Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości
  • wpisów
    8
  • komentarzy
    0
  • odsłon
    102

Indywidualny- z wjazdem od zachodu


Asia1719502664

1 061 wyświetleń

Oszczędności ubywają, ale za to przybywa towaru (na szczęście jeszcze ceny zimowe). Wczoraj dowieźli hds-em kominy i pustaki wentylacyjne.

 

 


http://vitas.sonik.net/Asia/Dom/2010.03/Kominy1.JPG

 


Kominy to dwa Schiedle, jeden Rondo Plus z izolacją do kotłowni, drugi Rondo do kominka. Poza tym do każdego z nich podwójne pustaki wentylacyjne z keramzytobetonu. Niestety, u nas nie ma dużego wyboru jeśli chodzi o wentylację, praktycznie w ofercie są tylko prefabrykaty Schiedla albo Leiera. Wzięliśmy te pierwsze, bo wymiarowo i materiałowo pasują do komina, nie będzie więc kłopotów z dopasowywaniem czy późniejszym wykańczaniem komina ponad dachem. W ten sposób jest rozwiązana kwestia głównych ciągów wentylacyjnych kotłowni i salonu. Pozostaje jeszcze kwestia wentylacji w kuchni i w garażu. Projekt przewiduje pustaki wentylacyjne w ścianach, takie ceramiczne. Niby możnaby też zastosować te bet.-keramz., ale trzeba by kombinować z przycinaniem pustaków ceram. na ścianach. Nasze wątpliwości podzielił chyba szef hurtowni, bo kazał zamówić paletę pustaków wentylacyjnych Eder.

 

 


http://vitas.sonik.net/Asia/Dom/2010.03/Kominy2.JPG

 


Obok komina w kotłowni (tego Rondo Plus z przeznaczeniem na 'eko-groszek') przewidziano w projekcie drugi na gaz. Gazu jeszcze nie mamy, ale kto wie, może za kilka lat nam podciągną. Dlatego w tym miejscu postawimy puste pustaki żeby - jak już będzie gaz - wstawić w nie rurę z blachy kwasoodpornej. Teoretycznie możnaby od razu zafundować sobie Schiedla, ale po pierwsze straszne koszty i ryzyko, że będzie stał a gazu nie dociągną, a po drugie, jeśli już dociągną, to czy będzie wisiał kocioł zwykły, czy kondensacyjny, a od tego zależy też konstrukcja komina.

 

 


Mąż przez kilka ostatnich nocy przeszukiwał wszelkie możliwe fora i strony internetowe nt. średnic kominów dla poszczególnych rodzajów kotłów, mocy i wydajności. Z pomocą przyszły materiały dostępne na stronie Schiedla, nomogramy, wzorki, liczba Pi, tabelki i dane techniczne producentów kotłów. Na forum toczy się sporo dyskusji nt. średnic i rodzajów kominów dla różnych źródeł ogrzewania. Gdyby każdy z dyskutantów poczytał trochę materiały źródłowe u producentów, pewnie byłoby tam o 3/4 mniej pytań i wątpliwości.

 


Generalnie wyszło na to, że fi20 dla 'eko-groszku' o mocy ok. 25-30 kW będzie odpowiednie. Materiały Schiedla mówią, że i fi18 byłoby dobre, ale większość producentów kotłów podaje wymiary zdecydowanie większe. Podobnie z kominkiem. Co ciekawe, standardowo do kominów systemu Schiedla dodają ceramiczny element przyłączeniowy (taki trójnik) o kącie 90 stopni. W hurtowniach o tym nie informują, ale można alternatywnie wybrać ten trójnik o kącie 45 stopni. Tak zrobiliśmy w przypadku kominka. Będzie łatwiej przyłączyć i zdecydowanie mniejszy opór dla spalin.

 

 


http://vitas.sonik.net/Asia/Dom/2010.03/Kominy4.JPG

 


Największym problemem był dojazd. Podobnie jak przy stali, tym razem kierowca HDSa musiał kombinować, żeby wjechać na działkę. Udało mu się, ale kołem wjechał na trawnik sąsiada... Niby nic, ale zaiskrzyło. Łopata, grabie i miotła tymczasowo iskrę ugasiły. Tylko co będzie w przyszłości? Jeszcze transport bloczków, pustaków, beton, piasek...

 

 


http://vitas.sonik.net/Asia/Dom/2010.03/Kominy3.JPG

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Gość
Add a comment...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...