Nasz Dom (M31) - historia budowy
Jako że w pierwotnej wersji zamierzaliśmy budować dom bez garażu niniejszym informuję, że garaż jednak będzie. Można powiedzieć, że jest kilka spraw które ciążą nam w tym domku i są tematem nie kończących się dyskusji:
1. Garaż - czy (to już roztrzygnięte) i jaki ma być - Chodzi o kwestię tzw stryszku nad garażem i wysunięcia go (lub nie) przed dom. Wysunięcie to ma na celu zmieszczenie kotłowni w garażu. Doszlismy jednak dzisiaj do wniosku (na jak długo :) że przesunięcia jednak nie będzie i garaż zostaje jak był. Ufff!!! Będzie on zimnym garażem, bez ocieplenia.
2. Kotłownia - problem kotłowni to problem paliwa jakie będzie wykorzystywane do ogrzewania domu. My zamierzamy wstawić kocioł na Eko groszek z podajnikiem. Co się z tym wiąże? Pył który może się wydostawać z kotłowni i poprzez korytarzyk rozchodzić się na dom. Zamierzaliśmy więc przenieść kotłownię na tył garażu, poprzez wydłużenie lub przesunięcie go do przodu) - patrz akapit wyżej. Na szczęście wymyśliliśmy nową koncepcję, jakże prostą, że wejście do kotłowni będzie przez garaż. Drzwi z kotłowni na korytarzyk łączący dom z garażem nie będzie, a na tej ścianie stanie kocioł. Drzwi do kotłowni bedą w miejscu w którym stoi w tym momencie kocioł. Ogólnie dom będzie podzielony na część brudną (Garaż, stryszek i kotłownia) i czystą (Pozostałe pomieszczenia). Najprostsze rozwiązania są najlepsze:).
3. Sklepienia nad piętrem. Bardzo dużo osób mówi mi, że lepsze są sklepienia wylewane zamiast ścian i sufitów z płyt G-K. Nie pękają, są "bezpieczniejsze" (jak dach odrfunie zostaje sklepienie ). Tyle tylko, że zabierają kilka centymetrów nie za wysokiego przecież poddasza. Jest to temat do przemyślenia. ja jestem za gipsówkami (da się podwójnie), ale mam silną opozycję :). Chyba trzeba będzie zastosować siłowe rozwiązanie... .
4. Stropy nad parterem. Na pewno będą wylewane zamiast jak teraz Teriva (bedą niższe około 7-8 cm). Z tym wiąże się w jakiej technologii, ja preferuję monolit (płyta na całości budynku), pięknie zepnie cały budynek. Ale mam znów opozycję (na rzecz belek - tzw strop łowicki :). Belki co jakiś czas i między nimi cieniutka warstwa betonu z siatką z drutu fi 6. Ale nasz strop ma mieć 6,6 rozpiętości w osiach, to bardzo dużo, musi być mocny. wolę zapłacić więcej za stal i mieć święty spokój niż martwić, że kiedyś mi popęka. Ot czeka mnie walka :).
Są jeszcze inne problemy ale to już przy innej okazji. Ogólnie budowa domu to ciekawe doświadczenie, dużo nerwów itd ale jaki później efekt... :))
Michał
0 komentarzy
Rekomendowane komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia