczny za wszystkie porady.

 

 


Jeśli moglibyście mi polecić jakiego wypróbowanego fachowca, np. elektryka z wyobraźnią, tynkarza bądź kominkarza - będę bardzo wdzięczny.

 

 


No i mam nadzieję, że za jakiś czas znów spotkam się z grupą warszawską. :)

 

 


Pozdrawiam,

 


Bartłomiej

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...