Jeśli dom, to ZENIT koniecznie - dziennik
Nazwy pierwszych ról, cytuję za T. R. Topolski, Nazwy miejscowe Beskidu Gorlickiego
[...] Średniowieczna godpodarka rolna w omawianym regionie opierała się przy podziale gruntów w układzie "łanów" (zwanych też "rolami"). Odbywało się to w ten sposób, że całość obszaru pod przyszłe zagospodarowanie dzielono na pasy odchodzące w obie strony od drogi w dolinie lub rzeki aż do granic wsi. Powierzchnia powstałej w ten sposób "roli" przypadającej na jednego osadnika wynosiła 24,2 ha.
Każda rola otrzymywała w późniejszym okresie nazwę utworzoną od nazwiska pierwszego właściciela. [...]
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Swego czasu bardzo dużo chodziłam po Beskidzie Niskim. Zawsze pociągało mnie odnajdowanie starych dróg lub przepraw przez góry, śladów po niegdysiejszej świetności tych terenów.
Od 6 lat mieszkam we Włochach, które powstały jako miasto-ogród. Założyciele zaplanowali odpowiedni przejrzysty przebieg ulic. Dziś Stare i Nowe Włochy pokrojone są terenami kolejowymi. Majątek Czechowice podzielono, zabudowano i tylko po nazwach ulic Łuki Wielki, Łuki Małe, Stawy, Solipska można próbować zgadywać o przeszłości tych terenów.
Miałam cichą nadzieję, że w mojej wsi będzie można znaleźć nazwy miejscowe. Zapomniałam, że mogłabym znaleźć, pod warunkiem, że musiałyby one wpierw istnieć.
Z tym u mnie na wiosce jest kiepsko.
0 komentarzy
Rekomendowane komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia