Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości
  • wpisów
    35
  • komentarzy
    0
  • odsłon
    87

Wieczorna Tęsknota - dom dzielnych "Inwestorków"


Brunchilda

418 wyświetleń

2005

 


Zbędne koszty -> Sąsiad-kolega zakupił projekt i przygotowywał dokumenty do uzyskania pozwolenia na budowę. Wiedząc, że niebawem i nas to czeka zdecydowaliśmy się na wspólne zamówienie mapy do celów projektowych (400zł.) oraz złożenie wniosku o przyłącze w energetyce (146zł).

 


Niestety wciąż nie wybraliśmy projektu!

 

 


2005, 2006, 2007, 2008...

 


Projekt -> W tym okresie trwały poszukiwania projektu naszego wymarzonego domu. Przeglądaliśmy mnóstwo katalogów oraz stron w necie. Żaden nie spełniał wszystkich naszych oczekiwań. Szukaliśmy i szukaliśmy... Początkowo dość intensywnie. Niestety im dłużej to trwało oraz im więcej zobaczyliśmy tym coraz mniej nam się podobało. Z czasem traciliśmy energię i zapał. Później wystąpiły nieprzewidziane zdarzenia losowe, które na długi czas zaniechały dalsze poszukiwania projektu

 


Następnie zamówiliśmy projekt indywidualny. Po szczegółowym wywiadzie pani architekt przedstawiła kilka koncepcji naszego domu. Niestety wszystkie rozwiązania miały niefunkcjonalnie rozplanowany ciągu komunikacyjny. Ze względu na brak pomysłów z obu stron projekt nigdy nie powstał.

 


! Rada - nie oglądajcie tysięcy projektów, ponieważ wtedy coraz trudjej coś wybrać. Najlepiej zdecysować się na projekt po zobaczeniu maksymalnie 3 katalogów.

 

 


21 LUTY 2009

 


Projekt -> Przeglądając projekty Muratora natrafiłam na nowy projekt M69 L o wdzięcznej nazwie Wieczorna Tęsknota. Od razu wpadł nam w oko

 

 


http://projekty.muratordom.pl/new/miniatury/pliki/dom_1259_20_300x204_crop_mark_rozmiar-niestandardowy.jpg http://projekty.muratordom.pl/new/miniatury/pliki/dom_1259_21_300x204_crop_mark_rozmiar-niestandardowy.jpg

 


DÓŁ: 1-przedsionek, 2-hol, 3-kuchnia, 4-salon, 5-schody, 6-gabinet, 7-łazienka, 8-kotłownia, 9-garaż

 


http://projekty.muratordom.pl/new/miniatury/pliki/dom_1259_6_500x0_rozmiar-niestandardowy.jpg


GÓRA: 12-schody, 13-przedpokój, 14-łazienka, 15-pokój, 16-łazienka lub garderoba, 17-pokój, 18-pokój, 19-strych

 


http://projekty.muratordom.pl/new/miniatury/pliki/dom_1259_7_500x0_rozmiar-niestandardowy.jpg

 


Ponadto układ pomieszczeń na dole dawał możliwość wprowadzenia zmian, takich jak w projekcie Archonu ma DOM W KALIACH

 


(12-kotłownia w garażu; 8/9-widna łazienka; 3-doszła spiżarka i 10-garderoba, 11-podwójny garaż, 7-przejście pod schodami)

 


http://archon.pl/images/products/m4796fc6cb8fe3/projekty_domow_KALIE_G2_parter__269.jpg

 


Opis zmian:

 


1. GARAŻ DWUSTANOWISKOWY --> Myśląc przyszłościowo (gdzie w domu mieszka dwóch kierowców) garaż podwójny to prawie konieczność. Dziś samochód to nie dobro luksusowe, to konieczność dla mieszkańców domu. Po pewnym czasie małżonkowie kupują drugie auto, które parkują na podjeździe. W zależności od zasobności portfela po latach decydują się na oddzielny budynek garażowy lub blaszany garaż.

 


Dlatego warto to przewidzieć na etapie budowy domu. Taki garaż nie podnosi mocno kosztów budowy, a zanim się dorobimy dwóch samochodów będzie wykorzystany na rowery i skład narzędzi ogroduwych.

 

 


2. KOTŁOWNIA --> Nie mając dostępu do gazu ziemnego zmuszeni jesteśmy ogrzewać dom na ekogroszek i pellety. Wiąże się to z zaplanowaniem większej kotłowni, w której zmieści się duży piec z podajnikiem oraz pomieszczenie na skład opału.

 


Ponieważ kotłownia w projekcie przewidziana jest na gaz lub olej my swoją przenieśliśmy na tył garażu. Mając garazżdwustanowiskowy zostaje sporo miejsca na skład opału.

 

 


3. ŁAZIEKNA DOLNA --> Przeniesienie kotłowni do garażu daje możliwość zaplanowania w jej dawnym miejscu widnej dużej łazienki.

 

 


4. KLATKA SCHODOWA --> Nie rozumieliśmy dlaczego schody zlokalizowane obok ściany garażu nie mają wejścia do pomieszczenia nad garażem??? Dlaczego takie wejście przewidziano przez górną łazienkę???

 


Ten problem rozwiązaliśmy "opuszczając" poziom garażu o 3-4 stopnie niżej niż poziom domu. Daje to swobodne wejście ze schodów do pomieszczenia nad garażem, a wygodne przejście do garażu mieści się pod schodami.

 


Po takich zmianach pomieszczenie nad garażem może być wykorzystane na dodatkową sypialnię lub pokój rekreacyjny.

 

 


5. SPIŻARNIA --> W wygodnym domu powinno być miejsce na pomieszczenia gospodarcze takie jak spiżarnia czy garderoba. Dlatego niewielką spiżarnię udało nam się zmieścić po prawej stronie od wejścia (pomiędzy kuchnią i wiatrołapem)

 

 


6. GARDEROBA DOLNA --> Pomieszczenie potrzebna na okrycia wierzchnie naszych gości, kapcie, parasole, odkurzacz, mop itp. Zlokalizowana jest w miejscu dawnej kotłowni. Pomiędzy wiatrołapem, a nową, widną łazienką.

 

 


7. ŁAZIENKA GÓRNA --> Nam nie jest potrzebna łazienka w sypialni rodziców. Dlatego zdecydowaliśm, że w jej miejscu będzie garderoba. Nie wiem, czy po jakimś czasie nie zmienimy zdania chcąc taką łazienkę dlatego wyprowadziliśmy rury i odpływy tak jak jest w projekcie.

 

 


8. WYJŚCIE NA TARAS --> w projekcie są dwa wyjścia - od salonu i jadalni. My pozostawiliśmy jedynie to od jadalni. Chcemy by był łatwy dostęp z kuchni do ogrodu np. podczas robienia śniadań na tarasie lub grilla w ogrodzie. W miejscu drugiego wyścia zrobiliśmy okno, a powstały w tym miejscu kącik przeznaczymy na postawienie kanapy lub narożnika.

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Gość
Add a comment...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...