Dom Przestronny:)
Może kiedyś będziecie na Mazowszu w okolicach Kozienic. Chcię zachęcić do odwiedzenia miejsca, które warto zobaczyć. Piknik tam jest bardzo dobrym pomysłem. Polana piknikowa czeka ze stolikami, ławkami, miejscami na ogniska. Wczoraj tam się wybraliśmy. To kilka km od mojej działki. Następnym razem pojedziemy tam rowerami. Ścieżki rowerowe są bardzo dobrze przygotowane i oznakowane. Można też wypożyczyc rowery u leśniczego W rezerwacie można spotkać m.in. bobry i czarnego bociana.
A oto i wzmianka o Królewskich żródłach (zapożyczona z sieci):
KRÓLEWSKIE ŹRÓDŁA- według legendy korzystał z nich podczas swoich licznych polowań w Puszczy Kozienickiej król Władysław Jagiełło, który gasił w nim pragnienie. Od czasów królewskich nadal bije krystalicznie czysta woda nadająca się do picia co jest dzisiaj zupełną rzadkością.
Obecnie źródło nazywane jest czasem ''Źródłem miłości''- być może dla specyficznych właściwości bogatej w związki mineralne wody. Od czasów królewskich nadal bije tu krystalicznie czysta, smaczna woda co jest dzisiaj rzadkością. W stromych zboczach Zagożdżonki jest wiele źródlisk, które zasilają jej wody - jednak głównie z tego źródła korzystają ludzie. Aby zachować to bogactwo przyrodnicze, w 2000 roku utworzono tutaj leśny rezerwat "Źródło Królewskie". Dorosłe, potężne drzewa obumierają ustępując miejsca młodym pokoleniom drzew.Kolejkę leśną w Puszczy Kozienickiej wybudowali Austiacy w 1915 roku. Przebiegała ona przez najpiękniejsze jej tereny. W miejscu, gdzie początek bierze ścieżka dydaktyczna znajduje się "Leśniczówka", która była domem dróżnika obsługującego kolejkę, a polana służyła jako składnica drewna. Kolejką transportowano drewno do 1986 roku. Obecnie polana pełni rolę parkingu leśnego i miejsca wypoczynku, nasypy zaś rolę dróg leśnych. Buchające kłębami dymu parowoziki zniknęły z krajobrazu Puszczy. Z mostu po kolejce wąskotorowej roztacza się przepiękny widok na dolinę rzeki Zagożdżonki. Jest ona najpiękniejszą i najdłuższą rzeką Puszczy Kozienickiej. W stromych zboczach doliny jest wiele źródlisk zasilających jej wody. Możemy spotkać tu bobry, wydry, piżmaki, a także posłuchac śpiewu licznych ptaków gniazdujących w nadrzecznych zaroślach. W malowniczych o każdej porze roku drzewostanach z fragmentami łęgu jesionowo-olszowego - na niewielkiej przestrzeni występują prawie wszystkie gatunki drzewiaste. Można spotkać tu dorodne wiekowe sosny, świerki, dęby, brzozy, lipy, jodły, jesiony, jawory, olsze, wiązy.
"Gony" to staropolska nazwa żeremi bobrowych. Dochodzą one do kilku metrów wysokości i zaopatrzone są w liczne podwodne kanały. Budując żeremia bóbr zatapia często znaczne obszary. Bobry to wspaniali inżynierowie wodni od których człowiek przejął technikę budowania urządzeń piętrzących i wykorzystania energii wody. Bóbr to również wspaniały artysta, który pozostawia po ścięciu drzewa "rzeźby" o różnych kształtach przypominających np.: ptaka. Bóbr to największy gryzoń w Europie. Najchętniej zjada korę osiki, wierzby, brzozy, i leszczyny, a nawet graba. Latem żywi się ziołami, trawami i roślinnością wodną, jesienią zaczyna ścinać krzewy i drzewa magazynując je pod wodą na zimę.
http://images1.fotosik.pl/107/919be42f8ee8ea5em.jpg http://images1.fotosik.pl/107/e08f15935974c64em.jpg http://images1.fotosik.pl/107/508433016186cee8m.jpg
http://www.pionki.pl/upload/BELABOBRY3.jpg
http://www.pionki.pl/upload/BELAwid3.jpg
http://www.radom.lasy.gov.pl/kozienice/upload/lesniczowka%20i%20wiata%20rotunda1.jpg
http://images1.fotosik.pl/107/88b035d87fc6c0a2med.jpg
0 komentarzy
Rekomendowane komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia