Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości
  • wpisów
    49
  • komentarzy
    0
  • odsłon
    95

{przed} dziennik adaptacji :)


marekmarian

737 wyświetleń

Stan na dzisiaj:

 

 


Bardziej wersja FULL (ryzykowna finansowo) niz LIGHT.

 


Decyzja zapadnie po 2 spotkaniach.

 

 

 


Wersja Light - rysunek przekroju. (zakłada ona nawet adaptacje obecnej wieźby - Ola)

 


http://img530.imageshack.us/my.php?image=a2przekrjschodyzastaneao6.jpg" rel="external nofollow">http://img530.imageshack.us/img530/2788/a2przekrjschodyzastaneao6.th.jpg

 


Poniżej lista minusów wersji LIGHT

 


1. Zbyt ciasna antresola sypialniana bez

 


- podniesienia ścianki kolankowej

 


- zmiany kąta dachu z obecnych 30 na 45 (z lub bez adaptacji obecnej więźby)

 


Ścianka kolankowa w zastanym budynku ma 50cm + 10cm strop. Strop jest osadzony na wys. 220cm (pomieszczenie mniejsze pod antresolą ma wyżej o pustak podłogę + poziomą izolację murów). Przy takich wymiarach trudno się będzie i na parterze i na piętrze poruszać.

 


W samej sypialni jest obecnie powierzchnia komunikacyjna pośrodku na ok. 2-5m szerokości – rysunek w załączniku). W przypadku zrobienia drugiej sypialni za kominem (jedna mus gościnna - w moim wieku to partyzantki na fotelu juz nikt nie uprawia :)) – jest jeszcze problem z robieniem dwóch pionów łazienkowych.

 


2. Obawiam się inwestowania w obecną 30-letnia i cienką więźbę. Chodzi mi o drogie ocieplenie, folie, deskowania etc... (nie wiem czy tam nie ma robaków a nie było to nigdy zabezpieczone). Nie umiem tego ocenić jako ryzyko. Stolarz, który kiedyś miał mi robić ‘kanadyjkę’ to odradzał.

 


3. Schodu na szczycie maja 1.50m a są już dość strome. Nie mam pomysłu na inną lokalizacje schodów w tym układzie parteru (bezskutecznie szukałem)

 


4. Obecne skosy nie pozwolą na umieszczenie w jednej szerokości budynku dla sypialni i łazienki

 


5. Pustka nad salonem - obawiam się kosztów/procesu ogrzania takiej przestrzeni jako jednego pomieszczenia... Nie mam jednak wiedzy o tym jak się takie kominowe pomieszczenia ogrzewa.

 


Łatwiej jest dogrzać mały zamknięty gabinet na cały dzien niż wieeeelką kubaturę (i tą temperaturę utrzymać). W przypadku dużej rodziny i miasta koszty tego się rozkładają, ja jestem sam. Na pewno cześć pomieszczeń bedzie niedogrzewana świadomie (np sypialnia gościnna lub to studio - jeśli do niego dojdzie)

 


6. Potrzebuję jedno (poza moją sypialnią) pomieszczenie gościnne (sypialnię). Mam kilkoro przyjaciół, każde ma dziecko lub dwoje, przy kominku nie pośpią:).

 


7. Szkoda mi tych metrów nad salonem (okolo40m2) no i martwie sie czy przy już dość przestrzennym parterze, ta pustka w pionie nie zrobi za wielkiej hali...

 



Lista plusów LIGHT

 


- nieco mniejsze koszty (odpada strop)

 


- pustka nad salonem

 


- pracownia na antresoli na wprost z widokiem na górki (obawiam się tylko docierającego do niej hałasu dnia codziennego, gości, itp. a co udanie ogranicza zamknięty gabinet).

 

 

 


Minusy wersji FULL

 


1. Wysokie koszty SSZ

 


2. Brak przestrzeni pionowej w salonie (to dla mnie duża wizualna zaleta wersji LIGHT).

 


3. Brak pomysłu na dopasowaną i niedrogą werandę (chyba jednak bez balkonu na niej)

 

 

 


Opcje rezygnacji (również jako oszczędności kosztowe):

 


1. Podcienia. Odpuszczę to całościowe wysuniecie ściany wejściowej na piętrze. Pionowość elewacji też jest ok. Podcienie tylko nad wejściem też w sumie mogę odpuścić, może taniej wyjdzie dobudowana kostka-wiatrołap. Sam już nie wiem.

 


2. Ograniczenie okien w elewacji Zachodniej (publicznej). Chciałbym jednak mieć okno na sad sąsiadów i w wersji FULL doświetlające schody na piętrze.

 


3. Zamarkowanie okien trapezowych przez inne deskowanie etc

 


4. Może pomieszczenie za kominem (kuchnia) tylko na parterze? A na piętrze balkon?

 


5. w Wersji FULL rezygnacja z antresoli (zamknięcia gory) nad sypialniami (przyszłościowo ale i teraz konstrukcyjnie-obciążeniowo)

 


6. Możliwość adaptacji poprzecznego fundamentu łączącego dwa ceglane słupy (bez robienia tam nowego zupełnie). Do niego jest łatwy dostęp (pod podlanie ławy) a można go jeszcze nadłożyć o jakieś 80cm do poziomu podłogi w salonie. Mam na myśli fundament, który byłby kończącym pomieszczenie za kominem.

 


7. Scianka kolankowa 80-130 (to nie sa duze oszczędności poza konsekwencjami obciążeniowymi dla fundamentów)

 

 


----------------------------------------------------

 



Wątpliwości, niepewności, brak decyzji:

 


1. Nie umiem zaprojektować okien elewacji widokowej pod ten widok, a jednocześnie ciekawie. Nie umiem zebrać tych okien w jakis sens, ciąg przemyślany a jednocześnie ciekawy.

 


2. Nie mam pomysłu na docelowa/przyszłosciową lokalizację kotłowni (dostęp użytkowy, rury z wodą)

 


3. Brak pomysłu co z łazienkami/pionami na antresoli i za kominem (LIGHT)

 


4. ogrzewanie takiej wielkiej otwartej kubatury (LIGHT)

 


5. co na piętrze za kominem + schody? (LIGHT)

 


6. studio dostawka - zupełnie nie mam pomysłu jak je zrobić i czy robić w ogóle. Przeraża mnie myśl o ciągnięciu tam mediów, kanalizacji, choć może to nie jest drogie (LIGHT). Policzyłem też SSZ dla tego i wyszło mi około 30k

 


Pomysł bardzo fajny na fotkach powyżej ale nie umiem tego u siebie zrobic

[[Template blog/front/view/comments is throwing an error. This theme may be out of date. Run the support tool in the AdminCP to restore the default theme.]]


×
×
  • Dodaj nową pozycję...