Nasz domek - Natalka-Dziennik aki-aki
Malowanie domu. Zasady doboru kolorów
2008-07-16 12:38
http://pl.pl.allconstructions.com/portal/index/article/2826" rel="external nofollow">http://pl.pl.allconstructions.com/portal/index/article/2826
najlepiej po malowaniu zapisać nazwę oraz numer farby. Gdy przyłożycie do ściany paletę, może wydawać się, że to „na pewno" ten sam kolor, jednak po wyschnięciu farby zamiast błękitnego koloru zobaczycie niebieski. Jeżeli nie jesteście pewni, pokryjcie farbą niewielką powierzchnię i upewnijcie się co do rezultatu.
Nie zaleca się wybierać koloru bez ustalenia, jak będzie pasował w domu, ponieważ sklepy są najczęściej oświetlone złożonym oświetleniem i lampami fluorescencyjnymi. Sztuczne oświetlenie nigdy nie odzwierciedli prawdziwego koloru. Fluorescencyjne oświetlenie emituje czerwone albo niebieskie światło, które zmienia prawdziwy kolor i po przyniesieniu farby do domu zdziwicie się, że jest zauważalnie o innym odcieniu.
Neutralne i jasne kolory ulegają większym zmianom niż ciemne.
Właściwości materiału i drewna również odgrywają istotną rolę przy uzyskaniu koloru. Kolor na szorstkiej powierzchni będzie wyglądał ciemniejszy, na równej zaś - jaśniejszy. Zależy to również od ilości światła, którą odbija powierzchnia - im więcej światła się odbija, tym jaśniejszy jest kolor; im światła mniej, tym kolor ciemniejszy.
Gdy badacie kolor w różnym oświetleniu, zwróćcie uwagę na położenie. Jeśli wybieracie tkaninę, połóżcie jej kawałek na krześle czy kanapie pionowo, później poziomo, zobaczycie jak zmienia się kolor pod różnym kątem padania promieni. Najlepiej jest sprawdzać to miejsce, gdzie kolor będzie się rzeczywiście znajdował, w innym przypadku ryzykujecie, że dokonacie nieodpowiedniego wybóru. Ta sama zasada odnosi się również do farb. Dobrym wyjściem jest kupić jedną puszkę, pomalować część ściany w różnych miejscach i zobaczyć jak zmienia się kolor przy różnym oświetleniu. Pomalujcie próbną powierzchnię z całym wykończeniem, w innym przypadku odbicia mogą zmienić kolor (czasami kolor sprawdza się na kawałku białego styropianu albo na suchej ścianie).
Dopasowanie kolorów do podłogi
Dobrać odpowiedni kolor ścian jest o wiele łatwiej niż podłóg, chociażby dlatego, że są one bardziej długowiecznym elementem wykończenia i rzadziej malowane.
Jeśli wybraliście jednakowy kolor podłogi i ścian, kolor podłogi powinien być o kilka odcieni ciemniejszy. Osiągamy to albo ciemniejszym kolorem samej podłogi, albo ciemniejszym dywanem.. Bardzo ważne jest utrzymanie równowagi kolorów między ścianami a podłogą.
Jeśli ściany w sypialni są jasne, a podłoga sosnowa, dobrym rozwiązaniem byłoby zaścielenie dywaników przy łóżku czy kominku. Sypialnię można również wyłożyć wykładziną o neutralnym kolorze i upiększyć dywanikami o kolorach jaskrawszych. Kolor podłogi sosnowej należy dopasować do mebli albo odwrotnie - wyobraźcie sobie pokój udekorowany morskimi motywami, podłoga pomalowana kolorem oceanu rozwija ten temat.
Kolory w salonie
Wybór kolorów w salonie zależy od przeznaczenia pokoju. Jeśli pokój jest duży i obejmuje strefy wypoczynkową i obiadową, każda strefa może być oddzielona innym kolorem albo wszystkie strefy połączone we wspólną przestrzeń, np. wszystkie ściany pokoju pomalowane kolorem wiosennej zieleni, utrzymującym jasność i świeżość, a meble ustawia się w taki sposób, by została określona każda strefa.
„Świeży" salon potrzebuje przestrzeni, dlatego poszczególne elementy (meble, zasłony, oświetlenie i dywany) należy umieścić tak, by stworzyć powierzchnię o kolorze neutralnym albo jasnym, wybierzcie również białe albo jasne tkaniny, zlewające się z głównymi kolorami części wykończenia. Aby utrzymać poczucie świeżości, różne dekoracje i ornamenty również muszą być zwyczajne, o nieskomplikowanych liniach i formach, pasujące do kolorów pokoju. Naturalne zaś oświetlenie pomaga podkreślić te właściwości pokoju: zielony i żółty w świetle słońca stają się świecącymi, a czerwony i oliwkowy dodają świeżości.
Kolory a „szczęśliwy" dom
Kolor ma wpływ na nasze uczucia oraz tworzy atmosferę pokoju. Ustalono, że ok. 70 proc. naszej nieświadomej reakcji na ludzi i otoczenie jest uzasadnionych wyłącznie reakcją na kolory. Dlatego przed wyborem koloru, najpierw wyjaśnijcie sobie, jakie uczucia chcecie w sobie wzbudzać w konkretnym pokoju, ponieważ, jak wiadomo, każdy pokój ma swoje przeznaczenie. Na przykład, łazienka jest przeznaczona do obrządku oczyszczania się, dlatego pasują tam orzeźwiające kolory: niebieski, zielony, kremowy, biały. Salon, z kolei, na zebranie się całej rodziny i dzielenie się posiłkiem. Psycholodzy udowodnili, że jedzenie jest o wiele smaczniejsze, jeśli jest podawane w pokoju, w którym dominują kolory pożywienia: czerwony, zielony, brązowy, żółty i czerwony.
Kolory tworzą nastrój
Malowanie ścian pokoju to nie tylko uzbrojenie się w wałek i farby. Metody i technika również mają wpływ na ogólny wygląd pomieszczenia. Najpierw jednak należy wybrać odpowiednie kolory:
Kuchnię pomalujcie wyrazistym kolorem, ponieważ on zawsze podniesie nastrój podczas gotowania i spożywania.
W łazience dobrze się prezentują czyste białe albo błękitne kolory. Nadają one efekt przestronności i czystości.
Zielony kolor dodaje elegancji i doskonale sprawdza się w salonie.
Do sypialni wybierzcie kolory spokojne i blade w porównaniu z wyrazistymi kolorami salonu i kuchni.
Żółty, niebieski albo czerwony - te kolory pasują do dowolnego stylu.
Niektóre kolory podnoszą nastrój, inne zaś odwrotnie - przytłumiają.
Dlatego do każdego pokoju wybierzcie kolor według upodobań mieszkającej w nim osoby.
Aktywni ludzie lubią pomarańczowy, żółty i czerwony. Pasują one w pokoju z kominkiem, ponieważ komponują się z ogniem.
Inni zaś neutralne, uspokajające. Dobrym rozwiązaniem jest wykończenie ścian pokoju jednym kolorem, a wystrój harmonizować z odcieniami tego koloru.
Kolory w małych pokojach
Jak powiększyć mały pokój?
Pierwszy wariant: wybierzcie jasny zimny kolor, ponieważ oszukuje on oko i wydaje się nam, że znajduje się znacznie dalej niż jest w rzeczywistości. Są to: niebieski, zielony, oliwkowy, kolory oceanu, morza i nieba.
Drugi wariant: wybierzcie kolory o błyszczącej powierzchni. Odbijają one kolory, dlatego pomieszczenie optycznie się powiększa. Do kuchni i łazienki nadają się pół-błyszczące farby, zaś sypialni, salonowi i innym pokojom najlepiej nadać subtelniejszy charakter - farby o matowej albo atlasowej powierzchni.
Trzeci wariant: gra jednego koloru. Używa się odcieni jednego koloru, dlatego przeciągając wzrok po ścianach pokój wydaje się nieprzesuwalny i powstaje wrażenie, że pomieszczenie jest większe niż w rzeczywistości. Najlepiej do tego pasują kolory z tej samej palety.
Czwarty wariant: w małych pomieszczeniach również możecie dążyć do kompromisu z jasnymi kolorami lub żółtym, pomarańczowym i czerwonym. Zdobiąc pokój ciepłymi kolorami otrzymacie odwrotny wynik niż w przypadku wykorzystania zimnych kolorów - zmniejszają one pokój. Mimo wszystko, ciepłe kolory nadają pokojowi przytulności, dlatego czasami należy poświęcić część przestrzeni i wybrać ciepły kolor, zwłaszcza jeśli on się wam podoba.
Pamiętajcie, że to właśnie wy z dnia na dzień będziecie mieszkać w domu przyozdobionym wybranymi kolorami, dlatego musicie być pewni co do wyboru, żeby dom was cieszył. Ważne jest nie tylko to, co upiększa i poszerza pokój, lecz również to, co jest potrzebne dla was.
0 komentarzy
Rekomendowane komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia